Maminka.czPředškolák

Kdo bude háček?

Petra MiterováČasopis Maminka 5.  7.  2010
Kdo bude háček?
Vymyslet pro děti zajímavý program, který je bude bavit a něco jim přinese, není jednoduché. Měl by ještě stmelovat rodinu, upevňovat kamarádství a všichni by se měli bavit. To vše splňuje vodáctví!

Vzít, nebo nevzít děti na vodu? Pro někoho otázka přímo hamletovská. Je zřejmé, že kojence s sebou do loďky brát nebudete. O výjezdu s dětmi se dá uvažovat nejdříve od jednoho roku věku, nicméně i to je dost brzy. Lepší je vyrazit až s takovými dětmi, které už k pohybu nepotřebují kočárek.

Menší než roční děti určitě nechte doma, miminko by stejně nemělo být tak dlouho na slunci či u vody a hlídat ho by bylo dost náročné. Jet na vodu s batolaty už možné je. Musíte být ale velcí nadšenci, mít dost zkušeností a pořádně se připravit. Je nutné odhadnout schopnosti vaše, dítěte i celé výpravy.

Ideální samozřejmě je, pokud jede dětí více. Pohrají si a vězte, že příklady táhnou: proto je nejlepší, když je alespoň jedno děcko ze skupiny „hodné“. Pro děti je voda ohromné dobrodružství.

Co taky může být ve věku pěti let (a míň) lepšího než si vyrazit s tátou a mámou na lodičky? Děti budou mít kolem sebe kamarády, s kterými se v tábořištích bezvadně hraje a běhá po lese. Pro rodiče je zase voda s dětmi test vlastních výchovných postupů i celého vztahu, občas totiž vyžaduje skutečně pevné nervy.

Zbytečně nespěchejte

„Poprvé jsme na vodu s Tomáškem vyrazili, když mu byly dva roky,“ říká nadšená vodačka Jana Tůmová. „S manželem jsme byli zvyklí jezdit každý rok a už jsme se nemohli dočkat, až pojedeme znovu. Věk dva roky se nám ale příliš neosvědčil.
Ve skupině bylo dětí víc, ale byly o rok až tři starší než náš synek. Ostatní děti byly pohybově mnohem zdatnější a především si už spolu uměly hrát navzájem, což v té době Tomášek ještě moc nezvládal.

K většině her potřeboval mě nebo tátu, a tak jsme si klasickou vodáckou zábavu příliš neužili. Navíc špatně zvládal spaní ve stanu. Předem jsme netrénovali, a proto se v něm bál a spal velice neklidně. Vyrazit až o rok později by bylo bývalo mnohem lepší. Z vlastních zkušeností víme, že když byl Tomášek starší, všichni jsme si to mnohem víc užili. Celá výprava se nesla v duchu zábavy a kamarádů. Dnes je mu sedm a občas už jezdí jako háček, vodu má rád stejně jako my.“

Dodržujte pravidla

* Před odjezdem vždy zvažte stav a množství vody na řece, buďte obezřetnější než při výpravě dospělých.

* Děti by měly mít za každých okolností vestu. V případě extrémních veder hrozí riziko přehřátí, plavba bez vesty by ale pro děti mohla být osudná. Proto při tropických teplotách plavbu raději přerušte a bez vesty nevyjíždějte!

* Při přenášení lodí se domluvte, aby na děti vždycky dohlížel někdo dospělý.

* Pro malé děti vezměte nočník. Jeden pro výpravu postačí.

* Naučte děti spát ve stanu ještě před akcí! Zkoušet to poprvé až na místě se nevyplácí.

* Mějte s sebou vždy zásobu balené vody. A také konzervičky s jídlem pro menší dětičky. Strava v tábořištích pro ně není nejvhodnější.

* Nezapomeňte na řádně vybavenou lékárničku! Přibalte i repelenty, případně Fenistil gel.

*Myslete na to, že v lodi se před sluncem neschováte. Vezměte pro děti pokrývku hlavy a pro jistotu i menší slunečník.

*Myslete na rozmary počasí a mějte s sebou pláštěnku.

*Vezměte dětem pádlo! Jakkoli jsou malé, budou vás chtít napodobit. Postačí i delší lopatka na písek. Děti pak budou mít pocit, že jsou užitečné.

*Připravte do lodi i jinou zábavu. Například kamínky nebo šišky na házení, proutky nebo udice, síťku na ryby, knížky, hračky. Pádlování totiž dětem celý den určitě nevydrží. Pamatujte i na svačinky a dostatek tekutin!

*Pokud je prcek zvyklý si přes den ještě pospat, vymyslete pro něj v lodi hnízdečko, kde si může odpočinout.

*Nezapomeňte doma oblíbeného plyšáka a polštářek na spaní.

*Na oblečení stačí pár věcí, lepší jsou trička s tříčtvrtečními rukávy. Určitě mějte víc čepiček! Do lodi neberte gumáky - nohy se v nich paří a děti mají tendenci strkat je do vody a zkoušet, jestli jim do nich opravdu nenateče. Nechte je raději až na pobyt v tábořišti, kde by mohly být potřeba.

Předškoláci

Děti v předškolním věku můžete vzít na vodu už bez obav. Jsou fyzicky i sociálně docela zdatné, mají smysl pro legraci a hlad po dobrodružství. Rády tráví čas v partě a s dalšími dětmi ve skupině se neskutečně vyřádí. Navíc lehce zvládají trochu nepohodlí a nevadí jim menší komfort.

Také už nutně nepotřebují žádné speciální jídlo nebo pití. Klidně si v tábořišti dají párek v rohlíku nebo opékaný špekáček. Pokud to nejedí často, nic hrozného se nestane.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Časopis Maminka, Rodina, Děti, Batole, Předškolák, Gumák, Hnízdečko, Výchovný postup, Háček, Špekáček
Mohlo by vás zajímat
Milujete tvaroh? Upečte si "prošívanou deku" podle Patricie Pagáčové
Formánková Simona
Slavné maminky
Rodičovský příspěvek se zvýší na 300 tisíc. Kdo bude mít na něj nárok?
Novák Matějková Markéta
Rodičovský příspěvek
Odvaha, nebo nezodpovědnost? Seznamte se s nejstaršími matkami světa!
Zenklová Veronika
Mateřství
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
kog Blesk pro ženy
Po porodu