Maminka.czmasopust

Kde si užijete masopust? 12 tipů na místa, kde nebudou chybět zábava, masky a dobré jídlo

Simona Procházková 17.  2.  2023
Tradiční oslavy se i letos konají v řadě měst, a pokud se rozhodnete s rodinou vyrazit za masopustním veselím, nabízíme inspiraci. Chcete vědět, kde to bude opravdu žít?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Masopust ve skanzenu Kouřim

19. 2. 2023

Obchůdky se zabijačkovými specialitami, koblihami a masopustními koláči, průvod tradičních masek, hudba i tanec, to všechno vás čeká v kouřimském skanzenu historických lidových staveb. Nejmenší se mohou těšit na kreativní dílničky i povídání o masopustních tradicích, zvycích a oblíbených maskách, které k tomuto svátku neodmyslitelně patří. Pestrobarevný průvod tradičních masek z Hlinecka s hudebním a tanečním doprovodem projde skanzenem třikrát za den.

VIDEO: Dílnička: Vyrobte si originální masopustní masku

Masopust v Zoo Děčín

18. 2. 2023

V děčínské zoologické zahradě bude veselo a živo. Těšit se můžete na veselé muzicírování, rej masek, tanec, zpěv i spoustu vynikajících dobrot. Pro děti (a nejen pro ně) bude nachystána řada soutěží, blýsknout se budete moct například v umění, jak připravit ty nejlepší tradiční masopustní koblihy. Soutěžit se tu bude také o nejrychlejšího jedlíka koblih. Součástí akce bude i průvod masek městem, který vyrazí z areálu zoo mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne. Cílem letošního průvodu bude Křížová ulice, kde proběhne tzv. soud s medvědem, chybět nebude ani flašinetář s harmonikářem.

Masopust v Kroměříži

18. 2. 2023

Po celou sobotu si na Hanáckém náměstí užijete nefalšovanou masopustní zábavu, jak se patří. Vyhrávat tu bude cimbálová muzika, můžete obdivovat průvod tradičních masek, který se vydá na svou pouť městem již v devět hodin ráno. Tradiční maškary, mezi nimiž nebudou chybět medvěd s medvědářem, kominík a četník, dorazí na Hanácké náměstí po desáté. Na jarmarku nakoupíte řemeslné výrobky a ochutnáte spoustu dobrot od masa a zabijačkových pochoutek po koblihy a jiné sladké delikatesy. Malé i velké potěší bohatý doprovodný program. Děti čeká dopolední karneval a v rámci dílniček si mohou vyrobit vlastní masku. Na kluzišti proběhne rej masek na bruslích.

Masopust v Litoměřicích

18. 2. 2023

Tradiční oslavy masopustu proběhnou tuto sobotu na Mírovém náměstí v Litoměřicích, začíná se ve 13 hodin. Na jarmarku budete moct ochutnat pokrmy z pravé vojenské kuchyně, také ale vyhlášený guláš řezníka Krkovičky, ovar s křenem, prdelačku a další zabijačkové pochoutky. Postaráno je o hudební doprovod, harmonikář bude vyhrávat staročeské písničky, v kreativních dílničkách si děti i dospěláci budou moct vyrobit masopustní masku, připraven je také workshop Vyrob si svou jitrnici. Masopustní průvod se vydá na cestu v 15 hodin, v závěru odpoledne proběhne vyhlášení nejlepších masek.

Mělnický masopust 

19. 2. 2023

Staročeský trh, ukázky lidových řemesel, poctivá zabijačka, hudební program a zábava až do pozdního odpoledne, to vše vás čeká na mělnickém masopustu. Tradiční masopustní průvod maškar bude vyrážet ve 14 hodin z náměstí Míru a vlastní masky jsou vítány, tak se přidejte. Masku si můžete společně s dětmi vyrobit v rámci doprovodného programu, pro nejmenší nebudou chybět kolotoč a koníci, na kterých se budou moct projet.

Kdy vznikl a proč se slaví masopust? Tady je 6 nápadů, kterými ho dětem hravě přiblížíte

Ďáblický masopust

18. 2. 2023

Kam se vydat za masopustní zábavou v metropoli? Třeba do Starých Ďáblic v Praze 8. Chybět nebudou průvod masek, který vyrazí ve 14 hodin od ďáblické radnice, hudební doprovod a spousta dobrého jídla a pití, jelikož je přece masopust časem hojnosti. Máte doma svou masku nebo si s dětmi plánujete vyrobit veselý maškarní kostým? Pusťte se do toho a přidejte se k veselému průvodu.

Českokrumlovský masopust

18. až 21. 2. 2023

Malebný Český Krumlov bude žít masopustními oslavami hned několik dní. A je to tady pokaždé velký zážitek. Připraven je skutečně pestrý a bohatý kulturní program, v němž nebudou chybět velkolepý průvod masek městem (v úterý 21. 2.), hudba, zpěv a tanec, vystoupení kejklířů. Oživlé staročeské tradice vás okamžitě vtáhnou do děje, přijeďte si je připomenout. Chybět nebudou zabijačka a jarmark se spoustou dobrého jídla a pití.

Žižkovský masopust 

18. 2. 2023

Masopust téměř v centru Prahy potěší malé i velké. V bohatém programu, který bude probíhat hned na několika místech Prahy 3, si každý najde to své. Kromě jarmarku, hudebních a uměleckých vystoupení nebudou chybět aktivity a zábava pro děti, jako jsou například dílničky a workshopy s výrobou masek nebo masopustní „hledačka“, do které se může zapojit celá rodina. Na trzích si pochutnáte na tradičních i méně známých masopustních dobrotách, včetně těch zabijačkových.

Ústecký masopust

18. 2. 2023

Nahlédněte do dávných časů a přijeďte nasát masopustní náladu na Lidické náměstí v Ústí nad Labem. Celodenní program bude opravdu nabitý, těšit se můžete na velkolepý průvod maškar s hudbou. Bude se zpívat, tančit a dobře jíst, jak se na masopust sluší. Nachystány jsou soutěž o nejlepší jitrnici, různé soutěže, živá minizoo i dětské dílničky. Na jarmarku budou k mání zabijačkové delikatesy, bramboráky, koláče i pivo či medovinka.

GALERIE: 50 originálních i tradičních nápadů na karnevalové masky pro děti

Sázavský masopust

18. 2. 2023

Už zítra si můžete užít masopustní oslavy v Sázavě. Tradiční sázavský masopust začne průvodem, který vyrazí za doprovodu živé hudby ve 13 hodin z nádvoří Sázavského kláštera a svou pouť zakončí na náměstí Voskovce a Wericha. Zde pak proběhne pořádná veselice a rovněž slavnostní vyhlášení nejlepších masek. Těšit se samozřejmě můžete na spoustu dobrého jídla a pití.

Nymburský masopust

19. 2. 2023

Proč si zajet do Nymburka? Na své si tu přijdou milovníci zabijaček, chybět totiž nebudou gurmánské hody v podobě zabijačkového guláše, jitrnic, jelítek, ovaru. Ochutnat budete moct samozřejmě i grilované klobásky, tradiční bramborové lokše, regionální sýry i pivo z malého místního pivovaru. Je libo něco sladkého? K mání budou kobližky, koláče i masopustní kremrole. Děti se vydovádějí při reji masek, užijí si ohňovou show i divadélko. Masopustní průvod masek vyrazí z náměstí Přemyslovců směrem na Rejdiště.

Masopust v Levandulovém údolí

18. až 19. 2. 2023

Přijeďte se podívat do světa plného vůní. Levandulové údolí objevíte v obci Chodouň zhruba deset kilometrů od Berouna a zdejší atmosféra vás okouzlí. Užijete si den plný zábavy, pohybu i masopustních specialit, z nichž některé jste dozajista ještě nikde neochutnali. Kromě jitrnic, jelítek, tlačenky či masopustních koblih můžete vyzkoušet také zdejší vyhlášené milouše, trojctihodné koláče nebo levandulovou bábovku, také ale staročeské pokrmy z jáhel či krup. Projděte se s dětmi na čerstvém vzduchu po stezce plné hádanek a kvízů, ať vám pořádně vyhládne, protože zdejší dobroty prostě musíte vyzkoušet.

Témata: Dílnička, Rodina, Kam s dětmi, Výlety, Tipy na výlet, Maminka cestuje, Tradice, jídlo, zábava, oslava, Ústí nad Labem, masopust, Za zábavou, Cestujeme, zámek, Nymburk, Atrakce, zvyky, Sázava, Mírov, Medvěd, Mělnický, Kobliha, Beroun, Litoměřic