Maminka.czKam s dětmi

Kam s dětmi? 15 super tipů na mikulášské a adventní akce

Vanda Stöckbauerová inf 1.  12.  2023
Jak si naplno užít adventní čas? Navštivte s dětmi vánoční trhy, kde se ponoříte do kouzla sváteční atmosféry a ochutnáte tradiční lahůdky. Prozkoumejte hrady a zámky, které nabídnou speciální vánoční prohlídky. Přinášíme vám tipy nejen na nadcházející víkend.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Valašský mikulášský jarmek, pátek 1. prosince a sobota 2. prosince

Dorazte do Valašských Klobouk zažít kousek starých časů na Valašsku. Naladíte se na předvánočního období, podíváte se pod ruce šikovným řemeslníkům, zanotujete si s muzikanty, ochutnáte místní speciality a třeba pro své blízké pořídíte pěkné dárky. Dýchnou na vás atmosféra tradiční mikulášské obchůzky, krása řemesel i kouzlo adventních zvyků. Letos bude jarmek jubilejní, a to třicátý, s bohatým programem pro celou rodinu. Vedle různorodých řemesel, zpěvu můžete vyzkoušet například skoky do sena. Chybět nebudou ani místní kyselica, klobásky, čerstvě upečený chleba či soutěž o nejlepší kysané zelí.  

Klepněte pro větší obrázek

VIDEO: DIY: adventní dekorace z klacíků

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí, sobota 2. prosince

Milujete vánoční atmosféru? Pak si nenechte ujít slavnostní rozsvícení vánočního stromu na Staroměstském náměstí v Praze, které proběhne v sobotu 2. prosince po 16. hodině. Sedmadvacetimetrový smrk ztepilý letos přijel do Prahy od Mimoně v Libereckém kraji. Na něm se již tradičně rozzáří čtyřicítka andělů spolu se 4,5 kilometru LED světelných řetězů. Vše doplní barevné koule, hvězdy a perníčky. Strom vzešel z rekordních čtyřiceti tipů od veřejnosti. Ve stejný den budou zahájeny i vánoční trhy na Staroměstském náměstí. 

Klepněte pro větší obrázek
 

Vánoční prohlídka zámku Stránov s Mikulášem a malým dárečkem, sobota 2. prosince


Prožijte pohádkový příběh zamilovaného kuchaře a kuchařky. V komnatách vánočně vyzdobeného zámku Stránov se již vše připravuje na Štědrý den. Do příprav se můžete také zapojit. Kuchařce pomůžete s pečením vánočního cukroví, kněžně ozdobíte vánoční stromeček. Dozvíte se, proč máte na stole adventní věnec a jaká tradiční jídla se podávají. Společně s knížetem zapálíte adventní svíčku, rozkrojíte jablíčko a zazpíváte si vánoční koledu, usměvavé služebné pomůžete s výrobou vánočních ozdob. A samozřejmě se setkáte s Mikulášem, čertem a laskavým andělem. Mikuláš má v zásobě malé dárky, které vašim dětem rád předá.

Klepněte pro větší obrázek

Dětský vánoční jarmark na hradě Šternberk, sobota 2. prosince

Čeká vás tu bohatý jarmark nebo prohlídky vánočně vyzdobeného hradu. Připraveny budou tvořivé dílničky pro děti i rodiče zaměřené na výrobu vánočních ozdob a dekorací, svícnů, svíček, malování na sklo, zdobení perníčků a mnoho dalších aktivit. Program ve vnitřních prostorách hradu doplní dřevěný betlém v životní velikosti instalovaný na dolním nádvoří. Na jarmarku najdete například čokoládové království. Tato dílnička bude zaměřená na tvoření z čerstvé čokolády, která bude připravená přímo na jarmarku. Na místě naleznete čokoládovou fontánu, kde si zájemci mohou vyrobit vlastní pralinky. Pro zvídavé budou k dispozici zajímavé informace o výrobě čokolády a nabídka výrobků. Zábavnou formou se zde také můžete seznámit s historií tisku a jako upomínku si domů můžete odnést vlastní kartu, kterou si sami natisknete. 

Klepněte pro větší obrázek

Muzeum v přírodě Veselý Kopec, Hlinsko, od 3. do 10. prosince

Muzeum v přírodě Veselý Kopec se vám bude líbit. Jedná se o stavení drobných zemědělců od poloviny 19. do poloviny 20. století, která byla do této malebné krajiny svezena z různých koutů Českomoravské vrchoviny. Jedinečná je především kolekce technických památek na vodní pohon. V areálu často probíhají akce zaměřené na sezonní témata (sklizeň brambor, advent…), při kterých zažijete atmosféru oživlého muzea v přírodě. Od 3. do 10. prosince zde bude probíhat vánoční výstava. Návštěvníci se dozvědí, jak vypadalo vánoční pohoštění pro dračky peří a přadleny, jaké dárky mohly děti před sto dvaceti lety nalézt v mikulášské nadílce, ale také to, jaké dobroty nemohly chybět na štědrovečerním stole a jaký symbolický význam měly. Obdivovat zde můžete také ukázky výroby vánočních předmětů: výrobu ozdob ze skleněných perliček, pletení ozdob ze slámy nebo pečení perníků z dřevěných forem. 

Klepněte pro větší obrázek

Tradiční vánoční trh na zámku Dobříš, 9. prosince

Pohodovou předvánoční atmosféru v nákupním centru nenasajete. Na čerstvém vzduchu, s dobrými pochoutkami a v pohádkovém prostředí rokokové památky ale určitě ano. Zámek Dobříš připravuje na 9. prosince tradiční a návštěvníky oblíbený vánoční trh. Nádvoří zámku zaplní od 11 do 19 hodin stánky s ručně vyráběnými produkty a dekoracemi z chvojí, skla, keramiky či čokolády a mnoho dalšího. V nabídce občerstvení nebudou chybět tradiční rybí a masové speciality, ochutnávky sladkých i slaných pochutin a samozřejmě lahodné nápoje jako svařené víno či vánoční punč, ale i pivo, káva a další nápoje. Adventní atmosféru podtrhne pohádkové prostředí zámku s tóny vánočních koled. Vstupné na adventní trh bude zdarma a návštěvníci si vánoční zážitek mohou ozvláštnit také poznáním. V zámecké Galerii JCM je k vidění nová výstava Kouzlo objevování: Od hieroglyfů k Tutanchamonovi plná historických zajímavostí a autentických replik dobových předmětů. V sobotu 9. prosince budou probíhat také prohlídky Zrcadlového sálu.

Klepněte pro větší obrázek

Příběh vánočního stromečku na zámku Loučeň

Každý rok se všechny komnaty zámku ozdobí vánočními stromečky s různě laděnými ozdobami. Prohlídky Příběh vánočního stromečku mají každoročně jiný nádech. Na Loučeň se vrací návštěvníci v době adventu pravidelně, a to jak pro nové informace, tak pro kouzelnou atmosféru, která na ně dýchne již od zámecké brány. Přijeďte se pobavit, popít vánoční punč nebo svařené víno a zahájit předvánoční těšení. Kostýmovaní průvodci na vás čekají každý den v týdnu včetně sobot a nedělí od 17. listopadu do 21. ledna roku následujícího. Při prohlídce se například dozvíte, jak stromečky dříve zdobili lidé na zámku či v podzámčí nebo v jiných zemích.

Klepněte pro větší obrázek

Lidové Vánoce v Polabí, skanzen Přerov nad Labem, do 30. prosince

Velká vánoční výstava pod názvem Lidové Vánoce v Polabí se i letos koná v celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup budou k vidění scény ze života našich předků připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů. Součástí letošní vánoční výstavy je vedle starých lidových a kostelních betlémů také neustále rozšiřovaná kolekce současných betlémů z nejrůznějších materiálů.

Klepněte pro větší obrázek

Sázavský advent a Mikuláš, Sázava, neděle 3. prosince


Nenechte si ujít atmosféru adventního řemeslného trhu na náměstí Voskovce a Wericha, kde zakoupíte nejen rukodělné výrobky místních řemeslníků. Oblíbenou chvílí pro všechny malé i velké návštěvníky bude Mikulášská pohádka s nadílkou, která začne v 15 hodin. Mikuláš s andělem a čertem vás vtáhnou do světa vánočních zázraků a možná něco pěkného nadělí. Nejočekávanější chvíle ale přijde v 17 hodin, kdy se rozsvítí vánoční strom.

50 nápadů na dechberoucí adventní věnce. Zvolíte tradiční, nebo raději originální?

Rozsvícení vánočního stromku v Zoo Praha, neděle 3. prosince

V neděli 3. prosince rozsvítí Zoo Praha svůj vánoční strom na Veselovského louce. Návštěvníci se mohou těšit na průvod, betlém, vánoční koledy v provedení dětského pěveckého sboru a také na vzácné hosty – herce Ondřeje Vetchého a taneční pár z probíhající řady soutěže StarDance cukráře Josefa Maršálka a jeho taneční partnerku Adrianu Maškovou. Od 15.30 bude vstup pro návštěvníky za symbolických 50 Kč. 

