Maminka.czČasopis Maminka

Kam s dětmi přes prázdniny? Řešením jsou příměstské tábory

, Časopis Maminka
10. 5. 2013
Kam s dětmi přes prázdniny? Řešením jsou příměstské tábory
Každoroční otázka, kterou musí řešit většina pracujících rodičů. Proč? Stačí jednoduché počty: letní prázdniny trvají osm i devět týdnů, zatímco celoroční běžná dovolená minimálně o polovinu méně (kdo si může dovolit vzít měsíc volna v kuse?). Když necháte rozhodnutí na poslední chvíli, může být pozdě a zajímavé nabídky budou obsazené.

Řešením jsou třeba příměstské tábory. Stávají se v současné době trendem. Prarodiče jsou mladí, aktivní a nemají o prázdninách příliš volného času stejně jako rodiče. Mladší děti na „opravdové“ tábory nechtějí jet (nejsou zvyklé na dlouhé odloučení, byly samy v podstatě jen několik dní u babičky) nebo se bojí sami rodiče. Zvládly by to? Co když se něco stane tak daleko od domova… Takže co teď? Jedna babička jede do lázní, druhá nedostala volno a teta je na stáži v Anglii. S mladými rodiči žádný soucit (co jste chtěli, to máte, musíte se s tím nějak popasovat). Zoufalá matka začne obvykle „rejdit“ po internetu.

=====Co jsou příměstské tábory?=====

Vlastně alternativa ke klasickým pobytům. Konají se po celé republice, po dobu letních prázdnin. Dítě do něj můžete přihlásit od 6 let (někdy dokonce od tří, pokud máte sourozence a mladšímu ještě šest nebylo, zkuste se domluvit, organizátoři obvykle vyjdou rodičům vstříc) a fungují pro děti školou povinné (když o ně bude patnáctiletý puberťák stát). Ratolest v táboře stráví celý den a na noc se vrací do vlastního pokojíčku a postele. Plná zážitků usíná u mámy a ráno zase může vyrazit mezi vrstevníky.

Vybírat můžete z nejrůznějších zaměření od sportu, dobrodružných výprav, výtvarných činností, turistiky až po tanečky, dramatickou činnost, tvořivé dílny, hry na zemědělce, chovatele domácích zvířat nebo tematické výpravy po světadílech či historických obdobích. Stačí jen popřemýšlet společně s potomkem, co by ho nejvíc bavilo, co by chtěl zkusit. Koně, veslování, výlety?

Poznat lépe přírodu nebo jinou činnost, k níž se městské dítě v běžném roce jen tak nedostane? Není problém. Příměstské tábory pořádají městské části, domy dětí, soukromé školy a mateřské školky, soukromé subjekty zabývající se prací s dětmi a mladými lidmi i v průběhu roku. To je vlastně podmínkou. Kvalifikace, zkušenosti, nadšení a trpělivost.

Máte obavy, komu svěřujete svého potomka?

Stačí získat reference. Zeptejte se přátel, maminek ve škole či školce, jak jejich ratolesti tráví volné letní měsíce. Zajeďte se podívat do zařízení, které tábor pořádá, obhlédněte prostory, okolí (zda není v dosahu frekventované komunikace, nechybí prostor pro sportovní vyžití).

Seznamte se s předstihem s vedoucími a pedagogickými pracovníky, kteří se vám o dítě budou starat, chtějte znát program, případně náhradní varianty, když nevyjde počasí. I to leccos napoví. Jak jsou připraveni na alternativní řešení nečekaných událostí. Těch se s dětmi může přihodit řada. My rodiče to důvěrně známe. Podstatnou roli hraje i počet dětí v táboře, případně jednotlivých skupinkách a kolik vedoucích se o ně bude starat.

Co dáte za smysluplnou zábavu potomků

Podle zřizovatele (město dostává dotace) se cena pohybuje v rozmezí asi 100–500 korun na den (vychází se z toho, zda nabízejí základní, běžné aktivity nebo činnosti vyžadují speciální vybavení a z úrovně prostor, kde se aktivita provozuje). V ceně bývá celodenní strava, pitný režim, hračky nebo potřebné pomůcky. Někde zřizovatel nabízí i nadstandardní služby typu speciální stravování (pro alergiky, bezlepková dieta, jídla pro vegetariány…), místo pro odpolední odpočinek pro mladší děti zvyklé na hodinu klidu, služby pro zdravotně handicapované účastníky tábora.

Stává se, že organizátoři nabízejí pro malé táborníky i výuku angličtiny hravou formou, takže se do běžných aktivit nenásilně připojí i výuka. To oceňují především rodiče dětí, které už v předškolním zařízení navštěvovaly kurzy cizího jazyka nebo chodí na základní škole do jazykovky. Ovšem ti by měli vybírat spíš specializované jazykové tábory, ty zaručí kvalitu a příslušné množství času s cizí řečí.

Způsob napravení nedostatků

Příměstské tábory mohou sloužit i jako napravení některých handicapů, které školní dítě v průběhu roku získalo. Po domluvě se staršími (nebo po nenápadném zjištění u mladších potomků) můžete vybírat zaměření volnočasových aktivit tak, aby se dítě zlepšilo ve sportovních hrách, cizím jazyce, získalo nové dovednosti (keramika, zpěv, tanec, výtvarné činnosti…), kterými se může v září blýsknout před spolužáky a zvednout si sebevědomí. A to není málo!

Vy budete moci v klidu pracovat

Nástup do tábora bývá kolem osmé hodiny ranní (záleží na koncepci dnů a osobní domluvě) a děti jsou k vyzvednutí kolem šesté večer (někdy stačí potomka dovést na „sběrné stanoviště“, odkud si děti lektor odváží na místo určení sám).

V tomto období jsou pod dozorem a v péči odborníků včetně zdravotníků, kteří mohou případně ošetřit drobná škrábnutí. Samozřejmostí je vzájemný telefonický kontakt v průběhu celého dne, v případě potřeby. Upozorněte a do vstupního dotazníku zdůrazněte specifické požadavky a potřeby, které má váš potomek (bojí se uzavřených prostor, neplave, nejí některé druhy zeleniny, je alergický na včelí žihadlo, nechce po obědě spát ani ležet…), aby se zdravotníci a pedagogičtí pracovníci vyvarovali problémů s plačícím a vztekajícím se táborníkem, který zkazí náladu i ostatním kamarádům v družstvu.

Pro vytížené rodiče, kteří nemají přes léto hlídání, se příměstské tábory stávají stále vítanější variantou, jak potomkům zpříjemnit dny, vymyslet jim smysluplný program a mít jistotu, že je o ně postaráno a nesedí celý den u počítačových her. A to v dnešní době, kdy obezita straší vysoké procento dětí už v předškolním a na začátku školního věku, není málo. Vaši aktivitu ocení i zaměstnavatel. Bez výčitek se můžete věnovat pracovním povinnostem.

Levnější a ariabilnější

Pro rodiče, kteří plánují rodinnou dovolenou takzvaně ze dne na den, se stávají příměstské tábory skvělou příležitostí, jak zabavit dítě a zároveň mít volné ruce při odjezdu k moři nebo na hory. Děti se mohou tábora účastnit jen několik dní, určité dny v týdnu, zkrátka tak, jak to vyhovuje organizaci a provozu rodiny. Vše záleží na dohodě s pořadatelem aktivity. Tím rodina získává větší manévrovací prostor než v případě fixního tábora na dva či tři týdny. Zároveň takový „občasný“ pobyt mezi dětmi vyjde i levněji (zvlášť když vyberete méně náročnou variantu).

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Časopis Maminka, Dovolená s dětmi, Prázdniny, Žihadlo, Tábor, Řešení, Dlouhé odloučení, Telefonický kontakt, Školní dítě, Bezlepková dieta, Prim, Odpolední odpočinek, Ostatní kamarád

Mohlo by vás zajímat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Panna V posledních dnech vás popadla tvořivá nálada, a proto ji přenášíte i na své děti. Z tohoto nápadu jsou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Brigita, Uršula, Voršila

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu