Maminka.czTipy a rady porod

Kdo všechno je u porodu? Medici tam budou, jen když dáte souhlas

7. 3. 2019
Kdo všechno je u porodu? Medici tam budou, jen když dáte souhlas
Třeba vám to bude úplně jedno, i kdyby kolem vás v tu chvíli procházely davy. Anebo patříte k těm, kdo při ztrátě intimity a klidu propadají panice a mají pocit, že neporodí. Kdo vlastně má a může být u vašeho porodu?

Trochu tady platí přímá úměra – čím menší zvolíte porodnici, tím méně lidí se tu pravděpodobně bude vyskytovat. Jsou třeba i takové, kde je dětský lékař „na telefonu“, protože tu dětské oddělení zkrátka není. Anebo velké „továrny na děti“, kde běžně slouží i prochází mnoho lidí. Pojďme si udělat jasno.
A třeba taky uvést na pravou míru, že máte právo říct NE, mediky tu nechci.

Jak se změní tělo po porodu? Tohle vám nikdo předem neřekl!

Zlatá trojka

Čím méně lidí bude pro vás třeba, tím spíš se dá říci, že váš porod probíhá na výbornou. „O rodičku se stará porodní asistentka. Lékař je přivolán až k vlastnímu porodu, eventuálně k nefyziologickému průběhu,“ říká primář porodnického oddělení Ústavu pro matku a dítě Hynek Heřman. Dokud tedy máte u sebe jen partnera či jiný doprovod a chodí vás kontrolovat porodní asistentka, je váš porod „čítankový“.

Pokud je přítomnost lékaře potřebná dříve, je tu také. V některých porodnicích jsou lékaři rozdělení. Na váš porod dohlíží třeba mladší lékař, a je-li třeba, zavolá se zkušenější či v místní hierarchii vyšší. „V závěru porodu přichází i dětská sestra a dětský lékař kvůli miminku,“ dodává Hynek Heřman.

Co vás může zaskočit po porodu? Čekají vás tyhle procedury

Medik u porodu

Především ve fakultních nemocnicích se ale pohybuje řada studentů mediků, což potvrzuje i Hynek Heřman. Jak je to s nimi? „Setkal jsem se s tím, že ve fakultních nemocnicích říkali lékaři pacientům, že přicházejí na špičkové pracoviště zřízené pro potřebu výuky budoucích lékařů, proto se musí smířit s tím, že jsou u zákroků medici,“ vzpomíná Ondřej Dostál, specialista na zdravotnické právo PwC Legal. „ A pokud se to pacientům nelíbí, mohou si jít do nějaké nefakultní nemocnice, kde medici nebudou. Tak to opravdu bylo za „hodně starých časů“.
V té době totiž podle právníka platilo, že „postup při přijímání nemocných do fakultní nemocnice stanoví ředitel v organizačním řádu a přitom dbá na to, aby přednostně byli přijímáni mj. nemocní pro potřeby vzdělávání a výzkumu“. Tato vyhláška je už naštěstí pro vás mnoho let zrušená.

Oxytocin: pomocník, nebo strašák? Tohle byste měla vědět!

Kdo to s vámi vyřeší

Po příchodu do porodnice budete podepisovat některé nutné formuláře. V takzvaném souhlasu s hospitalizací můžete mimo jiné zaškrtnout, zda souhlasíte, či nesouhlasíte s přítomností mediků a budoucích sestřiček. „Zákon o zdravotních službách dává rodičce právo vědět, kdo bude u porodu přítomen, právo znát jejich jména a právo rozhodnout se, zda tam mediky nebo další osoby chce, nebo nechce,“ dodává Ondřej Dostál. „Pokud rodička přítomnost mediků odmítne, jde o využití jejího práva a nikdo jí to nemůže nijak vyčítat.“

Lidská rovina ke zvážení

Představte si ale situaci, že všechny nastávající maminky přítomnost studentů odmítnou. Máme přece právo na soukromí a „zrovna na našem porodu“ se vyučovat nemusejí. Bez praxe ale noví porodníci či porodní asistentky své povolání vykonávat nemohou.

„Z lidského hlediska dávám rodičkám ke zvážení, aby přítomnost mediků nebo sestřiček-žákyní u zákroků spíše umožňovaly, protože jde o důležitou součást výuky a budoucí zdravotníky potřebujeme,“ nechává prostor k zamyšlení Ondřej Dostál. Znovu ale zdůrazňuje, že to není vaše povinnost.

Píchnutí plodové vody nemusí být vždy prospěšné. Proč?

Lékařské zákroky od mediků?

Kdyby se to nestalo kolegyni, nevěřím tomu. U porodu jí doporučili dirupci vaku blan („píchnutí vody“) a došlo – pro nezúčastněné – k téměř k tragikomické situaci. Slečna stojící nad ní nevěděla, co má s jehlou v ruce dělat. A tady jde pochopitelně veškerá vaše velkorysost okamžitě stranou!

„Medici nemohou samostatně provádět lékařské zákroky,“ upozorňuje Ondřej Dostál. „A už vůbec ne bez předchozího upozornění. Naopak poučit pacienta o zákroku a zeptat se ho na souhlas musí před provedením zákroku i ,dospělý‘ lékař.“

Co je to Apgar skóre a kdo ho vymyslel?

Nejdřív ano, a pak ne

Může se stát, že přijdete do porodnice plná energie a pozitivní nálady. Jakkoli velký dav studentů vám nehne brvou a podepíšete cokoli. Co ale za pár hodin? Jste unavená, bolesti jsou nesnesitelné, najednou cítíte potřebu intimity.
"V takovém případě je namístě, aby rodička požádala lékaře vedoucího porod o to, aby medici porodní místnost opustili,“ ujišťuje Ondřej Dostál. „Lékař by jí měl podle práva vyhovět, pro mediky bude ostatně i toto důležitý výukový prvek, neboť respektování přání pacienta je nedílnou součástí jejich budoucího povolání.“ Samozřejmě bude ale pro všechny jednodušší, když nesouhlas s přítomností studentů dáte najevo spíš už předem.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Porod, Gynekologie a porodnictví (poradna), Tipy a rady porod, Po porodu, Rodička, Zákrok, Hynek Heřman, Lékař, Rovina, Ústav pro matku a dítě, Medik, Souhlas, Přítomnost, Doprovod, Formulář, Jehl

Mohlo by vás zajímat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Babička plašička: Po návratu od tchyně se dcera bojí všeho!
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Meghan a Harry pokřtili syna Archieho. Chyběla královna a obřad byl soukromý
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?

Horoskopy

Kozoroh Poslední tři srpnové víkendy stály za kočku, ale tento se konečně povede na jedničku. Domácí atmosféra…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bartoloměj, Bartolomej

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu