Ke vzniku zubních kazů přispívá celá řada faktorů, jedním z nich může být i suchost v ústech, respektive nedostatek slin zapříčiněný kupříkladu zvětšenou nosní mandlí.
„Delší dobu trvající nedostatek slin a následná suchost v ústech, ať už tento stav vzniká z jakéhokoliv důvodu, vytváří příhodné podmínky pro vnik zubního kazu. Kupříkladu u dětí může být suchost sliznice úst spojena se zvětšenou nosní mandlí, kdy děti, zvláště pak v noci, dýchají výhradně ústy,“ tvrdí dentální hygienistka Milena Holá.
Sliny – vzácná tekutina!
Možná jste netušili, jak úžasná tekutina jsou obyčejné sliny – tedy vlastně neobyčejné! Sliny podporují hojení měkkých tkání v ústech a disponují antibakteriálními i antivirovými účinky.
Sliny se též podílejí na remineralizaci zubů – tedy na opětovném ukládání vápníku do zubní skloviny – ke kterému dochází během dne několikrát. Sliny jsou dále samozřejmě nezbytnou tekutinou a pomocníkem v první fázi trávicího procesu a také se podílejí na vnímání chuti potraviny.
Ale to není vše! Sliny regulují hodnotu pH v ústech, a proto jsou naprosto nezastupitelné v prevenci vzniku zubních kazů.
Markéta Novák Matějková
7. září 2016
Když je slin málo…
Je tedy zřejmé, že nedostatek slin v ústech může být jedním z dílečků ve skládance na jejímž konci je nepříjemný zubní kaz.
Pokud spí malý spáč celou noc s pootevřenou pusou, což se velmi často děje během nachlazení a také v případě, má-li dlouhodobě zvětšenou nosní mandli, může být jedním z negativních důsledků takového stavu i přechodně zvýšená kazivost zubů!
Trvá-li takový stav delší dobu, což je v případě velké nosní mandle víc než pravděpodobné, riziko vniku kazů roste.
Nejen kaz, ale také koutky a kandidóza
Nedostatek slin je nejen nezdravý pro zuby, ale také je značně nepříjemný až bolestivý. Dítě může obtěžovat pálení až bolest jazyka a sliznice dutiny ústní, přidat se mohou i popraskané koutky.
Nepříjemné jsou též problémy s polykáním a zhoršené vnímání chuti potravin. Vedle zvýšené kazivosti zubů je značně obtěžujícím defektem také ústní kandidóza.
Je tedy naprosto zřejmé, že žádný proces, žádná část lidského těla nefunguje odděleně a každá disharmonie mívá více negativních důsledků.
I z tohoto důvodu je nezbytné nepřehlížet a nepodceňovat dlouhodobé zdravotní obtíže a při řešení jakýchkoliv zdravotních problémů hledat řešení, které nezpůsobí víc škody než užitku (někdy nemusí být to nejúčinnější řešení zároveň tím nejlepším).
VIDEO: Nejčastější chyby v péči o dětský chrup
Mojezdravi.cz Mojezdravi.cz
16. listopadu 2017
Markéta Novák Matějková
31. července 2017
Jana Potužníková
14. března 2017