Maminka.czAutosedačky

Jak se vyznat v kategoriích autosedaček? Máme pro vás praktického průvodce

redakce 29.  10.  2020
Stane se to každému, kdo chce pořídit autosedačku pro dítě. Dříve nebo později získá pocit, že se v nabídce kategorií a typů vůbec nevyzná. A že se ve výběru určitě netrefí. Známe to taky, a proto ve spolupráci s Centrem autosedaček přinášíme praktický přehled, díky němuž už budete mít jednou provždy jasno.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ze všeho nejdříve se zaměřte na kategorie podle věku, respektive podle váhy potomka. 

Nožičky smí přečnívat, hlavička nesmí

Skupina 0 (0–​13kg)  Takzvané „vajíčko“. Má poskytovat ochranu křehkému novorozeneckému tělíčku a dát mu dostatek pohodlí na cestování. Vždy se instaluje v protisměru, a to na zadním i předním sedadle (pozor na nutnost vypnout airbag!).

Poutání vajíčka je možné pouze bezpečnostním pásem auta, ale správná poloha je lépe dosažitelná na isofixové základně. Na co myslet, jestliže chcete koupit správný typ vajíčka:

  • Vysoká boční ochrana
  • Co nejtěsnější vedení hlavičky (příliš otevřená hlavová opěrka je špatně)
  • Nožičky smí přečnívat, hlavička nesmí
  • Většina vajíček jde přes adaptéry nasadit na podvozek kočárku
  • Vajíčka z trojkombinace jsou spíše hračka, vydrží velmi krátce a ergonomicky většinou nejsou příliš vhodná
  • Na isofixové základně máte několik zásadních výhod:

                     o   Vždy správná poloha

                     o   Vždy bezpečné připoutání sedačky

                     o   Rychlá manipulace (v zimě můžete přinést dítě do auta například jen přikryté dekou a rychle odjet)   

  • Tento typ sedačky by měl vydržet co nejdéle, protože je pro novorozence ergonomicky nejvhodnější
  • V této kategorii neexistuje adekvátní náhrada jiným typem autosedačky. Jinými slovy, sedačky označené 0-… nejsou plnohodnotnou náhradou

Stále je nejvhodnější jezdit v protisměru

Skupina I (9–18kg) Pokračovací sedačka po vajíčku. Je většinou otočná nebo obousměrná, poutaná Isofixem. Je polohována více do sedu, má vestavěný tří- nebo pětibodový pás.

Vzhledem k poměrně rychlému vývoji dětského tělíčka v tomto období je vhodné zohlednit vzrůst vašeho dítěte. Zásadní body k nákupu:

  • Sedačky v této kategorii jsou vhodné pro sedící děti
  • Otáčení sedačky z důvodu snadného ukládání dítěte využijete spíše, když je úplně maličké. Až začne do sedačky lézt samo, otáčení se příliš nepoužívá, protože při otočení do dveří je sedačka poměrně vysoko a dítě se nemá při nastupování za co chytit
  • Pro menší děti je vhodná sedačka s vložkou. Na začátku tohoto období je tělíčko ještě velice drobné a svalový korzet potřebuje podporu, aby nedošlo k poruchám vývoje. Více prostoru znamená méně opory ve správné poloze
  • Je potřeba zohlednit typ auta z hlediska sklonu sedáků – protože je sedačka na Isofixu, mohla by sedačka při větším sklonu sedáků být příliš „do sedu“
  • Zejména zpočátku tohoto období se může objevit problém s padáním hlavičky směrem dopředu. To se dá řešit různými podpůrnými pomůckami, ale úplně nejdůležitější je vybrat správnou sedačku pro konkrétní auto
  • Pozor na řádnou boční oporu hlavy (otevřená nebo uzavřená hlavová opěrka)
  • Některé sedačky nemají dobře řešený otočný mechanismus z hlediska zapadávání nečistot a následně hrozí vznik poruch otáčení
  • Stále je nejvhodnější jezdit v protisměru
A co ty nohy? Pravda o protisměrných sedačkách pro starší děti

A co dál? 

Skupina II (15–25kg)                     - používá se téměř výhradně v kombinaci se skupinou III

Skupina III (22–36kg)                    - používá se téměř výhradně v kombinaci se skupinou II

Kombinace                                   

0–25kg (9–25kg)   Tyhle sedačky jsou téměř výhradně protisměrné, z hlediska bezpečnosti vynikající řešení

  • Vždy jsou poutané pásem
  • Téměř výhradně jsou čistě protisměrné
  • Poutání je pouze o maličko komplikovanější než u Isofixu, ale sedačka je v autě takřka nehybná
  • Mají omezené polohování, většinou je nutné sedačku odpoutat
  • Doporučujeme pro sedící děti
  • Není třeba se obávat prostoru na nohy. Děti s ním podle zkušeností ze Skandinávie většinou žádnou potíž nemají
Je dětem špatně v autě? Nejlepší rady, jak nevolnosti zvládnout

Tudy spíše ne

0–36kg (případně 9–​36kg)   Kombinace, která není příliš dobrou volbou. Důvodů je více, ale hlavně jde o množství kompromisů, které musí výrobce udělat, a životnost sedačky. Je potřeba, aby sedačka vyhověla stejně dvouletému a stejně dvanáctiletému dítěti.

Rozdíl ve výšce dítěte je přitom více než jeden metr, rozdíl ve váze až 30 kg. Druhou otázkou je životnost sedačky – většinou má sedačka životnost 6 let. Ale vydržet by měla až 10 let. To je obecně v oboru spíše výjimka (Klippan Triofix). Opodstatnění má taková sedačka například v taxislužbě nebo pro prarodiče, kteří střídavě vozí vnoučata ve velkém věkovém rozsahu.

Ať se rozšiřuje i do boků

15–36kg  Posměrné sedačky, určené pro závěrečnou fázi dětského cestování v sedačkách. Opět musí vyhovět poměrně malému dítěti i teenagerovi, takže je důležité pečlivě vybrat podle vzrůstu dítěte a fáze, kdy do této sedačky přechází.

Jinou sedačku budeme vybírat pro tříletého cestujícího, který má těsně přes 15 kg a jiný typ bude vhodný po sedačce 9–25kg, kdy potomek je již poměrně velký a tělo se začíná hmotovými poměry a vývinem podobat dospělému. Sedačka může být ukotvená Isofixem, ale ten drží pouze sedačku. Dítě je vždy poutáno tříbodovým pásem automobilu

  • V případě, že sedačka je určena pro malé, drobné dítě, je vhodnější výrobek, který zároveň se zvedáním podhlavníku roste také do boků
  • Pro starší dítě může mít sedačka pevnou skořepinu
  • Zajišťuje vedení pásu ve správné výšce (přes rameno) a v dolní části přes pánevní kost (řešeno buď hákem mezi nohama, nebo tvarem područek)
  • Poskytuje boční ochranu, zejména v oblasti hlavy
  • Sedačka může být polohovatelná, ale rozsah polohování není příliš velký

Nákup z druhé ruky 

Zcela specifický druh nákupu. Určitě je možné takto pořídit sedačku levněji. Ale více než kde jinde zde platí pořekadlo o zajíci v pytli.

Proto velmi vřele doporučujeme takový nákup pouze v případě, že stoprocentně znáte historii sedačky. Tedy jestli neprošla nehodou, není přestárlá, nepochází například ze zaplaveného auta nebo na ní není zamaskovaná nějaká zásadní závada.

Připraveno ve spolupráci s Centrem autosedaček

Hygge rodičovství: Recept na radostný životní styl podle Dánů. Jdete do toho?
Nemáš děti? Jen jedno? Mateřství je citlivé téma. A všichni se stále ptají
Témata: Nákupní tipy, Autosedačky, Nebezpečné výrobky, Nákupy, auto, podsedák, Bezpečnost dítěte, Klip, korzet, Tělíčko, Sedačka, Životnost, Skandinávie, Pórek, Vajíčko, Otáčení, Kat, IsoFixu, Autosedačka, ISO, Opodstatnění, Praktický průvodce, Cestování, Kompromis, Zajíc, Autosedačky na Heureka.cz