Maminka.czMiminko

Každodenní hygiena a péče o miminko není žádná věda. Dodržujte těchto 8 jednoduchých zásad

Simona Procházková inf 19.  5.  2024
Novopečené maminky se často bojí, že jim při koupání ten maličký uzlíček uklouzne a jen představa stříhání miniaturních nehtíků jim nahání husí kůži. Zbytečně. Péče o miminko chce jen trochu cviku. Porodíme vám, jak na to.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ne nadarmo se občas s úsměvem říká, že miminka jsou „nerozbitná a lehce omyvatelná“. Zkuste si na to vzpomenout, až se budete rozechvělá strachy chystat vzít do ruky nůžky, odsávačku rýmy nebo třeba čípek na horečku. Pokud si nejste jistá, že o mrně pečujete správně, zeptejte se pediatra. Není to ostuda.

Péči o pokožku nepřehánějte

„Správná péče o kůži novorozence je velmi diskutovaná a přístup k ní se tak zhruba v pětiletých intervalech mění. Já sama však zastávám názor, že jakákoli parfémovaná kosmetika na pokožku kojence nepatří a doporučuji se jí vyhnout co nejdéle je to možné,“ doporučuje MUDr. Milena Dokoupilová, neonatoložka a primářka novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice.

Kůže prodělává od porodu svůj adaptační proces stejně jako ostatní orgány, a proto není vhodné do něj moc zasahovat. V časném novorozeneckém období ji není nutno promazávat, pouze v případech, kdy je vyložené suchá, tvoří se na ní šupinky nebo praská. Nejlepší volbou jsou masti (speciálně určené pro pokožku kojence) nebo přírodní oleje. Nejčastějším problémem na kůži novorozence je již v prvních dnech po porodu tzv. toxoalergický exantém. Nejedná se o klasickou alergii, spíše o reakci kůže na zevní prostředí. Na kůži se objeví červená vyrážka, která může být kdekoli na těle. Většinou není potřeba ji nijak léčit, jen při větším rozsevu se používají vysušující koupelové roztoky na zklidnění kůže (např. z řapíku lékařského).

VIDEO: Maminka v porodnici: Jak vykoupat miminko?

Koupejte, jak často chcete

Večerní koupání je krásným rituálem pro rodiče i děťátko. Není však nikde psáno, kdy musíte své miminko poprvé vykoupat, a také, jak často to budete dělat. Někdo koupe každý den, někdo jednou týdně. Režim si udělá každý rodič po svém a je v podstatě jedno, zda miminko koupete ve vaničce, kyblíku nebo jen sprchujete. V prvních týdnech není určitě nutné používat jakékoli pěny do koupele, šampony na vlásky či omývat dítě mýdlem. Bohatě stačí obyčejná voda. Většině dětí se v ní líbí, je vhodné jim dopřát prostor. „Jediné, co by se nemělo dostat pod vodu, jsou oči, nos a ústa. Zbytek hlavičky včetně oušek může pod vodou klidně být. Pokud se maminka bojí, že miminko neudrží, do vaničky se dají použít plátěná či plastová lehátka, na která se mohou děti položit,“ říká MUDr. Dokoupilová.

Ošetřete pupíček

Jak moc je potřeba pečovat o pupík novorozence? A jaké důsledky může mít, když to zanedbáte? V některých porodnicích novorozencům zbytek pupečního pahýlu odstraňují ještě během pobytu, jiná zařízení jej ponechávají, dokud spontánně neodpadne. Oba postupy jsou možné a oba mají své pro a proti. Nicméně péče zůstává stejná. V lékárně si kupte 60% líh či jinou bílou dezinfekci a minimálně jednou denně jím pečlivě očistěte (nejlépe tamponem z buničiny) okolí pupíku. Pokud objevíte z pupíku častější sekreci, je nutné provádět čištění častěji. Většinou se pupík plně zahojí do čtyř týdnů od porodu. Pokud byste ho svému miminku pravidelně nečistila, mohlo by dojít k přemnožení bakterií a spuštění těžkého infekčního stavu. Pokud je pahýl u kořene červený a oteklý, objeví se hnisavý výtok nebo pahýl krvácí, obraťte se na dětského lékaře.

9 faktů o pupících, které vás šokují a překvapí

Dejte stopku opruzeninám

Vzniku nepříjemných opruzenin, případně tzv. plenkové dermatitidy, nemůžete nikdy stoprocentně zabránit. Během pobytu v porodnici většinou k opruzení nedojde, protože černá stolice novorozenců (smolka), která z těla odchází, není pro citlivou kůži nijak dráždivá. Pokud dojde k nějakému začervenání zadečku, tak spíše z důvodu nevhodných plen či používání parfémovaných vlhčených ubrousků. „Právě před nimi bych chtěla maminky trochu varovat, zvlášť u dětí s citlivější pokožkou, hlavně v prvních týdnech po porodu,“ říká MUDr. Milena Dokoupilová. Určitou prevencí před opruzeninami je používání speciálních ochranných mastí, ať už připravených přímo v lékárně na míru, nebo výrobků s atestem od renomovaných firem. Mastičku nanášejte pouze kolem konečníku, nikdy ne přímo na genitálie nebo do třísel. Co nejčastěji vyměňujte plenky a po stolici pokaždé omyjte zadeček pod tekoucí vodou a dobře jej osušte.

S oušky se netrapte

Dětští lékaři se shodují, že o ouška kojence není potřeba nijak speciálně pečovat. Občas jen šetrně očistěte boltec – zevní ouško. Do zvukovodu není vhodné zasahovat. A už vůbec ne vatovými tyčinkami, kterými byste mohla ucho snadno poranit. Ani po večerní koupeli nemusíte ouška nijak přepečlivě čistit a vytírat, stačí opatrně osušit ručníkem nebo jemnou látkovou plenou.

Na nehtíky opatrně

Miminka kolem sebe hodně šermují ručičkama, takže se někdy silně poškrábou. Nehtíky většinou hned po porodu, nejpozději pak do deseti dnů, přesahují konečky prstů. V prvních dvou až třech týdnech je nejlepší řešit to rukavičkami, než jim nehty rovnou stříhat. Když později na stříhání dojde, použijte rovné nůžky a nehtíky zastřihujte do rovna, podle tvaru špiček prstů. Pokud se stříháním čekáte, až miminko usne, u dětí do dvou měsíců věku buďte hodně ostražitá. Mívají totiž ve spánku „cuky“, které jsou pro ně fyziologické, ale nikdy nevíte, kdy je zrovna předvedou. Nehty na nožičkách zastřihněte rovně, aby postranní konce nezarůstaly do kůže. A pozor na kůžičku pod nehtíky. Hranice kůže a volného nehtu není ještě moc zřetelná, a tak do ní snadno můžete stříhnout. Při stříhání proto ponechte kousek bílé nehtové ploténky.

Seboreu a ekzém nepodceňujte

„Pokud jde o seboreu na hlavičce, doporučuji maminkám, aby hned od začátku po koupání kartáčkem masírovaly pokožku hlavičky. Jestliže to dělají pravidelně, sklízejí úspěch,“ radí MUDr. Milena Dokoupilová. Jde-li o ekzém, první příznaky se mohou objevit již kolem třetího měsíce věku, vzácně i dříve. Někdy se objeví samostatně, jindy jako projev alergie na kravskou bílkovinu. Při objevení ekzému v tomto věku je vhodné zkusit vyřadit kravskou bílkovinu ze stravy dítěte (u kojených dětí pak by měla maminka držet bezmléčnou dietu). Pokud se prokáže tato příčina, stav kůže se obvykle výrazně vylepší během několika dnů. Samozřejmě ekzematická kůže je suchá, a tak potřebuje speciální dermatologickou péči.

Pečujte o genitálie

Péče o pohlavní orgány má svá specifika a na některé věci je dobré pamatovat. U novorozeného chlapečka je žalud penisu zcela kryt předkožkou, která většinou nejde přetáhnout. Předkožku penisu chlapečkům násilím nepřetahujte. Při násilném přetažení může dojít až k drobnému natržení předkožky. Po zahojení zůstává jizvička, kůže v jejím místě ztrácí svou elasticitu a předkožka pak nejde přetáhnout vůbec, což může skončit až operačním zákrokem. Zeptejte se svého pediatra, od kdy a jak přetahovat, protože názory se často liší.

Důležitá péče o genitálie holčiček. Pokud nejsou zevní rodidla správně ošetřována, dochází ke slepení protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu nebo celých malých stydkých pysků. A kdyby to trvalo déle, malé stydké pysky se postupně slepí, obvykle směrem od zadečku nahoru a následně může dojít i ke srůstu. Varovným znamením srůstu (synechie) většího rozsahu je, že holčička čurá směrem dopředu. V rýze mezi malým a velkým stydkým pyskem se nachází mazlavé smegma, které je potřeba každý den setřít. Použijte třeba tyčinku na čištění uší namočenou v dětském olejíčku.

Trápí vaše miminko opruzeniny? Nepodceňujte častou výměnu plenek

redakční tip: Masážní olej a krém na zadeček NIVEA baby

Pro něžné uvolnění bolavého bříška děťátka je vděčným spojencem Masážní olej a úlevu i ochranu zadečku podrážděnému třením od plínky poskytne Ochranný krém na zadeček.

Klepněte pro větší obrázek

 

Témata: Porod, Novorozenec, Miminko, Péče o dítě a jeho výchova, kůže, Koupání, Hygiena, pokožka, Nemocnice Hořovice, Milena Dokoupilová, Stříhání, Maminka, Zadeček