Maminka.czTipy na výlet

Vyrazte na hory k sousedům. Kam na super rodinnou lyžovačku v Rakousku, Polsku a na Slovensku?

Simona Procházková 26.  2.  2022
Covidová opatření se rozvolňují, sněhové podmínky na horách jsou stále ještě výborné, a co víc: řada středisek již začíná nabízet mimosezonní slevy. Dopřejte si rodinnou lyžovačku, máme tipy na tři skvělá místa, která najdete u našich nejbližších sousedů. Co nabízí Malá Fatra, ledovec Stubai a polské Zakopané?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ledovec Stubai: lyžovačka až do května

Údolí Stubaital se nachází zhruba dvacet kilometrů od rakouského Innsbrucku a prázdniny nebo prodloužený víkend nabitý nejen lyžováním si tu užije celá rodina. Lyžovat na ledovci tu můžete až do května. Stubaitalské údolí je dlouhé asi 35 kilometrů a je tvořeno 80 ledovci a více než stovkou třítisícových vrcholů. Najdete tu pět hlavních vesniček Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders a Schönberg, kde panuje klid a pohoda.

VIDEO: Jak naučit děti lyžovat? Takhle si s nimi zimu užijete nejlépe! 

Lyžovačku i další aktivity si užijete jak přímo v údolí, tak nahoře na ledovci ve výšce 2900 metrů n. m., kam vás vyveze rychlá moderní lanovka 3S Eisgratbahn. Do kabiny se vejde až 32 lidí a nechybí bezplatné připojení na wifi. Lyžování na ledovci (Stubaier Gletcher, největší ledovcový lyžařský areál v Rakousku) bude bavit začátečníky i pokročilé. Najdete tu 35 precizně upravených sjezdovek, 26 lanovek (včetně kryté a vyhřívané šestisedačky) a vleků a vychutnat si můžete i desetikilometrový sjezd do údolí Wilde Grub'n. Nebo se vraťte do dětských let a zadovádějte si spolu s dětmi při sáňkovačce. Připraveno je více než deset sáňkařských tras pro denní i noční sáňkování. Zážitkem bude také návštěva ledové jeskyně Ice Grotto uvnitř ledovce, u horní stanice lanovky Eisgrat.

Rodiče ocení BIG Family Ski Camp s možností hlídání dětí, včetně vlastní dětské restaurace a školky. Zde se seznámí se světem lyžování i ti nejmenší. Dále můžete využít BIG Family Fun Slope, trať s vlnami, skoky a klopenými zatáčkami.

Brázdit svahy můžete, kromě ledovce, rovněž v několika dalších menších střediscích. Ve ski areálu Schlick 2000 ve Fulpmesu a v centrech Serlesbahnen ve vesničce Mieders a Elferbergbahn v Neustiftu si přijdou na své úplně všichni. Jde o příjemné rodinné areály s moderním vybavením, rychlými lanovkami a tratěmi mírnější obtížnosti zejména pro začátečníky a děti. Právě v Neustiftu objevíte rovněž centrum volného času (Freizeit Zentrum Neustift) s krytým bazénem a saunami, velký saunový svět, lázně a bazén můžete vyzkoušet také v Aquaparku StuBay v Telfesu.

Určitě stojí za to podívat se aspoň na jeden den do nedalekého Innsbrucku a prohlédnout si staré město, navštívit Císařský palác, renesanční zámek Ambras nebo udělat radost dětem návštěvou AlpenZoo. Je to jediná zoo svého druhu na světě, kde žijí zvířata typická pro Alpy – od medvědů po sviště.

Chcete ušetřit? Pořiďte si SKI Plus CITY Pass Stubai Innsbruck. Zahrnuje ledovec Stubai a 12 dalších lyžařských středisek v údolí Stubaital a oblasti Innsbruck, bazény a více než 20 dalších výhod jako vstupy do památek a muzeí či bazénů.

Jak naučit děti lyžovat? Tady je 10 důležitých a praktických rad

Vrátna Dolina na Malé Fatře

Oblíbený ski areál Vrátna Dolina je součástí národního parku Malá Fatra v kriváňské části pohoří. Zdejší sjezdovky nabízejí rozmanitý terén a tu svou si tady najde každý, od nejmenších dětí a začátečníků až po zkušené a náročné sjezdaře. Vrátna Dolina se pyšní ultramoderní osmimístnou kabinkovou lanovkou, kterou nejspíš znáte z alpských středisek. Ta vás dopraví od centrálního parkoviště na vrchol Chleb těsně pod hřeben do výšky zhruba 1500 metrů n. m. Ve středisku je k dispozici ještě jedna sedačková lanovka a 15 vleků a můžete brázdit sjezdovky v celkové délce více než 15 kilometrů. Samozřejmostí je kompletní zázemí pro rodiny s dětmi, nechybí dětský výukový park, půjčovna vybavení, lyžařská škola, několik restaurací a potěší i parkování zdarma.

Vrátna Dolina se skládá ze středisek Čižinka, Príslop, Chleb, Paseky a Poluďnový Grúň, přičemž každé středisko je, pokud jde o rozmanitost terénu, trochu jiné a na své si tu přijdou také vyznavači snowboardingu a skialpinisté. Nejdelší sjezdovka s největším převýšením je dlouhá přes tři kilometry a v okolí najdete rovněž pravidelně upravované běžkařské tratě.

Pokud přeje počasí, je možné podniknout i v zimě pěší túru po hřebenech ze Snilovského sedla, odkud se lze sedačkovou lanovkou dostat na Poludňový Grúň. Užijete si překrásné panoramatické výhledy. Při procházce přes Jánošíkovy Diery (Horní a Dolní Diery) si zase prohlédnete soustavu vodopádů a skalních roklin vyhloubených potokem. Kolem vodopádů a nad nimi vedou lávky a žebříky, místy je cesta osazena i řetězy. Pozor, v zimním období se vstup doporučuje jen v případě, když cesty nepokrývá sníh a námraza.

Jen pár kilometrů od Vrátne se nachází typická horská vesnička Terchová, kde se narodil slavný zbojník Juraj Jánošík, kterému je věnováno místní muzeum. Za návštěvu stojí také kostel zasvěcený Cyrilu a Metodějovi, kde najdete nádherný pohyblivý vyřezávaný betlém. A rozhodně musíte ochutnat halušky s brynzou, strapačky se zelím, plněné pirohy a regionální ovčí sýry. Zajděte na ně do Terchovské koliby.

Kam s dětmi o jarních prázdninách na hory? A nejen na lyže!

Zakopané v polských Tatrách

Zkuste vyměnit slovenské Tatry za ty polské na druhé straně hřebenů. Malebné horské městečko Zakopané si získává stále větší popularitu. Poláci ho hrdě nazývají zimním královstvím, a ne nadarmo. Najdete tady vše, co potřebujete pro příjemnou rodinnou dovolenou. Nabízí skvělé podmínky pro lyžování, ale také pro zimní procházky zasněženou přírodou s výhledem na horské velikány. Ceny jsou příznivé, jídlo výtečné, a navíc v okolí najdete hned několik termálních bazénů pro zasloužený odpočinek.

Zakopané je obklopeno téměř desítkou lyžařských areálů, přičemž nejvýše položeným v celém Polsku je Kasprowy Wierch, kam se dostanete kabinkovou lanovkou. Najdete tu areály určené pro začátečníky a rodiny s dětmi, zároveň také těžké sjezdovky, které uspokojí i ty nejnáročnější lyžaře. Ve všech střediscích jsou k dispozici půjčovny lyžařského a snowboardového vybavení, servis i lyžařské školy se zkušenými instruktory, kteří naučí lyžovat děti i dospělé.

Přímo ve městě Zakopané je lyžařský areál Polana Szymoszkowa. Leží na Gubalowském hřebenu a při lyžování si užijete nádherného výhledu na celé panorama Tater s dominantou vrchu Giewont. V areálu jsou dvě sedačkové lanovky a sjezdovky zvládnou malé děti i lyžaři „pohodáři“. Ski areál Nosal se nachází na hranici národního parku pod stejnojmenným vrcholem Nosal. Využít můžete hned několik vleků a krátké sjezdovky s mírným sklonem. Nechybí dětský park a školička. V Zakopaném se můžete ubytovat v rodinném penzionu, soukromém apartmánu i stylovém hotelu s wellness centrem, možnosti jsou široké.

Témata: Dovolená s dětmi, Kam s dětmi, Rak, Tipy na výlet, Prázdniny, Maminka cestuje, Výlety, Cestujeme, aquapark, Bazén, Ledovec, Big Family, Zadov, Vrátne, Polsko, Alpy, Apartmán, Centrální park, Fulpmes, Sjezdovka, Čižinka, Slovensko, Innsbruck, Tatry, Lanovka, Bazény na Heureka.cz