Maminka.czBatole

Kauza nočník: Lépe pozdě než brzo

Klára KotábováČasopis Maminka 23.  8.  2011
Kauza nočník: Lépe pozdě než brzo
Tvrdí vám tchyně, že byste měla svého potomka vysazovat na nočník od půl roku? Ani náhodou ji neposlouchejte. V tomto věku ještě není dětský organismus připravený a budete se trápit. Vy i vaše dítě!

Půlroční miminko většinou neumí sedět, takže je nesmysl přidržovat ho na nočníku jen proto, že kdysi se to tak dělalo. Naopak, psychologové se shodují, že si klidně můžete dát načas vy i váš potomek a rozhodně se nemusíte snažit lámat rekordy. Znáte někoho, kdo by ve čtyřech letech ještě chodil v plenkách (na mysli teď mám zdravé dítě)? Neznáte - tak vidíte.

Všechno chce svůj čas a vy musíte jediné: vystihnout, kdy je ten správný okamžik, a nočníček vašemu dítěti přihrát. Doslova. Nenásilně, jednoduše - vždyť vlastně o nic nejde. Jen o… Sedej a čurej Svého potomka nemůžete do ničeho nutit a už vůbec ne k tomu, aby na povel vykonal potřebu. A vysedávat s dítětem půl hodiny u hracího nočníku ovoce nepřinese, protože vaše zlatíčko si bude myslet, že má perfektní hrací židličku, nikoli místečko, kde by mělo čurat a kakat. Jak poznáte, že nastal správný okamžik koupit nočníček, jaký by to měl být a jak moc máte nad vyvedenou hromádkou jásat?

1. Počkejte si na dobu, kdy bude vaše dítě mentálně zralé. To znamená, že by mělo alespoň chodit kolem nábytku a uvědomovat si horní a dolní polovinu těla.

2. Nekupujte nočníček, který má patnáct funkcí a ta hlavní se mezi ostatními jaksi ztrácí. U jídla přece také nechcete, aby si vaše dítě hodiny hrálo. Je-li vaším přáním, aby se vyčuralo či vykakalo, neměla byste ho rozptylovat. Nechte ho, aby si uvědomilo úlevu po vykonání potřeby.

3. Na odvykání plen a nácvik chození na nočník jsou ideální letní měsíce zhruba kolem roku a půl věku dítěte. Pokud svého potomka necháte jeden den běhat nahatého nebo v kalhotkách tak, aby si uvědomil vlhkost a ta mu byla nepříjemná, samotný nácvik toho, kam se vykonává potřeba, vám bude trvat asi právě ten jeden den.

4. Za správné umístění nálože své dítě chvalte, ale nejásejte přehnaně. Jde přece o věc samozřejmou, nikoli zázrak.

5. Neporovnávejte vašeho potomka se sousedovic Pepíčkem. Pokud na nočníku vysedává od půl roku, možná se mu občas podaří splnit misi, ale věřte tomu, že vůbec netuší, o co jde a proč se mu to podařilo.
Naproti tomu vaše dítě ví, co dokázalo, a může být na svůj výkon náležitě pyšné - a vy samozřejmě také.

6. Když občas dojde k nehodě, nezlobte se. Žádný učený z nebe nespadl a chvilku potrvá, než si vaše dítě oblíbí čurat venku na kytičky, doma do nočníčku a podobně. Navíc než sundá potřebné vrstvy… V zápalu hry se snadno zapomíná, takže alespoň zpočátku vysazujte svého potomka preventivně asi jednou za hodinu a půl. Oblečení v letních obdobích volte jednoduché, bez zbytečných sponek, mašliček. Brzdí ve spěchu! A nehoda opravdu není náhoda!

Horor story:Před lety jste se dokonce mohla dozvědět, že malé dítě poté, co ucítí na přirození chlad, vykoná potřebu. Aby byl úspěch opravdu „zaručený“, doporučovalo se nechat v lednici vychladit porcelánový talíř a na ten pak potomka posadit. Jenže udělala byste tohle vy svému dítěti?A jak jste na tom vy s vysazováním na nočník? Podělte se s ostatními o své zkušenosti. (Hlasovat můžete v anketě umístěné napravo u článku.)


SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Časopis Maminka, Děti, Batole, Předškolák, Nočníky, Nočník, Noc, Půlroční miminko
Mohlo by vás zajímat
Tohle doma nechcete! Nejošklivější vánoční stromky. Horší než Bruntál
redakce
Vánoce
Syn chodí do první třídy. Je jediný, kdo nemá mobil. Co máme dělat?
Vaše příběhy
Máma pěti dětí ukázala svoje nedokonalé břicho. Co jí lidé napsali?
redakce
Příběhy
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec