Maminka.czHračky pro děti

Kauza výbavička: Tohle opravdu nepotřebujete!

, Časopis Maminka
30. 10. 2013
Kauza výbavička: Tohle opravdu nepotřebujete!
Je jasné, že pro své děťátko chcete jen to nejlepší. A tak už od začátku těhotenství sedíte u internetu, listujete katalogy, lovíte největší vychytávky a zběsile utrácíte. Ale pozor, jakmile miminko přijde na svět, zjistíte, že polovina z toho, co máte doma, je jaksi… zbytečná!

Jestli se něčemu daří, pak je to průmysl s produkty pro (nastávající) maminky a jejich miminka i odrostlejší děti. Výrobci totiž až příliš dobře vědí, na co slyšíme, takže před námi vychvalují každičkou věc jako tu, která je nejlepší a zároveň nejpotřebnější. A co nenakoupíme v rodící se mateřské euforii my samy, to zvládnou babičky, dědečkové, tetičky…

Jen zkušenější kamarádky budou vždycky stát opodál a varovně zvedat prst, aby vás upozornily, že zaprvé není všechno zlato, co se třpytí (tedy že nejdražší neznamená vždycky to nejlepší), a zadruhé poukázaly na vlastní zkušenosti s tím, co všechno nakoupily a nikdy nepoužily. Pokud i vy právě zahajujete nákupní maratony a hroutíte se z toho, že na všechno, co vaše miminko bude „potřebovat“, prostě nemáte, pojďte si na chvíli místo nákupní horečky přečíst, kde můžete s klidným svědomím ušetřit.

Novorozenecká výbavička

Nejspíš proto, že je těch devět měsíců čekání tak dlouhých, právě pro novorozence toho pořizujeme – co se zbytečností týče – asi absolutně nejvíc. Jako první přicházejí na řadu samozřejmě roztomilé oblečky.

„Musím říct, že už od druhého měsíce jsem brouzdala pravidelně obchody a plakala dojetím nad kanýrky, obrázkovými dupačkami nebo džínovými šatičkami v minivydání. A nevadilo mi za to všechno utrácet, aniž jsem znala předem pohlaví miminka. Byla jsem jako zběsilá a investice do miminkovských oblečků se nakonec vyšplhala skoro k deseti tisícům. Když si na to dneska, po dvou letech, vzpomenu, vím, že to byla opravdu hodně velká hloupost,“ přiznává Simona, maminka malé Simonky.

A vám, které jste v pokušení chovat se podobně, vzkazuje: „Kdybych tehdy věděla, co vím dneska, absolutně bych se vyhnula nákupům nového oblečení. Miminko nepotřebuje zářit ani ve značkových kouscích. A vás koneckonců bude také daleko méně bolet, když zničí dupačky ze secondhandu, než když pak musíte oplakat nové a drahé. Osobně dneska už pro Simonku nakupuju jenom přes internet, přes aukční servery nebo bazary, kde seženu celé balíky oblečení doslova za babku. U novorozenecké výbavičky bych takový postup doporučila o to víc, že vlastně ani nevíte, jak velké miminko se vám narodí, jak dlouho bude potřebovat nejmenší velikosti a jestli vůbec.“

Spaní jako v pohádce

Dalším lákadlem jsou samozřejmě postýlky. Což o to, samotnou dětskou postýlku seženete od zhruba 1000 Kč, kvalitní, z masivu okolo 2000 Kč. A to není tak strašné, když vezmete v potaz, že bude sloužit pár let. Čím se ale necháváme zase zlákat, jsou výbavičky, které z obyčejné postýlky mají udělat pohádkový koutek. A tak kupujeme nebesa, kapsáře, ladíme povlečení, nezapomínáme na kolotoče nad postýlku, interaktivní hrající hračky, ozdobné mantinely a další drobnosti, a najednou celá postýlka vychází na dvojnásobek nutných pořizovacích nákladů.

A přitom? „Hrací kolotoče nad postýlku jsme měli rovnou tři, ale Julinku při usínání rušily. U kapsáře se velmi brzy ukázalo, že kapsičky jsou tak drobné, že se do nich takřka nic nevejde, nebesa jsem sundala asi po třech týdnech, kdy jsem si uvědomila, že jsou jen dobře vypadajícím lapačem prachu,“ vzpomíná maminka Jana.
Co se spaní týká, ještě jedna důležitá věc: asi se nevyhnete tomu, že se zasníte nad možností pořídit pro první měsíce miminku roztomilou kolébku. Nic proti, ale při vnitřních rozměrech pohybujících se pouze v desítkách centimetrů utratíte peníze za něco, co bude sloužit pouze týdny!

Luxusní koupání

Třetí nejrizikovější „utrácecí“ kategorií jsou nejrůznější dětské vaničky a koupací kyblíčky. Všechny krásné, mnohé technicky tak vyspělé, že vám nabídnou kontrolu teploty vody, protiskluzová vybavení nebo ergonomické tvarování. Nicméně… „U nás se velmi brzy ukázalo, že Petruška nesnáší těsné prostory – kyblíček jsme použili jednou a darovali, stejně jako vaničku. Dodnes používáme tu nejjednodušší koupací podložku, která nás vyšla přesně na 100 Kč, a bohatě stačila,“ říká maminka Katka, která podobnou zkušenost udělala i se zavinovačkami a spacími pytli. Její živá dcerka totiž už od narození nesnášela pocit, že je svázaná nebo omezená něčím pevným, takže ani překrásné zavinovačky a spací pytle se v jejich případě neuchytily a skončily nepoužité na dně skříně.

Přebalování od A do Z

Lákat vás může také pořízení kompletní přebalovací komody nebo pultu. Všechny jsou krásné, roztomile barevné, zdobené, ale pravdou je, že i bez těch se snadno obejdete a vystačíte si s jednoduchou protiskluzovou a nepropustnou přebalovací podložkou v řádu tří čtyř set, kterou můžete pokládat třeba na pračku nebo jakékoli jiné, adekvátně vysoké místo, jež vám bude vyhovovat. Mimo jiné tím také ušetříte značný prostor v bytě, který se po narození miminka může se všemi těmi zbytečnostmi neskutečně smrsknout!

„Obejdete se také bez speciálních košů na použité pleny. Já – jako snad všechny mé kamarádky – jsem naletěla na lákadlo v podobně speciálních náplní těchto košů, které dokážou každou použitou plenu zabalit zvlášť, pachově izolovat a vy se nemusíte každý den trmácet k popelnici. Jenže právě ty speciální náplně jsou nekřesťansky drahé a dneska vím, že je daleko snazší i ekonomičtější prostě každý den vyběhnout s košem než zvažovat, kolik vás ty náplně ještě asi budou stát…“ přichází s další drahou zkušeností Andrea, maminka ročního Tomáška. A co vy? Co máte ještě na seznamu toho, co opravdu nutně potřebujete? Možná že je to jedna z následujících, taktéž zbytečných věcí.

...a za co ještě můžete ušetřit?

Dětská digitální váha– přestože si chcete být jistá, že vaše miminko přibývá, je takový nákup zbytečností. Chodíte přece pravidelně k pediatrovi. To stačí! A kromě peněz si ušetříte také stres (znáte to přece z hubnutí, každodenní vážení je prostě k ničemu a nikdo ho ani nedoporučuje).

Plyšové hračky – i když jsou roztomilé a tulivé, berte v potaz to, že dítě si je bude strkat neustále do pusy a hračky samy vstřebají spoustu prachu. To raději v počátku vsaďte na omyvatelné kousky, kterých navíc určitě nebude potřeba několik desítek. Hlavně zprvu miminka potřebují především spát, krmit, hýčkat, hladit. Na hraní bude ještě dost času.

Monitor dechu – i v tomto případě nemusíte utrácet, existuje spousta institucí, kde vám jej půjčí, budete-li o něj opravdu stát.

Cestovní postýlka – s malým miminkem toho zaprvé většinou moc nenacestujete a zadruhé – i ta se dá půjčovat! Vakuové, balonkové odsávačky – v jednoduchosti je krása, a většina maminek pořád tvrdí, že postačí ty nejobyčejnější, hadičkové, za pár korun.

Přebalovací a koupelová kosmetika – pokožka miminka je tak citlivá, že u kosmetiky jednoznačně platí „čím méně, tím lépe“. Takže hlavně u té koupelové brzděte, vystačíte si s obyčejným dětským mýdlem a vodou.

Botičky – v tomto případě je to logické, kojenec je opravdu nepotřebuje, jen to hezky vypadá a stojí zbytečné peníze.

Pár rad navíc…

Čím víc ušetříte v počátku, tím lépe. S věkem dítěte porostou totiž i investice. Co se věcí týče, nutností je jen to, aby mělo co na sebe a kam si lehnout, když to opravdu zjednodušíme. Ty další věci prostě pořizujte s rozvahou a co můžete vyzkoušet před zakoupením, vyzkoušejte.

Houpací křesílka, interaktivní lehátka, nosítka, baby vaky, zavinovačky, hrací předměty… Pokud je vaše kamarádky mají a vám se to líbí, půjčujte si a zkoušejte, jestli se cokoli z toho bude doopravdy líbit také vašemu miminku. Až potom utrácejte.

A v klidu za zboží použité. Většinou je totiž použité jednou dvakrát, protože se nehodilo zase někomu jinému, ale cena rázem spadne na polovinu i méně. Postupem času pak v klidu můžete eliminovat chodítka (pediatři z nich totiž ani nejsou moc nadšení, protože brzdí přirozený vývoj chůze vašeho maličkého), testujte, jestli bude vaše dítě bavit odrážedlo, pobyt v ohrádce, určitý typ hraček… A myslete i na to, že potomkovi i jeho vývoji udělá nejlépe, když bude všechno poznávat přirozeně a místo důmyslné stavebnice si třeba vystačí s vašimi vařečkami, které ho zabaví stejně tak a vám zase ušetří hezkých pár stovek. Myslete i na to, že místo věcí dítě potřebuje být obklopené hlavně láskou a vaší pozorností.

Zahrnout ho v nízkém věku předměty také znamená, že bude i v budoucnu lpět spíše na materiálních hodnotách. A je třeba říct, že příliš mnoho věcí jej může hlavně v prvních měsících zbytečně rozptylovat, pokukováním po hračkách, jež jsou z dohledu, může zbytečně začít šilhat, než se naučí natáčet. Zkrátka, důvodů (těch objektivních), proč na svém miminku můžete v klidu šetřit, se najde kupa. Zahoďte tedy výčitky, potřebu zahrnout dítě tím nejlepším zbožím zaměňte za zahrnování láskou, a spokojení budete všichni!

Témata: Děti, Časopis Maminka, Hračky pro děti, Výbavička pro miminko, Chodítka, Nové oblečení, Speciální koš, Přirozený vývoj, Výbavička, Cestovní postýlka, Seznam toho, Nebesa, Kapsář, Džínové šaty, Velké miminko, Petruška

Mohlo by vás zajímat
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Matka rodila na zahradě, kde si hrály děti. Porod natočila a zveřejnila
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět
Rouška z trička: Jednoduchý návod bez šití! Video s postupem
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?

Horoskopy

Býk Milí Býci, nad ničím nemusíte dlouho přemýšlet, protože jste byli obdařeni rozumným myšlením. Najednou…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Jarmil, Jaromil

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné