Maminka.czNeplodnost a IVF

Kamarádka nemůže mít děti. Jak ji podpořit? A co vůbec neříkat?

Barbora Vajsejtlová 11.  8.  2020
Kamarádka nemůže mít děti. Jak ji podpořit? A co vůbec neříkat?
Vy už děti máte nebo jste právě těhotná, jenže vaše dobrá kamarádka se o mateřství stále neúspěšně snaží. Jak s ní mluvit a jak ji podpořit, aby vaše přátelství vydrželo?

S Petrou se známe od základky a je to jedna z mých nejbližších kamarádek. Dlouho se jí nedařilo potkat chlapa, se kterým by chtěla zůstat. A když se to konečně povedlo, ukázalo se, že o co víc jsou psychicky spříznění, o to hůř na sebe reagují jejich těla. Že zkrátka početí dítěte bude v jejich případě velký problém. Pokud k němu vůbec někdy dojde. 

Zrovna v době, kdy se od lékařů tenhle verdikt dozvěděli, jsem byla podruhé těhotná. Petry mi bylo šíleně líto a skoro jsem se cítila provinile, když jsem před sebou valila své obří břicho. Bála jsem se zeptat, jak je na tom právě teď, a zároveň mi přišlo nevhodné zmiňovat se o vlastních dětech – ať už těch narozených nebo těch očekávaných. Až to musela rozštípnout sama Petra, když mi na rovinu řekla, že jí to moje opatrné našlapování strašně vytáčí a ocenila by, kdybych se k ní přestala chovat, jako kdyby byla smrtelně nemocná. 

Pochopila jsem, že největší problém je v mé hlavě a že se musím chovat úplně normálně. „Často může docházet k situacím, kdy okolí neví, jak má reagovat, ale na druhou stranu je ženě velmi nepříjemné, když vidí, že se ostatní chovají v její přítomnosti nepřirozeně,“ říká psycholožka Marcela Vojířová.

Nemůžete mít miminko? Tady jsou nejčastější problémy!

Je jasné, že se snažíte svou kamarádku nijak nezranit a také jí co nejméně připomínat její trápení. Jenže možná si vůbec neuvědomujete, že právě tohle chování je v této situaci kontraproduktivní. „Nejistota často souvisí s neinformovaností,“ upozorňuje psycholožka. V první řadě se proto o neplodnosti pokuste něco zjistit. Nemusíte samozřejmě pročítat odborná pojednání ani projíždět internet, stačí, když projevíte zájem a na to, co vás zajímá, se vyptáte své kamarádky. 

„Konstruktivní dotazy, které jsou projevem zájmu, jsou vždy lepší variantou než soucit nebo litování,“ souhlasí odbornice. Pozor ale na nevyžádané rady! Naprostou většinu vaše kamarádka velmi pravděpodobně slyšela už tolikrát, že je na ně regulérně alergická. 

Jak mluvit s neplodným párem? Hlavně na rovinu. Když nevíte, zeptejte se

Klidně jen mlčte 

Můžete to myslet nejlépe na světě a chtít ji potěšit, ale stejně tak se můžete vsadit, že stoprocentně nechce slyšet o tom, že by se měla zklidnit a být méně ve stresu. Nebo že všechno má svůj čas. Nebo že jí přece ještě stále zbývá možnost adopce. Z vlastní zkušenosti vím, že po prodělaném potratu je také velmi „hodnotná“ poznámka, že je potřeba dívat se na to z lepšího úhlu a alespoň je jasné, že je schopná otěhotnět.

„Lidé se k tomuto typu komentářů uchylují obvykle v situacích, kdy si nejsou jistí, jak mají zareagovat. Nicméně není nutné za každou cenu něco komentovat či dodávat. Často je účastné mlčení, pouhá přítomnost, naslouchání nebo třeba objetí mnohem účinnější a lepší,“ říká psycholožka. Dejte kamarádce najevo, že jste tady pro ni. Nepřesvědčujte ji, že víte, jak se cítí, protože to skutečně nevíte. Nechte na ní, jestli o svých pocitech chce mluvit, nebo jí vyhovuje spíš mlčenlivé souznění. 

Kdy mají páry začít řešit problémy s početím? 

Na druhou stranu si uvědomte, že je to stále ta žena, kterou jste si vybrala za svou kamarádku, a pokud váš vztah omezíte jen na téma neplodnosti, je to nejkratší cesta do pekla. 

Děti nejsou tabu 

V každém případě ale nemá smysl tvářit se, že vaše vlastní děti neexistují. „Vyhýbání se mateřským tématům vůbec nic neřeší. Naopak to často může být ženě, která marně touží stát se matkou, velmi nepříjemné, protože samozřejmě cítí snahu okolí odclonit ji od bolestivého tématu, a tím se jí paradoxně její trápení vlastně stále připomíná,“ upozorňuje psycholožka. Možná že je nakonec největší blok jen ve vaší hlavě. Každá žena se s neplodností vyrovnává jinak a není nic špatného na tom, když se kamarádky přímo zeptáte, jestli jí rozhovory na mateřská témata nevadí. 

Co všechno byste měla vyzkoušet, než se rozhodnete pro umělé oplodnění?
Když druhé dítě stále nepřichází. Sekundární neplodnost je čím dál častější
Témata: Zdraví, Těhotenství, Mateřství, Neplodnost a IVF, Adopce, Plodnost, Umělé oplodnění, Pánevní dno, Mlčení, Naprostá většina, Jak, Děti, CNC, Početí, Neplodný pár, Kamarádka, Druhá strana, Marcela Vojířová, Dobrý úhel, Internet, Souznění, Sekunda, Velký problém, Početí dítěte, Soucit
Mohlo by vás zajímat
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod