Maminka.czChování a vztahy

Kde se bere sexismus? Už malé kluky vedeme k tomu, že holky jsou něco míň!

Simona Procházková 23.  11.  2021
Mladý americký umělec Damian Alexander zveřejnil na svém instagramovém účtu dokonalý komiks, který vtipně poukazuje na fakt, jak už z chlapců ve školním věku vytváříme my, dospělí, zaryté sexisty – vychovávané k tomu, aby pohrdali vším ženským a vysmívali se všemu, co utváří ženský svět. Čím vším jim ubližujeme a proč to děláme?

Vše, co se s námi děje v raném dětství a během dospívání, zásadním způsobem utváří naši osobnost, formuje charakterové vlastnosti a směruje pohled na okolní svět. Přístup, komunikace a styl výchovy – nejen od rodičů, ale také od učitelů a dalších dospělých – jsou důležité pro celý další život, zejména kvalitu vztahů k ostatním lidem. Proto bychom všichni měli dělat maximum, co je v našich silách, abychom „vyprovodili“ do společnosti socializované, respektující, tolerantní, všímavé a empatické lidské bytosti. A že je toho spousta, co se dá pokazit!

VIDEO: Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi?

Bostonský karikaturista a fejetonista Damian Alexander nedávno vytvořil originální kreslený (a varující) komiks, který ukazuje na jeden obrovský společenský problém, o kterém si autor myslí, že by zasluhoval mnohem více pozornosti. Podařilo se mu brilantně vyobrazit, jak snadno se z normálních, genderovými poučkami, zažitými stereotypy a šovinismem nezatížených kluků stávají arogantní a povýšení sexisté, přesvědčení, že ženské pohlaví je méněcenné a ženy jsou v podstatě nižší bytosti. Podívejte se, jak se mu to povedlo!
 

Klepněte pro větší obrázekJako dítě jsem obdivoval výhradně ženské hrdinky. Jenže problém je v takovém případě v tom, že když jste kluk, myslí si pak o vás lidé divné věci a dívají se na vás skrz prsty. Jednou jsme ve škole dostali za úkol napsat esej o oblíbené filmové nebo literární postavě. Hrdě jsem se přiznal, že mou nejoblíbenější je Matilda (pozn. red.: hlavní hrdinka dětské knížky spisovatele Roalda Dahla, velmi sečtělá, chytrá a nadaná dívka bojující s konvencemi a nespravedlností).

Jak vychovat optimistu? Máme pro vás 7 skvělých her
Témata: Rodina a vztahy, Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Výchova, Chování a vztahy, Rodičovství, Harry Potter, Chlapec, Malý kluk, Komiks, Dívka, Peter Pan, Superman, Matilda, Spiderman, Potter, Kluk, Bytost, Instagramový účet, Roald Dahl, Indiana Jones
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Pět holek na krku! Jak se žije rodině s paterčaty?
Formánková Simona
Instagram
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
~/PubSystem.Controls.Run.GenericDataView/BoxInstagram.ascx
System.NullReferenceException
Object reference not set to an instance of an object.
App_Web_gj14k2ne
at ASP.pubsystem_controls_run_genericdataview_boxinstagram_ascx.GetAccessToken() at ASP.pubsystem_controls_run_genericdataview_boxinstagram_ascx.Page_Load(Object sender, EventArgs e) at System.Web.UI.Control.OnLoad(EventArgs e) at System.Web.UI.Control.LoadRecursive() at System.Web.UI.Control.AddedControl(Control control, Int32 index) at PubSystem.Controls.Run.CacheControl.CreateChildControls()