Maminka.czPředškolák

Kam s ním?

, Časopis Maminka
30. 6. 2010
Kam s ním?
S blížícím se létem bude muset opět většina z nás řešit starý problém – kam s dítětem, když školka o prázdninách nefunguje?

Zkuste tábor

Přestože většina dětí jezdí na tábor až ve školním věku, úplně zapovězené nejsou ani ty pro předškoláky. Některé agentury, dětské domy či cestovní kanceláře nabízejí totiž tzv. baby tábory nebo také „první tábory“, které jsou kratší, jejich program je uzpůsoben menším dětem a velká pozornost je věnována tomu, aby dítě příliš nesmutnilo.

Většinou jde o týdenní pobyty v ceně kolem čtyř tisíc korun, děti bývají ubytovány vždy s jedním dospělým, aby nebyly v noci samy. Vedoucím je jasné, že kromě her a zábavy musejí také dohlédnout na to, aby se prckové občas umyli, a že sem tam je jim potřeba zavázat tkaničku nebo je pohladit před spaním.

Oficiálně se tyto tábory nabízejí dětem už čtyřletým. Jestli je vaše dítě na takové dobrodružství připravené, musíte ale posoudit sami.

Psychologové radí začít s pobyty přes noc mimo domov okolo dvou a půl let, a to velmi pozvolna, nejprve na jednu noc u někoho, koho dítě dobře zná, například u babičky.

Kolem tří let můžete přidat výjezd třeba na týden na hory s prarodiči. Na skutečný třítýdenní tábor by neměly jet děti mladší sedmi let. Tyto hranice jsou ale velmi orientační – některé děti jsou do světa a z principu se jim stýská málo, pro jiné by i v deseti letech takový stanový tábor byl skoro mučením.

Ráno na tábor, večer domů

Pro nerozhodné a bojácné (ať už děti nebo rodiče) jsou tu tábory příměstské. Ráno tam svého potomka přivezete, večer si ho zase odvezete. Na konci týdne možná bude chtít dítě zkusit jednu noc přespat, i tuto možnost některá zařízení nabízejí jako trénink na tábor opravdový.

Podobně jako u klasických táborů i tady se nabízí řada variant podle zálib dítěte – keramické, sportovní či jazykové. Za jeden den zaplatíte okolo dvou set korun, v ceně pak bývají i svačiny a oběd. Řadu příměstských táborů pořádají domy dětí a mládeže, stačí zadat toto heslo do vyhledávače a hned najdete nejrůznější tipy z vašeho regionu.

Další variantou, která nehrozí nočním pláčem, jsou tábory pro rodiče s dětmi, i těch najdete řadu. Většinou jsou rovněž tematicky zaměřené, jsou ale spíše pro aktivní rodiče, kteří počítají s nocováním ve spacáku a účastí při (pro dospělého často bizarních) hrách. Na internetu jsou ovšem k nalezení i takové lahůdky jako tábor s názvem „S tátou na paintball“. Je opravdu z čeho vybírat.

Buďte spolu, nebo se rozdělte

Kdo má babičku, jako by vyhrál v loterii. A kdo má navíc takovou, která s radostí vezme dítě nebo dokonce více dětí v létě na hory nebo k moři, bere první cenu i s jackpotem. Pak stačí vybrat vhodný zájezd, vybavit dítě vším potřebným, babičce udělit cenné rady, které jistě ocení, a odvézt turisty na letiště. Kéž by to bylo tak snadné… Ne každý má ale tu možnost, babičky jsou v poslední době jaksi nedostatkovým zbožím.

Každopádně by dítě nemělo na táborech jakéhokoli typu strávit celé prázdniny. Léto přímo vyzývá ke společným rodinným zážitkům a na nějakou tu dovolenou se jistě dostanete. Zkuste se tedy zamyslet, co by vás bavilo všechny, a podle toho najít program, který uspokojí každého člena rodiny. Skvělou volbou jsou rodinné penziony a hotely.

V posledních letech jich vyrostla spousta, nabízejí dětská hřiště, pro menší děti židličky a postýlky, dětská menu v restauracích, herny a někde i program pro děti či jejich hlídání.

To vše ale není to nejdůležitější. Dítě s vámi bude šťastné i v chatě bez vody a elektřiny. Pokud se všechno nepovede tak, jak jste si plánovali, není třeba zoufat – takové okamžiky si děti pamatují celý život, a to v drtivé většině jen v dobrém. Já a můj bratr tak dodnes se slzou v oku vzpomínáme, jak náš otec v jugoslávském kempu vzteky hodil propanbutanový vařič do moře a pak ho se šnorchlem hledal… Pokud z různých důvodů nemůžete jet na dovolenou všichni, například když vy a váš partner nedostanete dovolenou ve stejný čas, klidně se rozdělte.

Nač si dělat násilí – jestliže je váš muž blázen do jachtingu nebo cyklistiky a má partu podobně postižených otců, nebraňte se zapůjčení potomků. Vy si odpočinete a děti získají opravdu nezapomenutelné zážitky. Taková dovolená s tátou, kdy se nekouká na nějaké podružnosti typu čištění zubů či čisté kalhoty, ještě žádnému dítěti neublížila, ba naopak. Už od dob a známé expedice YDYKSEB z filmu S tebou mě baví svět je tento způsob trávení volna vřele doporučován!

Tatínek pak může v klidu vyjet s kamarády na pánskou jízdu na raftech a vy s kamarádkou se svalte na lehátko na pláži – když dáte víc dětí dohromady, ani o nich nebudete vědět.

Klady oddělené dovolené, kterou mimochodem jako oživení vztahu rádi vidí i manželští poradci, tak jistě ocení i vaši potomci – budou mít hned dvakrát víc zážitků.

Zvládnete to i doma

Když je nejhůř, dovolenou nedostanete nebo jste ji vyčerpali na rekonvalescenci dítěte po zimním zápalu plic a babička odjela do lázní, asi vezmete zavděk prázdninovou školkou. Takové prázdninové hlídání dětí nabízí většina soukromých školek i jeslí. Zřejmě budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale děti se nudit nebudou a bude o ně postaráno v době, kdy budete muset být v práci.

Zkuste dětem všechno vynahradit alespoň o prázdninových víkendech. Vezměte je na prohlídku hradu, vykoupejte se v rybníce, dejte si zmrzlinu, postavte stan na zahradě a dovolte jim jít spát opravdu hodně pozdě. Vemte jed na to, že ani na takové prázdniny vaše děti určitě nezapomenou!

A ještě jeden způsob léta, většinou poněkud nešťastný, vás může potkat. Ačkoli dětské nemoci řádí nejčastěji v zimě, ani v létě nemají úplně „padla“. To se pak zájezd stornuje a vy strávíte týden své drahocenné dovolené ošetřováním maroda s letní angínou. Ani v takovém případě se nemusíte litovat – využijte ten čas k povídání o všem, na co během roku není čas. Možná se dovíte něco, co byste jinak vůbec netušili… Krásné léto plné inspirace!

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Předškolák, Rodina, Krásné léto, Prázdninový víkend, Týdenní pobyt, Prázdninové hlídání, Velká pozornost, Klasický tábor, První tábor, Příměstský tábor

Mohlo by vás zajímat
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Porod? Dost syrový zážitek. Nevím, zda krásný, říká herec Lukáš Příkazký
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit

Horoskopy

Vodnář Touha po aktivním způsobu života je na dosah ruky, a proto se pouštíte do činností, které jste ještě…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Svatopluk, Svatobor, Alfréda

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné