[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Není kašel jako kašel. Ten běžný může trvat, a tedy i odeznívat, i více než dva týdny. To ale samozřejmě neznamená, že byste měli kašel, zvláště u malých dětí, nechat bez povšimnutí a neřešit. O déle trvajícím kašli je vždy potřeba informovat pediatra, který by měl malého pacienta vyšetřit. Kašel může být totiž jak banálním dozvukem odcházející nemoci, tak i varovným příznakem závažnější choroby, například zápalu plic či průduškového astmatu. Samotný „charakter“ kašle pak může mnohé napovědět. Co byste měli vědět?
Rozlišování kašle na suchý a vlhký má smysl už kvůli volbě léků. Vlhký kašel je většinou spojen s odkašláváním hlenů, což je žádoucí, suchý je dráždivý a vyčerpávající. Je lepší ho tlumit. Léky na vykašlávání by se neměly dávat čtyři a méně hodin předtím, než jde dítě spát, na noc je lepší kašel tlumit.
Pokud kašel vašeho potomka připomíná štěkot psa a poprvé se ozve v noci, máte pravděpodobně „tu čest“ s laryngitidou. Většinou se objevuje u batolat a předškoláků, výjimečně i u dětí starších. Může to vypadat dramaticky, protože dítě se nemůže kvůli neustálému kašli pořádně nadechnout, což ho děsí, pláče a stav se tím ještě zhoršuje. Typický je také hvízdavý zvuk při nadechnutí. Skvěle zabírá studený a vlhký vzduch, ale pokud je dítě malé nebo má skutečné potíže s dýcháním, je to na pohotovost, mohou být potřeba kortikoidy, výjimečně i adrenalin.
Kašel, který provázejí divné zvuky při nádechu, zní možná hrozivě, ale většinou nebezpečný není, zvláště pokud slyšíte, že dítě je zahleněné. Může jít vlastně jen o to, že mu rýma stéká do krku, což ho může celou noc budit a vést ke kašli. Přes den mu vcelku nemusí nic být. Rozhodně se vyplatí zaměřit pozornost na rýmu, naučit děti smrkat a ty nejmenší odsávat. Pokud hleny takzvaně spadnou níže, může se rozjet zánět průdušek, což s jistotou pozná jen lékař. Ne vždy jsou nicméně potřeba antibiotika.
Horší to je, pokud se při kašli ozývají vysoké písklavé zvuky, zejména při výdechu. Může jít o astmatický záchvat. Tak jako tak, obraťte se co nejdříve na doktora, může to znamenat skutečně potíže s dýcháním a vyžaduje to lékařskou pomoc.
Pokud dítě kašle častěji než co pět minut a trvá to dvě hodiny, nebo dokonce déle, není co řešit, vezměte ho co nejdříve k lékaři. Mohou to být hleny v krku, které ho dráždí, ale může to také značit potíže s dýcháním, a to už lépe posoudí lékař než vy. Vezměte ho klidně na pohotovost, pokud má navíc vysokou horečku a je celkově zchvácené, není čas váhat.
Dávivý neboli černý kašel býval noční můrou z minulosti, ale bohužel poslední roky se zase vrací a objevuje se mezi dětmi všech věkových skupin, mimo jiné kvůli tomu, že očkování není stoprocentně účinné a nechrání navěky. Ohrožuje i nejmenší, ještě neočkované děti, pro které je zároveň nejnebezpečnější. Typické projevy? Krátké záchvaty silného kašle provázené zvukem typickým pro obtížné nadechnutí. Kašel může připomínat kokrhání, někdy vede až k dávení či zvracení.