Maminka.czTipy na výlet

Kam s dětmi o víkendu? Na slavnosti dýní, do zlatonosných štol nebo třeba na výlov

Simona Procházková 7.  10.  2022
Počasí pro nadcházející víkend by nám mělo podle předpovědí dělat radost, tak neváhejte a vydejte se společně na výlet. Že nevíte kam? Inspirujte se, máme pro vás tipy na místa, kde to rozhodně bude žít.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Do Jílového za zlatem, do muzea či na rozhlednu

Víkend slibuje příjemné počasí, tak by byl hřích sedět doma. Vydejte se prozkoumat malebné Posázaví, konkrétně okolí Jílového u Prahy, bývalého královského zlatohorního města. Přímo v Jílovém objevíte unikát v podobě Regionálního muzea, kde si můžete prohlédnout stále expozice „Historie těžby a zpracování zlata“ nebo „Tramping a příroda dolního Posázaví.“ Možná vůbec netušíte, že Jílovský zlatonosný revír lze podle historických zpráv považovat za nejvýznamnější v Česku. Jílovské muzeum ve své expozici zlata umožňuje nahlédnout na zlato u nás i ve světě z mnoha různých úhlů. Velkou zajímavostí je, že budovu, ve které sídlí muzeum, vlastnil i kdysi dvorní alchymista Rudolfa II. Eduard Kelley. Jeho figurína zde samozřejmě nesmí chybět.

Děti si pak mohou na vlastní „ruce“ vyzkoušet, jak se zlato rýžovalo. Z náměstí v Jílovém dojdete po značených turistických stezkách například na nedalekou rozhlednu Pepř, ke štolám Sv. Josefa a Antonína nebo do Studeného, odkud sejdete k řece Sázavě a prohlédnete si další český unikát, impozantní železniční most Žampach, druhý nejvyšší železniční viadukt ve střední Evropě. Podél řeky se můžete projít po slavné trampské Posázavské stezce.

VIDEO: Tipy na říjnové výlety

Na výlov věhlasného rybníku Rožmberk

Výlov jihočeského Rybníka Rožmberk jen pár kilometrů od Třeboně, který tradičně probíhá ve velkém stylu, se letos uskuteční právě o nadcházejícím víkendu. Tak to nepropásněte. Rožmberk je největším rybníkem v Česku a třeboňští rybáři jej slavnostně loví každý rok na podzim za účasti veřejnosti. Jen myslete na to, že byste si měli přivstat, do sítí se ryby začínají tahat již kolem sedmé hodiny ráno a jde o vůbec nejzajímavější část výlovu, určitě stojí za to tuto činnost vidět. Užijete si tady ale zábavu po celý den.

Barevná, podzimně laděná příroda Třeboňska doslova láká k procházkám, chybět nebude bohatý doprovodný program pro malé i velké, který se v předcházejících dvou letech nemohl kvůli covidu konat, a samozřejmě spousta rybích dobrot a regionálních specialit. Bez ochutnávky kapřích hranolek, rybí polévky nebo smaženého kapra jednoduše nemůžete odjet. Děti (ale nejen ty) si mohou vyzkoušet, jaké to je chytit si rybu na udici v sádkách. Čerstvé ryby si tu budete moci také koupit.

Dinosauří den v Triloparku

Sobotní Dinosauří den v pražském Triloparku s pravou kostrou plesiosaura nadchne každého fanouška a obdivovatele prehistorických ještěrů, nehledě na věk. V muzeu pravěku o víkendu otevírají novou zábavnou výstavu, nazvanou Nelítostný pravěk a chybět nebudou ani dinosauří kreativní dílničky.

Děti si tu budou moci zahrát na paleontology, nabarvit si dvaceticentimetrovou lebku dinosaura podle vlastní fantazie nebo za pomoci formiček vytvořit odlitek vyhynulých dinosauřích monster. Vyzkouší si rovněž práci se skutečnými zkamenělinami a z písku mohou odkrýt třímetrovou kostru raptora.

Vyrazte na rodinný výlet vlakem. Kam se vydat a proč je to lepší než jet autem?

Svět dýní a pyramid

O tomto i příštím víkendu můžete zavítat do Světa bludišť v jihomoravském Drnholci, které se na podzim mění na Svět dýní. Jak jinak, Halloween se blíží a říjen je doslova zasvěcen pojídání dýňových polévek, koláčů a jiných dobrot, dlabání těchto oranžových krasavic a vytváření originálních dýňových „strašidel.“ Toho všeho si právě zde užijete dost a dost. Co vás čeká? Bloudění v bludištích, dlabání dýní, prohlídka dýňové pyramidy a samozřejmě řada gastronomických specialit, jak jinak, než převážně dýňových.

Den zvířat v Hrachově

Užijte si rodinný výlet a zároveň udělejte něco pro dobrou věc. Jste vy i děti milovníky zvířátek? Pak vás budou čekat v sobotu 8. října v záchranné stanici v Hrachově nedaleko Sedlčan, kde bude probíhat oslava Dne zvířat. Na co všechno se můžete těšit? Třeba na vystoupení sokolníků s dravci, které se prohlédnete opravdu zblízka nebo na výrobu svíček z včelího vosku se včelařem. Pro děti bude připraveno hned několik zábavně-naučných stezek a stanovišť, kde se seznámí s prací ošetřovatele.

Samozřejmě si prohlédnete celou záchrannou stanici. Chovatelé vám prozradí spoustu zajímavostí a povypráví o osudech zdejších handicapovaných zvířat, o které se s láskou a péčí starají. Malí i velcí návštěvníci si také, v případě zájmu, mohou vyslechnout atraktivní přednášku o životě včel. V ekoobchůdku pak nákupem podpoříte svěřence záchranné stanice. Zvířátkům můžete s sebou přinést i něco dobrého na zub, ocení zejména tvrdé pečivo, piškoty nebo ovoce a zeleninu.

Kam s dětmi na kole? Toto jsou tipy na skvělé a nenáročné cyklostezky

Zámecké dýňobraní na Slavkově

Co takhle vydat se o nedělním odpoledni na zámek? Na Slavkově u Brna budete 9. října srdečně vítáni. V rámci letošního dýňobraní si můžete společně s ratolestmi vydlabat, pomalovat či ozdobit dýni nebo si nějakou pořídit domů.

Na programu bude jarmark, občerstvení, prohlídky nádherného barokního zámku i jeho rozlehlých zahrad, pro děti pak oblíbené malování na obličej a tvořivá dílnička. Otevřené bude i tajemné zámecké podzemí, kde si můžou děti vystavit své dýňové výtvory a za svitu svíček se s nimi pochlubit. Akce se koná od 13:00 do 17:00 hodin a vstupné se neplatí.

Témata: Kam s dětmi, Cestování, Tipy na výlet, Za zábavou, Cestujeme, Výlety, vystoupení, Tipy redakce, Antonín, kam s dětm, malování, Jílové u Prahy, Rožmberk, Slavnost, Žampach, Sázava, Muzeum, Studený, Rozhledna, Kell, Hrachov, Obdivovatel, Sla, Česká republika, Třeboňsko