Maminka.czPorod

Kdo vám půjčí na lepší bydlení?

, Časopis Maminka
8. 5. 2010
Kdo vám půjčí na lepší bydlení?
Pokud nebydlíte ve vlastním, dříve či později budete stát před volbou, zda celý život platit nájemné a nemít nic, nebo podobnou či mírně vyšší měsíční částkou splácet úvěr a na konci mít vlastní byt nebo dům.

Pro nákup nemovitostí je nyní příhodná doba. V důsledku celosvětové ekonomické krize se totiž jejich ceny i v České republice snížily. Podle odborníků budou ještě letos stagnovat, proto s pořízením bytu nebo domu nečekejte.

Jen málo lidí má ale dnes dostatek vlastních finančních prostředků na pořízení bydlení. Většina z nás si musí část peněz půjčit – ve stavební spořitelně nebo hypoteční bance.

Základní principy úvěru od stavební spořitelny a hypoteční banky jsou podobné. Jedním ze základních parametrů úvěru na bydlení je jeho výše vzhledem k hodnotě kupované nemovitosti.

Banky (ať už hypoteční nebo stavební spořitelny) ji určují jako určité procento z hodnoty zastavované nemovitosti stanovené znaleckým posudkem. Tento poměr se označuje jako LTV (Loan to Value). Například LTV 100 je úvěr, který pokryje celou kupní cenu nemovitosti.

LTV 80 znamená, že 80 procent kupní ceny vám půjčí banka a zbylých 20 procent musíte financovat z jiných zdrojů (vlastní úspory, doplňkový úvěr – například překlenovací úvěr od stavební spořitelny poskytovaný do určité výše bez zajištění, případně zajištěný ručitelem). V důsledku ekonomické krize provázené poklesem cen nemovitostí se banky začaly chovat obezřetněji a rizikovější úvěry omezily.

Bonita rozhoduje

První, co banku při posuzování žádosti o úvěr zajímá, je, zda bude žadatel v budoucnu schopen ze svých příjmů úvěr splácet. Jinými slovy, zda je klient dostatečně bonitní. Pro posouzení bonity je třeba bance doložit veškeré příjmy (potvrzení o výši příjmu od zaměstnavatele, daňové přiznání).

Od doloženého čistého měsíčního příjmu žadatele (rodiny) se odečtou veškeré výdaje (splátky jiných úvěrů, leasingů, výživné, pojištění apod.) a dále splátka budoucího úvěru. Banky vyžadují, aby žadateli zbyl dostatek peněz na živobytí a určitá finanční rezerva.

Minimální finanční rezerva je stanovena individuálně interními metodickými postupy každé banky. Do výdajů se započítávají i ručitelské závazky. Pokud tedy žadatel ručí za jiný úvěr třetí osobě, banka obvykle posuzuje tento závazek stejně, jako kdyby se jednalo o splátku vlastního úvěru.

Bonita žadatele, který již ručí za jiný úvěr, se tedy snižuje. Ne ve všech případech musí žadatel o úvěr svůj příjem prokazovat. Úvěry bez dokladování příjmů jsou určeny především lidem, kteří jsou schopni splácet, ale z nejrůznějších důvodů nemohou své příjmy doložit.

Stavební spořitelny poskytují tento typ úvěrů zejména klientům, kteří mají určitou historii v podobě pravidelného spoření na účet stavebního spoření, případně existujícího bezproblémového úvěrového vztahu v minulosti.

Před schválením úvěru banky ještě prověřují platební morálku žadatele v úvěrovém registru, případně registru dlužníků. Pokud žadatel řádně neplní veškeré své závazky, znamená to téměř jisté neposkytnutí úvěru.

Více se dočtete již zítra 9. května 2010.

Témata: Děti, Těhotenství, Porod, Novorozenec, Časopis Maminka, Batole, Kojenec, Předškolák, Školák, Peníze a kariéra, Bydlení, Splátka, Určité procento, Dlužník

Mohlo by vás zajímat
Chlapi nepláčou. Když ale otcové vdávají dcery, slzy neudrží
Narození miminka může být šok! Jak vztah mezi vámi nastartovat?
Kojenci, kteří dostávají co nejdříve pevnou stravu, lépe spí, ukázal průzkum
Nastavte dítěti rytmus. Ale jak na to? Tady je našich 6 rad

Horoskopy

Střelec Radujte se, protože dnes u vás budou mít navrch příjemné zvěsti a události. Vždyť si taky už zasloužíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahomíra, Drahomír, ArnoldRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu