Maminka.czPorod

Kauza porod: Bolí to? Dost, ale přežijete!

, Časopis Maminka
18. 12. 2013
Kauza porod: Bolí to? Dost, ale přežijete!
Pokud máte dítě a vaše kamarádka ho teprve čeká, bude dotaz na porodní bolesti, jejich intenzitu a další informace tím nejčastějším, co od vás bude chtít vědět. Jak jí odpovíte a hlavně, dají se porodní bolesti něčím zmírnit?

Porodní bolesti se takto nenazývají jen tak náhodou. Seriál kontrakcí, který začne několik hodin před samotným porodem a stále se stupňuje, je dost bolestivý. Ale nepanikařte a netvrďte rovnou, že to vy tedy rodit nebudete a že se pokusíte někde se dohodnout na císařském řezu v narkóze. Jistě, existují ženy, které mají fobii z porodních bolestí, byť je nikdy nezažily, na druhou stranu se rozhlédněte po městě, ve kterém žijete, a musí vám být jasné, že by už dávno ztratilo status města i vesnice, pokud by se každá žena porodních bolestí bála a odmítala kvůli velkému finále nejen porodit, ale i počít.

Sbalte si potřebné

Cynik tvrdí, že stejnou cestou, kudy se dítě dostalo dovnitř, musí i ven, což má jistě pravdu, na druhou stranu mikroskopické spermie se na místo určení dostávají snáze než dobře rostlý melounek z bříška ven.

Ale vy jste silná žena a víte, že jinak to nejde, takže zvládnete i trochu nepohodlí, které vás na porodním sále čeká. Můžete si ho totiž zpříjemnit. Čím? Třeba tím, že si do porodního zavazadla zabalíte potřebné propriety, které bolest zmírní. Tip pro vás: Nejlepším a nejúčinnějším analgetikem je pro vás vědomí, že za chvíli budete mít porod za sebou a v ruce budete držet miminko, na které jste se tak dlouhou dobu těšila. Nenechte se strašit historkami kamarádek.

Popis porodních bolestí je natolik nepřenositelná zkušenost, že byste si zážitky z porodního sálu sice měla vyslechnout, nemusíte je ale brát za fakt, který se nemění. Porodní bolesti mají mnoho proměnných. Například to, jak vy sama snášíte bolest, jak rychle se vám budou otevírat porodní cesty, jestli zvolíte například epidurální analgezii… Víte co, nechte se překvapit. A že je čím. Máme pro vás tipy, které vám samotný porod zpříjemní. Nastudujte je, dokud je čas.

Co s sebou?

Celé těhotenství máte na to, abyste se na samotný porod připravila. Takže v porodnici netvrďte, že jste neměla dost času. Copak vám devět měsíců nestačilo? Mohla jste si prostudovat porod přirozený, scientologický a podobně, a na základě svého průzkumu si pak zvolit, jakou cestou se budete během představení na sále ubírat vy.

Relaxace

Pokud chcete rodit přírodní cestou, informujte se o možnostech meditativního odpočinku. Vyberte si nějakou hudbu, při jejímž poslechu je vám dobře, vezměte si s sebou na porodní sál talisman, který vám přináší štěstí. Kromě toho je dobré, když si zapamatujete relaxační techniku. Bolest prožívejte v daném okamžiku kontrakce – nestresujte se tím, co bylo, nesnažte se popsat ji partnerovi ani se neděste toho, co bude. Bolest bude pravděpodobně větší, ale v okamžiku, kdy tělo mezi jednotlivými kontrakcemi odpočívá, by vám mělo být zcela jedno, co se dělo a co se teprve odehraje. Naučte se během těhotenství relaxovat, zpříjemníte si pobyt na sále.

Umíte dýchat?

Abyste byla v pohodě, měla byste se během třetího trimestru důsledně učit dýchat. Pokud se vám bude po dobu kontrakcí dechu nedostávat, ocitne se vaše tělo ve stresu a zcela automaticky začne reagovat jinak, než když má kyslíku dostatek. Dýchejte zhluboka, soustřeďte se na každý nádech a uvolňujte se každým výdechem.

Porodní asistentky dokonce tvrdí, že správné dýchání je bezbolestnější cestou mezi jednotlivými kontrakcemi, než když na sále nevíte, co dělat. Nestyďte se vyluzovat v průběhu kontrakcí zvuky, které vás možná během porodní přípravky neučili, ale vám od bolesti pomáhají. Některé ženy z afrických kmenů rodí bez jediného hlásku, naopak ženy domorodých původních obyvatel při porodu křičí a tvrdí, že jim je tak lépe.
Vyberte si vlastní cestu.

Nehýbat se! Tvrdí kdo?

Porod usnadňuje i pohyb. Pokud můžete, přesedávejte z míče na porodní stoličku, během čekání na samotný porod nemusíte jen ležet a nehýbat se. Jestliže nemáte zavedený epidurál, není vám špatně nebo lékař nenařídí jinak, můžete se vydat na krátkou procházku po pokoji, během které budete dodýchávat kontrakce… Chůzí a gravitací se porod často urychlí.

Šup do vany

Horká voda během první doby porodní dokáže ulevit od bolesti, zrychlit nástup kontrakcí… Nepodceňujte ani sílu sprchy. Stačí, abyste si teplou vodou sprchovala bříško, spolu s působením gravitace urychlí nástup samotného porodu. Navíc vám bude příjemně a oprostíte duši od vnímání tělesné bolesti.

Počítejte ale s tím, že porodní sestry vás do vany či sprchy většinou pustí, pokud máte porodní cesty otevřené na maximálně čtyři centimetry. Pak už by hrozilo nebezpečí, že k porodu dojde rychle a vy nestačíte dojít na porodní sál.

Masáže

Během první doby porodní vám může od vnímání bolesti ulevit masáž zad, nohou, hlazení partnerem po hlavě. Snažte si zpříjemnit čekání na samotný porod vším, co je vám milé. Pokud si budete povídat o všem, co se kolem děje, co přijde za chvíli, nebudete se stresovat bolestí a snáze se dopracujete k druhé době porodní a uzlíčku do ruky. Jak tvrdí porodní asistentky, ženy, které jsou na sále samotné, mají průběh první doby porodní pomalejší, a tedy i trýznivější než ty, které s sebou mají doprovod, jemuž stoprocentně důvěřují.

Medikace proti bolesti

Za posledních deset let se vývoj a použití epidurální analgezie dramaticky změnily. Před lety vás tento zákrok de facto paralyzoval od pasu dolů, takže jste necítila nejen bolest, ale i několik hodin po porodu nemohla chodit. Vývoj medicíny dnes dospěl k tomu, že je vám analgezie dávkována tak, že lze její množství případně zvýšit, rozhodně se však nemusíte bát ochrnutí a podobně.

Mějte jen na paměti, že první dávku tlumící látky musíte dostat v době, kdy jsou porodní cesty otevřené maximálně na sedm centimetrů, později už by tělo nestihlo zareagovat a vám by epidurál nebyl k ničemu. Proto je dobré včas o požadavku informovat lékaře a porodní asistentku, kteří zajistí na nejvhodnější dobu anesteziologa. Jak vnímáte porod pod analgezií? Necítíte bolest, ale především tlak na porodní cesty, který je pochopitelný, ale dá se přežít. Navíc analgezie porod mírně zpomalí, což celý proces udělá mírně méně bolestivým.

Na tři doby

Porod se skládá ze tří dob, ale to jistě víte. Z první, druhé a třetí doby porodní. Během té první máte nejvíc příležitostí zpříjemnit si čekání na velký finiš a neztrácet síly předčasně. Jestli máte pocit, že není vhodné na sále poslouchat kapelu Lucie, zapomeňte na předsudky.

Je to jen na vás, a pokud vám uleví od bolesti poslech metalu či undergroundu, je jen na vás přibalit si do porodního zavazadla CD s hudbou, která vám udělá radost.
Vykašlete se na pocit, že byste měla poslouchat pouze meditativní zpěv ptactva za soumraku, určitě to od vás nikdo nevyžaduje. Pozor ale, pokud máte pocit, že by vám během první doby porodní ulevil od bolesti jedině zákusek, případně plněná bageta, své pocity ještě zvažte.

Třeba proto, že během porodu samotného může dojít ke komplikacím a bude nutné přistoupit k císařskému řezu, a kombinace plného břicha a uspávacích prostředků by vám nemusela udělat úplně dobře. Ideální je podle porodních asistentek během porodu pít, občas si kousnout banánu, případně si dát jogurt. Zkušené matky vám ale vzkazují, že možná budete mít žízeň, hlad nikoli.

A shrnutí? Porod bolí, není to procházka růžovým sadem, ale jedno vám můžeme garantovat – už krátce po něm budete přemýšlet, kdy byste si při nejbližší příležitosti mohla koktejl emocí, bolestí i absolutního štěstí zopakovat. A to přece hovoří za vše?!

Článek vyšel v časopisu Maminka 11/2013

Témata: Porod, Časopis Maminka, Epidurální analgezie, Gravitace, Talisman, Růžový sad, Horká voda, Pór, Absolutní štěstí, Silná žena, Velké finále, Bageta

Mohlo by vás zajímat
Hračky, které se nepovedly. Výběr z těch nejšílenějších
Tohle nejím! 40 vážně podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Takhle to dopadne, když se o děti starají tatínci
Nástup do školky s dítětem zamává. Proč chodí domů tak unavené?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy

Horoskopy

Vodnář Je moc hezké, že chcete trávit čas s kamarády, ale protějšek si zaslouží také trochu pozornosti. Milí…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zina, Zaida

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné