Maminka.czNeplodnost a IVF

Kamarádka nemůže mít děti. Jak ji podpořit? A co vůbec neříkat?

11. 8. 2020
Kamarádka nemůže mít děti. Jak ji podpořit? A co vůbec neříkat?
Vy už děti máte nebo jste právě těhotná, jenže vaše dobrá kamarádka se o mateřství stále neúspěšně snaží. Jak s ní mluvit a jak ji podpořit, aby vaše přátelství vydrželo?

S Petrou se známe od základky a je to jedna z mých nejbližších kamarádek. Dlouho se jí nedařilo potkat chlapa, se kterým by chtěla zůstat. A když se to konečně povedlo, ukázalo se, že o co víc jsou psychicky spříznění, o to hůř na sebe reagují jejich těla. Že zkrátka početí dítěte bude v jejich případě velký problém. Pokud k němu vůbec někdy dojde. 

Zrovna v době, kdy se od lékařů tenhle verdikt dozvěděli, jsem byla podruhé těhotná. Petry mi bylo šíleně líto a skoro jsem se cítila provinile, když jsem před sebou valila své obří břicho. Bála jsem se zeptat, jak je na tom právě teď, a zároveň mi přišlo nevhodné zmiňovat se o vlastních dětech – ať už těch narozených nebo těch očekávaných. Až to musela rozštípnout sama Petra, když mi na rovinu řekla, že jí to moje opatrné našlapování strašně vytáčí a ocenila by, kdybych se k ní přestala chovat, jako kdyby byla smrtelně nemocná. 

Pochopila jsem, že největší problém je v mé hlavě a že se musím chovat úplně normálně. „Často může docházet k situacím, kdy okolí neví, jak má reagovat, ale na druhou stranu je ženě velmi nepříjemné, když vidí, že se ostatní chovají v její přítomnosti nepřirozeně,“ říká psycholožka Marcela Vojířová.

Nemůžete mít miminko? Tady jsou nejčastější problémy!

Je jasné, že se snažíte svou kamarádku nijak nezranit a také jí co nejméně připomínat její trápení. Jenže možná si vůbec neuvědomujete, že právě tohle chování je v této situaci kontraproduktivní. „Nejistota často souvisí s neinformovaností,“ upozorňuje psycholožka. V první řadě se proto o neplodnosti pokuste něco zjistit. Nemusíte samozřejmě pročítat odborná pojednání ani projíždět internet, stačí, když projevíte zájem a na to, co vás zajímá, se vyptáte své kamarádky. 

„Konstruktivní dotazy, které jsou projevem zájmu, jsou vždy lepší variantou než soucit nebo litování,“ souhlasí odbornice. Pozor ale na nevyžádané rady! Naprostou většinu vaše kamarádka velmi pravděpodobně slyšela už tolikrát, že je na ně regulérně alergická. 

Jak mluvit s neplodným párem? Hlavně na rovinu. Když nevíte, zeptejte se

Klidně jen mlčte 

Můžete to myslet nejlépe na světě a chtít ji potěšit, ale stejně tak se můžete vsadit, že stoprocentně nechce slyšet o tom, že by se měla zklidnit a být méně ve stresu. Nebo že všechno má svůj čas. Nebo že jí přece ještě stále zbývá možnost adopce. Z vlastní zkušenosti vím, že po prodělaném potratu je také velmi „hodnotná“ poznámka, že je potřeba dívat se na to z lepšího úhlu a alespoň je jasné, že je schopná otěhotnět.

„Lidé se k tomuto typu komentářů uchylují obvykle v situacích, kdy si nejsou jistí, jak mají zareagovat. Nicméně není nutné za každou cenu něco komentovat či dodávat. Často je účastné mlčení, pouhá přítomnost, naslouchání nebo třeba objetí mnohem účinnější a lepší,“ říká psycholožka. Dejte kamarádce najevo, že jste tady pro ni. Nepřesvědčujte ji, že víte, jak se cítí, protože to skutečně nevíte. Nechte na ní, jestli o svých pocitech chce mluvit, nebo jí vyhovuje spíš mlčenlivé souznění. 

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? 

Na druhou stranu si uvědomte, že je to stále ta žena, kterou jste si vybrala za svou kamarádku, a pokud váš vztah omezíte jen na téma neplodnosti, je to nejkratší cesta do pekla. 

Děti nejsou tabu 

V každém případě ale nemá smysl tvářit se, že vaše vlastní děti neexistují. „Vyhýbání se mateřským tématům vůbec nic neřeší. Naopak to často může být ženě, která marně touží stát se matkou, velmi nepříjemné, protože samozřejmě cítí snahu okolí odclonit ji od bolestivého tématu, a tím se jí paradoxně její trápení vlastně stále připomíná,“ upozorňuje psycholožka. Možná že je nakonec největší blok jen ve vaší hlavě. Každá žena se s neplodností vyrovnává jinak a není nic špatného na tom, když se kamarádky přímo zeptáte, jestli jí rozhovory na mateřská témata nevadí. 

Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?
Když se druhé dítě nedaří... Víte, co je sekundární neplodnost?
Témata: Zdraví, Těhotenství, Mateřství, Neplodnost a IVF, Adopce, Plodnost, Pánevní dno, Umělé oplodnění, Marcela Vojířová, Velký problém, Početí dítěte, Litování, Neplodný pár, Dobrý úhel, Druhá strana, Naprostá většina, Internet, Početí, Mlčení, Prodělaný potrat, Psycholožka, Jak, Děti, Největší problém, Kamarádka

Mohlo by vás zajímat
Matky influencerky. Které vládnou sociálním sítím? Znáte je všechny?
Bez cenzury a hlavně vtipně: Život s malými dětmi přesně takový, jaký je
Pozor! 7 věcí, kterými rodiče škodí pohybovému vývoji nejmenších dětí
Proč ještě nechodí na nočník? 9 věcí ve výchově, které už neplatí, i když je naše mámy dělaly
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Jak zmírnit dětské záchvaty vzteku? Tohle nám zabírá

Horoskopy

Blíženci Vaše kondice je výborná, a proto byste se měli zaměřit na sportovní vyžití. Nemusíte se ničit někde v…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Šarlota, Zoe, Charlotte

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné