Maminka.czAdvent

Advent je tady. Kam můžete vyrazit na vánoční trhy k našim sousedům? Máme 7 super tipů

Simona Procházková 25.  11.  2022
Pokud přemýšlíte, kam se letos vydáte na adventní trhy, máme pro vás pár skvělých tipů. Jen kousek za hranicemi najdete řadu míst, kde se budete cítit jako ve vánočním snu. Zajeďte si do Vídně, Salzburgu nebo třeba Bratislavy, nebudete litovat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Drážďany: nejstarší trhy nezklamou

Adventní trhy v Drážďanech, a také na dalších nádherných místech v jejich blízkém okolí, patří k nejkrásnějším, a to nejen v Německu. Už jste byli na nejstarším vánočním trhu na světě, na legendárním drážďanském Striezelmarktu? Letos se otevřel již 23. listopadu a k jeho vrcholným zážitkům patří Svátek štol, který proběhne v sobotu 3. prosince. Nakoupíte tady originální dárečky nebo dekorace, zejména ze dřeva a kovu, ochutnat můžete řadu krajových specialit, půlmetrovou klobásu, pečené jablko s vanilkovým krémem a šlehačkou, zapomenout samozřejmě nesmíme na tradiční vánoční štolu.

VIDEO: Kam na nejhezčí vánoční trhy v Česku?

Na náměstí Altmarkt najdete pohádkový hrad i dětský koutek, kde je kromě klasických atrakcí připraveno pro nejmenší také spousta dílen a interaktivní zábavy, zjevuje se tu také Mikuláš, který rád čte pohádky.

Letos je konečně možné opět vidět Vánoční zahradu v Drážďanech. Zámek a park Pillnitz se až do 15. ledna 2023 promění ve třpytící se kouzelný vánoční svět. Zhruba dva kilometry dlouhá kouzelná zimní procházka vede kolem světelných instalací. Ochutnejte tradiční štolu nebo pletenec a užijte si typicky saské Vánoce v srdci barokního města. Určitě nevynechejte ani unikátní trhy u slavného kostela Frauenkirche nebo na Neumarkt.

Salzburg: sen pro romantiky

Salzburský Ježíškův trh je jedním z nejkouzelnějších míst, kde můžete nasát tu pravou romantickou vánoční atmosféru. Nejslavnějšími trhy jsou přímo v srdci Starého Města, před salzburským chrámem na Domplatz a na Rezidenčním náměstí (Residenzplatz).

Sborové zpěvy, vánoční koledy, tisíce světýlek, pastýřské hry, vyprávění příběhů…to vše se prolíná s veselým hemžením na trhu a vytváří tak neopakovatelnou atmosféru pohody a rozjímavé nálady. Salzburský Ježíškův trh se v podobě, jak ho známe dnes, koná od roku 1974. Od té doby se každoročně otevírá ve čtvrtek před první adventní nedělí a jeho brány se zavírají 1. ledna.

Ručíme za to, že zkrátka nikdo nedokáže odolat vůni pečených kaštanů a jablek, punče a svařeného vína, vanilky a skořice. Tradiční dřevěné stánky nabízejí vše, nač si v tomto předvánočním čase pomyslíte, od ručně vyráběných ozdob přes regionální lahůdky od místních sedláků až po umělecké předměty z dílen lidových řemeslníků.

Nedílnou součástí trhů je bohatý kulturní program, chybět nebudou například čertovské reje, společné zpívání, salzburští trubači, předčítání dětem nebo návštěva samotného Ježíška s anděly.

GALERIE: Vykouzlete doma vánoční atmosféru. Tady je bohatá inspirace na úchvatnou výzdobu a dokonalé dekorace

Vídeň: vánoční vesničky po celém městě

Tradiční adventní trhy s bohatou historií se konají na těch nejkrásnějších místech rakouské metropole.  Celá Vídeň bude dýchat kouzlem a vůněmi Vánoc, Staré město a nákupní bulváry jsou každoročně vyzdobeny slavnostním osvětlením a přinášejí do města sváteční náladu.

Který z vídeňských trhů si vybrat? Navštívit jich určitě stihnete hned několik, ten patrně nejúchvatnější (zároveň ale bezkonkurenčně nejpřecpanější), Christkindlmarkt, najdete před radnici na náměstí Rathausplatz, kde nabízejí zejména umělecké řemeslné výrobky, kulinářské speciality, sladkosti a teplé nápoje na zahřátí.

Zabruslit si můžete na ledové dráze, která vede osvětleným parkem Rathauspark. Lákadlem pro zamilované je Herzerlbaum (strom ověšený svítícími červenými srdíčky), pro děti je tu 12metrový patrový kolotoč, Vánoční svět se sobím vláčkem, betlémskou stezkou, dětskou chatou a vlastním kluzištěm.

Jen kousek odtud na vás čeká Vánoční vesnička na náměstí Marie Terezie, trh sice o poznání menší a komornější, o to ale kouzelnější. Pořídíte zde tradiční výrobky uměleckých řemesel a řadu originálních dárků.

Vánoční trhy se konají také před zámkem Schönbrunn a nadchnou vás romantickými kulisami císařského paláce a rozlehlých zahrad. Nachystán je tu bohatý program pro děti, dílničky i vánoční koncerty pro všechny generace. Další adventní tržiště v podobě vánočních vesniček navštivte u barokního zámku Belveder, na náměstí Stephansplatz, před zámkem Hofburg nebo u Lichtenštejnského zahradního paláce. Ty poslední se konají teprve podruhé a jsou tajným tipem pro ty, kteří hledají klidnější atmosféru.

Co si z vídeňských trhů dovézt jako dárek či suvenýr? Ručně vyráběné ozdoby na stromeček (dřevěné nebo slaměné) a jesličky, cínové figurky, medové perníky, sýry, klobásy, špek, láhev domácího punče nebo marcipán. A až vás začnou bolet nohy, po procházce městem určitě přijde vhod dobrá káva nebo čaj a sladký dezert. Sázkou na jistotu je Café Sacher, Café Landtmann u Opery nebo některá z kavárniček na Ringstraße.

Königstein: autentická atmosféra a gulášovka z kotlíku

Saská pevnost Königstein a stejnojmenné městečko, ležící jen kousek za hranicemi a pár kilometrů od Drážďan, je pozoruhodným a dechberoucím místem pro konání vánočních trhů. Zdejší trhy jsou pojaty v historicko-romantickém stylu, v dřevěných krámcích prodávají obchodníci oděni do dobových kostýmů a nabízejí rukodělné řemeslné výrobky i gurmánské delikatesy. Třeba taková poctivá gulášovka připravená přímo na ohni v kotníku, to je dobrota.

Trhy se konají o všech adventních víkendech, v kostele si budete moci poslechnout sborové zpěvy i varhanní koncerty adventní hudby, děti nadchnou jesličky s živými zvířátky, prozkoumat můžete také místní katakomby. Z pevnosti je navíc úžasný výhled do údolí řeky Labe.

Jedna zajímavost: Víte, že pravděpodobně nejstarší sepsaný recept na svařené víno v Německu pochází ze saského Radebeulu? Majitel zámku Wackerbarth hledal nápoj na zahřátí, a tak přidal do bílého vína šafrán, anýz, skořici a granátové jablko a vše nechal ohřát. Tento převratný vynález nyní zahřívá od roku 1834 na těle a duši i nás.

Manuál pro unavené mámy: Co můžete letos o adventu konečně udělat jinak?

Budapešť: koncerty i gurmánský ráj

Hlavním místem, kde se v maďarské metropoli konají vánoční trhy, je Vörösmart, kde proběhne většina akcí z doprovodného programu. Připraveny jsou vánoční koncerty, ukázky lidové tvorby a tradičních řemesel, divadelní vystoupení, loutkové divadlo pro děti, chybět samozřejmě nesmí pestrá kulinářská nabídka.

Ochutnáte typické maďarské speciality, chybět nebude populární langoš, pikantní guláš, plněné papriky se zelím, tokajské víno, ani tradiční kürtös kalács i flódni (vrstvený dort s ořechy, mákem a švestkami). V kostelích budou probíhat varhanní koncerty, venku se zahřejete punčem či svařákem, děti se mohou těšit na bruslařskou show.

Nejoblíbenější trhy hledejte u Královského paláce a baziliky sv. Štěpána, lanovkou se pak dostanete k Matyášovu chrámu a Rybářské baště na vrchu Gellért.

Míšeň: obří adventní kalendář

Dalším saským městem, kde narazíte na pohádkové kouzlo zimy a vánočních svátků, je Míšeň se svým úchvatným středověkým Starým městem a majestátní katedrálou tyčící se nad městem. Kromě světoznámého míšeňského porcelánu je proslulá rovněž nádhernými adventními trhy plnými světel, chutí a vůní. Pozdně gotická radnice na hlavním náměstí se pravidelně v listopadu mění na obří adventní kalendář, který každý večer odhaluje nové vánoční překvapení. Trh je otevřen do Štědrého dne.

Zastavte se u některého z bohatě nazdobených stánků, dejte si horký punč na zahřátí a pořiďte si domů originální řezbářské dekorace, rukodělné vánoční ozdoby, ručně vyráběné svíčky a mnoho dalšího. O víkendech je pro děti nachystané pečení cukroví a skřítkova dílna na náměstí Kleinmarkt, kde si malí tvořilové vytvoří svícen nebo perlovou hvězdičku.

7 věcí, které s dětmi musíte zažít o adventu

Bratislava: tak trochu jiné trhy

Vánoční trhy přímo ve starobylém centru Bratislavy jsou plné dobrého jídla, pití a zábavy. Tradičně se konají vždy jedem měsíc před Štědrým dnem, jejich slavnostní otevření tedy proběhlo ve čtvrtek 24. listopadu. Typický pro místní trhy je bohatý kulturní program, který je doprovází. Na několika pódiích se vystřídá řada umělců, folklorních, hudebních a divadelních souborů i žáků bratislavských škol.

Zdejší vánoční trhy jsou neodmyslitelně spojené s rozzářenými uličkami, nazdobenými stromečky, koledami, a stánky plnými nejrůznějších dobrot. Hlavní tržiště jsou čtyři, a to na Hlavním náměstí, Františkánském náměstí, Hviezdoslavově náměstí a na nádvoří bratislavského hradu.

Na Hlavním náměstí najdete tradiční krámky s řemeslnými výrobky nebo perníčky, na Františkánském náměstí pak nebudete vědět, kterou z tradičních slovenských lahůdek ochutnat dříve. Co takhle tvarohový štrúdl, jablka v karamelu, lokše se sádlem, uzeným nebo na sladko s mákem či čokoládou, cikánskou pečínku, jitrnici se zelím nebo bramborák? Na Hviezdoslavově náměstí pak pořídíte skvosty od kovářů, sklenářů nebo hrnčířů, chybět nebude kluziště.

Témata: Kam s dětmi, Cestování, Tradice, Advent, Tipy na výlet, Vánoce, svátek, Cestujeme, Výlety, Ježíšek, Vánoce 2022, Matyáš, zámek, vystoupení, vánoční ozdoby, Schönbrunn, Salzburg, Vánoční trhy, Česká republika, Majitel, Staré město, Pár kil, Městečko, Belveder, Labe