Klepněte pro větší obrázek

Zámecký advent, zámek Konopiště, neděle 3. prosince

V neděli bude zámek vyzdoben vánočními dekoracemi ze zámeckých depozitářů stejně jako za časů arcivévody Františka Ferdinanda d´Este. Slavnostní prohlídka zámeckých interiérů je věnována kouzlu Vánoc v prostředí nejvyšší aristokracie. Letos je program doplněn o zajímavé překvapení, které potěší dospělé i děti.

Mikuláš na hradě, Mladá Boleslav, úterý 5. prosince

Chcete potkat laskavého Mikuláše a rozverné čerty? Zastavte se v podvečer 5. prosince na nádvoří mladoboleslavského hradu, kam dorazí sv. Mikuláš s milým doprovodem. Za básničku nebo písničku obdaruje všechny děti, které zde navíc mohou zanechat dopis pro Ježíška ve schránce na nádvoří.

Čertoviny na Mayrovce, hornický skanzen ve Vinařicích, 5. prosince

V Hornickém skanzenu Mayrau se v úterý 5. prosince otevře samotné peklo. Kdo projde přes čerty, dostane se k Mikulášovi a andělům a za básničku dostane nadílku. Kdo se pekla bojí, užije si vánoční jarmark nebo mikulášskou dílnu.

Advent na hradě Křivoklát, 9. až 17. prosince

Na tradiční jarmark a ukázku řemesel zve v době adventu hrad Křivoklát. Program doplní provazochodkyně z Bordeaux, andělé na chůdách nebo flašinetářka. Nejen pro děti je připravena pohádka nebo vánoční hra. V sobotu 16. prosince se všichni příchozí mohou zapojit do vytvoření nového českého rekordu – půjde o nejdelší papírový vánoční řetěz vytvořený za 6 hodin pod bedlivým dohledem komisaře z agentury Dobrý den. A kdo by si chtěl z Křivoklátu odnést pravé a nefalšované betlémské světlo, bude mít příležitost po celou neděli 17. prosince.

adventní akce v obchodních centrech

A pokud ještě potřebujete přikoupit nějaké dárky, spojte příjemné s užitečným. Zajímavý program si připravilo například Centrum Černý Most. I tam zavítá Mikuláš společně s anděly a čerty. Básničky a písničky si od dětí poslechnou 5. prosince od 15.00 do 18.00. Od 18.30 do 19.30 proběhne bruslení s Mikulášem a jeho pomocníky na ledové ploše. Od 10. listopadu je tu pro všechny návštěvníky otevřeno venkovní kluziště.

Ježíška v  jesličkách se zvířátky v živém betlému můžete navštívit od 11. do 17. prosince od 11.00 do 17.00 před západním vstupem. Tradiční živý betlém vás naladí na přicházející Štědrý den a děti jistě nadchnou zvířátka.

Tradiční dobrodružné středy s Maxíkem se v prosinci ponesou v duchu Popelky. Děti se mohou těšit na tvůrčí dílny, divadelní představení a hlavně spoustu zábavy. Program probíhá každou středu od 16.00 do 17.00.

Mikuláš ve Westfield Chodov

Také do Centra Westfield Chodov dorazí Mikuláš. V úterý 5. prosince v odpoledních hodinách bude sedět na trůnu u obchodu Peek & Cloppenburg, kde si od dětí poslechne jejich básničky a písničky. Všechny šikovné děti obdaruje cukrátky.

Vánoční atmosféra na Harfě 

Každý adventní víkend můžete s dětmi zavítat i do Galerie Harfa. Na Terasách tam na ně čeká zábava s Disney postavičkami, dílny, kluziště, iglú i projekce vánočních pohádek a filmů.

Výlet si můžete užít i v případě, že nemáte vlastní auto. Takové cestování vlakem má své kouzlo. Nebo můžete zvolit příjemnou variantu v podobě zapůjčení sdíleného vozu, například od služby Anytime. 

Témata: Kam s dětmi, Tipy na výlet, Vánoce, Maminka cestuje, Výroba, Advent, Ježíšek, Výlety, praha, Popelka, zámek, Černý most, kam s dětm, Mikuláš, Přerov nad Labem, Tutanchamon, Loučeň, Vánoční strom, Mimoň, Štědrý den, Taneční partner, Hrad, Hlinsko, Hrad Šternberk, Křivoklát

Video