Karate pro děti

Komerční článek
6. 6. 2016
Karate pro děti
Táborová kultura podporuje dětskou výuku východních bojových umění

Příběhy plné dobrodružství mohou prožít návštěvníci dětského tábora pod šumavským Boubínem, který startuje letos v červenci pod názvem Léto v pralese.  Zkušení instruktoři je provedou tajemným zákoutím divoké přírody a naučí vyrovnávat se s výzvami, které se dospívající generaci mohou hodit pro formování charakteru.

Klepněte pro větší obrázek

 „V přírodě se dobře projevuje síla osobnosti.  Kolektiv vnímá lídry, kteří mají nadhled, lépe snášejí bolest, pracují s vůlí a nevzdávají se. Mnozí z nich pak jsou průbojnější i v životě,“ vysvětluje smysl výuky předseda České asociace Okinawan Goju Ryu Karate Do Jaroslav Kulik, který je také oficiálním představitelem mezinárodní federace IOGKF v Česku. Styl tradičního okinawského Goju Ryu je podle specialistů svou metodikou vhodný pro cvičení všech generací a jeho uplatnění mnohdy přesahuje hranice tradičně vybaveného „dódžó“, tedy prostoru uzpůsobeného k výuce bojového umění.

Kulik, který působí jako středoškolský profesor tělesné výchovy a biologie, je velkým milovníkem Šumavy a jedním iniciátorů propojení výuky východních bojových umění s pobytem v přírodním letním táboře. Děti jsou podle něj rozdělovány do skupin tak, aby si mohly navzájem konkurovat a projevit tak naplno svůj talent a schopnosti. „Děti rády sportují. Výuka probíhá zpočátku formou hry. U malých dětí se pracuje s lehkou kondicí, motorickými pohyby a projevy osobnosti. Nejde ani tak o fyzický výcvik, jako spíš o poznávání základů filozofie karate. Vštěpuje se jim vzájemný respekt a úcta, což je součást formování zdravé osobnosti,“ říká Kulik.

Při výuce dětí se podle něj dbá na etiketu, respektování druhého, ochraňování slabšího i tradičních hodnot. „Vychováváme je k tomu, aby to dodržovali nejen v tělocvičně, ale přenesly si to i do života,“ zdůraznil pedagog. Podle něj si karate žádá vytrvalost a letní kurs je skvělá příležitost k poznávání aktivit, které mohou děti zaujmout. „Základem je poznávání pravé přírodní reality, vytváření vztahu k přírodě. Zpětná vazba se pak projevuje v tom, že děti přitahují další děti,“ říká. Hlavní výsledek vidí ve zkušenosti, kterou si děti odnesou. „Dítě je nejlepší kritik. Řekne upřímně, co se mu líbí, a proč by v tom chtělo pokračovat“. Celá základna českých nadšenců karate tvoří v současné době kolem 15.000 osob. Větší polovinu z toho tvoří děti, které jsou základem klubové činnosti karate. Letní tábory by prý mohly tuto disciplínu zatraktivnit a přivést nové zájemce do tradičního prostředí „dódžó“.

Klepněte pro větší obrázek

Termíny táborů

I.BĚH (3.7. – 16.7.2016) – HVĚZDNÉ VÁLKY

II. BĚH (17.7. – 30.7.2016) – CESTA KOLEM SVĚTA

III. BĚH (31.7.-13.8.2016) – HVĚZDNÉ VÁLKY

IV. BĚH (14.8.-20.8.2016) – OLYMPIJSKÉ HRY

 

 

WWW.LETOVPRALESE.CZ


Mohlo by vás zajímat
Jak zvládnout dítě s ADHD a jak se děti s touto diagnózou projevují?
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Máte přecitlivělé dítě? Zdánlivá slabost může být výhrou!
Má rozštěp, řekl lékař a navrhl potrat. Dítě si nechala. Jak vypadá teď?
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Dcera ve školce pořád pláče. Rodina mi to vyčítá
Zázračná dýně: Vyžene roupy i tasemnice, léčí záněty močových cest!
9 faktů o plodných dnech: Víte, které dny cyklu jsou plodné?
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?

Horoskopy

Váhy Víkend se nese v duchu veselí a času stráveného s rodinou. Váhy mohou pomýšlet i na větší nákupy.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Albína, Albina, Adelaida

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu