Maminka.czČasopis Maminka

Kdopak by se vody bál…

, Časopis Maminka
27. 7. 2009
Kdopak by se vody bál…
…voda je totiž pro děti naprosto přirozená. Tvrdí Jana Boubínová, instruktorka dětského plavání. Před několika lety založila dětskou plaveckou školičku.

Plaveckou školu si otevřela před patnácti lety, podle jejích slov proto, aby nepřišla o zaměstnání. Ovšem rozhodně to nebylo jako blesk z čistého nebe. Už tehdy totiž několik let plavání učila, ale její dosavadní zaměstnavatel ji a její kolegyně postavil před hotovou věc: Buď budete výuku provozovat samy, nebo v našem bazénu už nebude. „Tehdy mi nezbylo, než si vyřídit živnostenský list a pustit se do nejistoty soukromého podnikání. Dnes se mi zpětně zdá, že nejnáročnější bylo to rozhodnutí, ostatní už šlo dost rychle,“ říká Jana Boubínová.

Plavání bylo jejím koníčkem už od dětství a několik let se mu věnovala dokonce závodně. Na základní škole chodila do sportovní plavecké třídy, později vedla přípravku plaveckého oddílu. Plavání a vodu tedy považuje za úžasnou věc, a když se k tomu přidají děti, je to snad ještě úžasnější. „Možnost spojit obě tyhle záliby, tedy plavání a práci s dětmi, a věnovat se jim jako zaměstnání mi doposud připadá jako ideální,“ usmívá se sympatická instruktorka plavání. A jaké jsou podle jejího názoru děti jako žáci? „Děti jsou při plavání stejné jako při jakékoli jiné činnosti, některé jsou poslušné, některé zlobivé, bojácné, některé odvážné, šikovné, méně šikovné, prostě děti. V tomto školním pololetí učím v kurzech a školní výuce přibližně 130 dětí, zhruba polovina jsou kluci a polovina děvčata, a také dvanáct dospělých (ano, i dospělí chodí do kurzů plavání). Je to méně, než mají ostatní cvičitelky v mé plavecké škole, protože mám i dost jiných povinností, souvisejících s administrativou a organizací chodu plavecké školy,“ vypráví paní Jana.

Kromě kurzů pro rodiče s malými dětmi od osmnácti měsíců, které jsou spíše hravé, jsou ostatní Janiny kurzy zaměřeny hlavně na regulérní výuku plavání. Přesto se i v nich najde vždy chvilka na hraní.

„Samozřejmě využíváme i při,vážné výuce mnoho herních prvků,“ dodává. Proč právě voda a plávání? Jdou s dětmi dohromady? Podle Jany Boubínové naprosto skvěle, ba přímo perfektně. „Lépe už snad funguje jen spojení voda a ryby, ne?“ S plaváním začíná miminko vlastně ještě před narozením, voda je pro ně naprosto přirozené prostředí. „S opravdovou výukou plavání se dá ale začít teprve tehdy, když je děcko schopné vnímat vaše pokyny, a vývoj motoriky mu umožňuje správné provedení toho poměrně složitého souboru pohybů, který plavání představuje. To bývá zpravidla kolem třetího roku věku. Všechny aktivity, které s děťátkem provozujete ve vodě do té doby, mohou být, pokud jsou vedeny správně, pro všechny příjemné, mohou mu pomoci adaptovat se dříve na vodní prostředí, ale plavat ho nenaučí,“ dodává Jana Boubínová. V každém případě tedy doporučuje svěřit výuku plavání do rukou odborníka. A co je na té práci nejhezčí? „Je příjemné, když vidíte, že se naučilo plavat třeba děcko, které mělo na začátku panický strach z vody. Jinak je to tak trochu rutina, ale pocit z dobře vykonané práce, ten mám.“


Jana Boubínová (54 let), rozvedená, 2 dospělé dcery (25 a 27 let), majitelka a instruktorka dětské plavecké školy v Praze.

Patří k zakládajícím členkám Asociace plaveckých škol a od začátků existence je její tajemnicí. Jejím největším koníčkem je voda a vše kolem ní. Životní krédo žádné zformulované nemá, ale snaží se tam, kde nemůže pomoci, aspoň neškodit. „Život je fajn, tak proč si ho vzájemně znepříjemňovat, že?“ Plavání je podle ní skvělá věc. Samo o sobě není vůbec rizikové, protože při něm nehrozí žádné úrazy. Je třeba ale dbát některých všeobecně známých pokynů, které pomohou omezit riziko vzniku jakékoli konfliktní situace ve vodě, zejména pokud se pracuje s dětmi. „Nevstupovat do vody příliš rozehřátý ze sluníčka, neskákat do neznámé vody, nepřeceňovat svoje síly a plavecké dovednosti. A pokud jde o děti, mít je ve vodě stále na očích a respektovat, že mají, i když jsou zdánlivě dobří plavci, daleko méně sil než zdravý dospělý,“ říká Jana Boubínová. A na rozdíl od plavčíka, který provádí kontrolu bezpečnosti provozu plavání a koupališť a případně poskytování první pomoci, je náplní práce plaveckého instruktora hlavně naučit děti plavat. V principu se ale metodika výuky u jednotlivých věkových skupin příliš nemění, jen metody jsou odlišné.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Konfliktní situace, Plavčík, Bál, Správné provedení, Živnostenský list, Skvělá věc, Zdravý dospělý, Vodní prostředí

Mohlo by vás zajímat
Dceru nebudeme učit ani uzbecky, ani romsky, říká Monika Bagárová
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Pravda o mateřství? Vypadá přesně takhle, ukazují statečné mámy
Žena vůbec nevěděla, že je těhotná. Dítě porodila u švagrové na záchodě
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Narážky na tělo po porodu ignorujte, radí. Jak vypadá po třech dětech?

Horoskopy

Beran Není možné být ve všem dokonalý. Po pracovní stránce patříte k nejlepším pracovníkům, ale v lásce máte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zuzana, Susana, Filomén

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné