Maminka.czPrezentace klienta

Každý pátý školák zažil šikanu

Reklama 9.  10.  2023
Poznat, že je dítě šikanované, navíc není snadné. Existují ale varovné signály, které napomůžou zjistit pravdu. Přicházející podzim znamená pro rodiče a jejich děti jediné:návrat školou povinných zpět do lavic. Ačkoli se mnoho školáků zpátky mezi své spolužáky těší, pro některé se jedná o velmi stresující a traumatizující zážitek – a jedním z důvodů je i to, že jsou některé děti nuceni čelit šikaně.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Podle statistik se s určitou formou šikany setká přes 40 % dětí. Z údajů značky Head & Shoulders zase vyplývá, že šikanu zažilo ve škole každé páté dítě. Proto se značka Head & Shoulders rozhodla spojit své síly s Linkou bezpečí, která provozuje bezplatnou non stop krizovou linku pro děti a dospívající, a společně zahájili kampaň #FreeTheShoulders na pomoc obětem šikany. Šikana je závažný a stále aktuální problém, který může mít dlouhodobé negativní dopady na životy dospívajících. Poradíme vám, jak ji rychle a efektivně řešit

Co je šikana?

Ne ve všech případech slovních či fyzických útoků se však jedná o šikanu. Za šikanování obvykle nepovažujeme jednorázovou agresi nebo hádku přibližně stejně fyzicky vybavených soupeřů. V takovém případě totiž chybí nepoměr sil, kdy se oběť neumí nebo nemůže z různých příčin bránit. Právě tento fakt je pro posouzení šikany klíčový.

Za šikanu naopak považujeme opakované a záměrné agresivní chování směřující proti určité osobě nebo skupině, která se z různých příčin nemůže bránit. Nejedná se o rovnocenné žertovné škádlení, které bývá chápáno jako projev přátelství či dobré nálady. Šikanovanému jedinci je úmyslně ubližováno a opakovaně bývá fyzicky či psychicky ponižován. Podle tohoto typu agrese také šikanu dělíme na dva typy: fyzickou a psychickou.

Fyzická šikana je násilné jednání, které zahrnuje fyzické útoky, jako je bití či kopání, může se ale také jednat o loupeže nebo poškozování věcí. Psychická šikana, často nazývaná i verbální nebo emocionální, se oproti tomu může na první pohled mylně zdát jako méně vážná, avšak i tento její typ děti hluboce zraňuje a má dlouhodobé následky. Mezi její formy patří ignorování oběti, izolace od zbytku kolektivu, pomlouvání a zesměšňování, vyhrožování, udílení násilných a manipulativních příkazů a vydírání. Patří sem i takzvaná symbolická agrese, která může být vyjádřena v kresbách nebo básních. Oproti fyzické šikaně nezanechává na těle šikanovaných dětí viditelná zranění a je proto v mnoha případech hůře rozpoznatelná. U spousty obětí navíc dochází ke kombinované šikaně, kdy agresor využívá jak fyzických, tak i psychických útoků.

Jak poznat, že je dítě šikanované?

Existují různé varovné signály, které vám mohou prozradit, že se vaše dítě stalo obětí šikany. Tyto signály se dělí na přímé a nepřímé. Přímým signálem je třeba rvačka, bití, různé nepříjemné příkazy, kritika jedince či posměšné poznámky. Nepřímým varovným signálem šikanování může být samota, odřeniny či modřiny, které dítě nedokáže vysvětlit, často poškozené, ztracené nebo zničené věci, zhoršení školního prospěchu a neustále špatná nálada. Pokud navíc vaše dítě nemá kamarády, bojí se jít ráno do školy, ztrácí chuť k jídlu, bývá doma smutné či apatické a trpí nočními můrami, zbystřete. Podobné náznaky mohou být ukazatelem toho, že se ve škole potýká se šikanou.

Také podle Linky bezpečí je šikana na školách stále závažný a aktuální problém. Oproti roku 2021 zaznamenala Linka bezpečí v předchozím roce dokonce nárůst nahlášených případů šikany o 14 %.

Regina Jandová, psycholožka a tisková mluvčí Linky bezpečí k tomu dodává: “Z celkových více než 90 000 kontaktů jsme v uplynulém roce zaznamenali přes 2 000 kontaktů, které se dotýkaly tématu šikany. Šikana trápí mnoho dětí, jak na základních, tak středních školách a vždy je důležité, aby byla adekvátně řešena a dítě nebylo na řešení tohoto problému samo. Pro případ, kdy se dítě stydí nebo bojí svěřit se se svým problémem rodičům či učitelům, jsme tu právě my. Na krizové lince pomůžeme dítě nasměrovat k dalšímu řešení problému a poskytneme mu i podporu a psychickou pomoc.“ Linka bezpečí se proto rozhodla spojit se značkou Head & Shoulders a společně zahájili kampaň #FreeTheShoulders na pomoc obětem šikany. Zapojit se navíc můžete i vy.

Zapojte se do pomoci obětem šikany

Až 1 z 5 teenagerů je šikanovaný, a ti, kteří mají lupy, jsou mezi nimi dokonce 2krát častěji[1]. Proto se značka Head & Shoulders rozhodla spojit s Linkou bezpečí a společně zahájili boj proti šikaně osvětovou kampaní #FreeTheShoulders. A pomoci můžete jednoduše i vy! Stačí, když během října zakoupíte své oblíbené produkty značky Head & Shoulders a 2,5 Kč poputují Lince bezpečí. Vybraná částka bude použita na provoz krizové linky na pomoc šikanovaným dětem a dále také na financování preventivních programů do škol či sportovních klubů. Aby už žádné dítě nebylo na jakoukoli formu šikany samo.

Pokud se chcete o kampani a problematice šikany dětí dozvědět více, navštivte následující odkaz: https://mujsvet-pg.cz/hs

 

[1] Podle mezinárodního výzkumu P&G z roku 2020

Témata: Prezentace klienta, Reklama, Šikana

Video