Maminka.czSport

Kdy a jak začít s dítětem bruslit? Klidně brzy, jen musí mít zpevněný kotník

28. 10. 2018
Kdy a jak začít s dítětem bruslit? Klidně brzy, jen musí mít zpevněný kotník
Bruslení patří mezi dětmi k nejoblíbenějším zimním sportům. Je to zábava a naučit se to většinou není příliš náročné. Přemýšlíte, kdy pořídit první brusle a zda už můžete letos v zimě postavit potomka na led? Poradíme.

Otázku, kdy je správné a zdravotně bezpečné s výukou ledního bruslení začít, řeší spousta rodičů. Podle lékařů můžete vyrazit na kluziště bez rizika, aniž byste ublížili jeho pohybovému aparátu (zejména kloubům), již s dítětem předškolního věku. Tápete, jakou pořídit výbavu a co udělat proto, aby se potomkovi jízda na bruslích zalíbila a zbytečně se nezranil? Zde máte odpovědi.

Kdy poprvé na led? Nespěchejte!

Nesnažte se za každou cenu něco uspěchat, potomka k ničemu nenuťte a nesrovnávejte ho s jeho vrstevníky. Své dítě znáte nejlépe vy sami a určitě sledujete, jak se staví k pohybu obecně. Je šikovné, obratné, nepadá příliš často? „S výukou bruslení je možné začít mezi čtvrtým až šestým rokem věku, je to však individuální, protože správné načasování prvních krůčků na bruslích se odvíjí od celkové fyzické zdatnosti dítěte. Především je důležité, aby mělo zpevněný kotník. Nejsou-li dostatečně zpevněné svaly a vazy v kotníku, je dobré s výukou chvíli počkat. Musíme dát totiž pozor na nebezpečné přetěžování kloubů a páteře, protože vývoj kostry není v tomto věku ještě ukončen. Dohlédnout musíme i na správné držení těla. A určitě bych ráda připomněla, že děti to v první řadě musí chtít zkusit samy. To ostatně platí u všech pohybových aktivit, sport má děti hlavně bavit,“ zdůrazňuje lektorka Zuzana Svátková z dětského pohybového centra Monkey´s Gym, které pořádá kurzy ledního bruslení.

Judista Lukáš Krpálek: Rodiče by měli děti v pohybu podporovat a trávit s nimi čas

Co všechno bude potřeba?

Začátky jsou vždycky těžké, a tak je třeba počítat s tím, že bez pádů se první pokusy neobejdou. Myslete na to při výběru oblečení. Které je nejvhodnější? Nepromokavé a s dobrou tepelnou izolací, které bude dobře odvádět pot a vlhkost od těla, aby mrňousovi nebylo brzy chladno. Dobrou volbou jsou spodní termo prádlo (stejné využijete například při lyžování) a pohodlné kalhoty s bundou, které ho nebudou omezovat v pohybu. Myslete také na dobře zateplené rukavice z voděodolného materiálu. Rozhodně investujte do kvalitní ochranné helmy, bez té byste ratolest na led neměli vypustit. „Lyžařská helma (nikoli cyklistická!) je nutností. Může pod ní být čepice nebo kukla pro tepelný komfort,“ říká Zuzana Svátková.

Jak koupit kvalitní brusle?

Pořídit vlastní, nebo půjčit? A koupit raději nové, nebo stačí „z druhé ruky“? Je to v podstatě jedno, ale brusle musí vždy perfektně padnout – bota musí odpovídat velikosti nohy dítěte, měla by pevně sedět v patě a kotnících, prsty mohou být volnější. Dbejte i na správné zašněrování – ve špičce boty příliš neutahujte, zato pevněji je zašněrujte v nártní části a nahoře pak opět volněji.

Většina dětských zimních bruslí má nastavitelnou velikost (jsou roztahovací), a mohou se díky tomu používat tři až čtyři roky. U malých dětí se osvědčují nastavitelné šněrovací zimní brusle, protože oproti páskovým lépe drží nohu. Na rekreační bruslení jsou dostačující, ale nadšencům nebo malým hokejistům vyberte dětské hokejové brusle na led s vyztuženou špičkou. Každé brusle nechte před prvním použitím odborně nabrousit a boty opakovaně zkoušejte, aby dítěti dobře seděly a netlačily ho. A dobrá rada od odborníků – nekupujte zbytečně větší velikost bruslí, dítěti by se špatně ovládaly a zakopávalo by o volnou špičku.

Sami, nebo s instruktorem?

Záleží jen na vás a vašich schopnostech. Pokud bruslení na ledě dobře ovládáte, jste schopni jezdit pozadu a držet během jízdy dítko za ruku, určitě základy zvládnete společně. Jestli ale máte ve svém okolí možnost, svěřte potomka do rukou zkušených a vyškolených instruktorů, kteří je naučí správnou techniku. A co je také výhodou – před „cizími“ lidmi se děti tolik nevztekají, nerozčilují a nefňukají, že jim něco nejde. Budou se zkrátka více snažit. V případě skupinového kurzu vždy lépe v kolektivu spolupracují a jsou přístupnější.

Cílem kurzu bývá provést děti prvními krůčky na bruslích. Ukázat jim základy pohybu, dodat sebevědomí, společně se naučit úplné základy tak, aby mohly následně s rodiči nebo v rámci volného bruslení již samy zkoušet jízdu na bruslích. „Naším cílem je, aby si děti pohyb zamilovaly, proto jsou kurzy vedeny zábavnou formou. Ke každému malému bruslaři přistupujeme individuálně, bereme ohled na jeho pohybové možnosti a do ničeho ho nenutíme. Máme k dispozici hrazdičky, děti tak při prvních krůčcích získají jistotu, zbaví se strachu z neznámého pohybu. A ledovou plochu mají jen samy pro sebe, takže nehrozí například riziko srážky s neopatrným rozjetým hokejistou, jak se často stává na zimních stadionech. Naše propracovaná metodika obsahuje různé hry a soutěže, děti baví honičky, hra na rybáře a rybičky, štafety, jízda ve vláčku. Během výuky je podporujeme v jejich pokrocích a chválíme. A děti jsou nadšené, když pak se svými rodiči vyjedou o víkendu bruslit a užívají si tuhle báječnou aktivitu společně,“ uvádí Zuzana Svátková.

Od třech let na tenis a ve čtyřech na balet? Nedělejte to!
Poradna: Čtyřletý syn má nadání pro tanec. Jak ho podpořit?
Chcete mít zdravé děti? Přimějte je k pohybu ještě před nástupem do školy

 

 

Nákupy - Maminka CZ
Témata: Děti, Předškolák, Sport, Brusle, Správné načasování, První brusle, Nastavitelná velikost, Úplný základ, Kotník, Pohybový aparát, Správná technika, Zuzana Svátková, Správné držení, Tepelný komfort, Malé dítě, Dobrá rada, První pokus, Lední bruslení, Pohybová aktivita, Zpevněný kotník, Malý hokejista, Dobrá volba, Potomek, Lyžařská helma, Pohyb

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Rodičovský trik: Odkoukejte účinný způsob, jakým Kate a William mluví s dětmi
Strií se nezbavíš, už se nevyspíš! Tohle těhotným neříkejte, radí herečka Arichteva
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Katy Perry a Orlando Bloom mají holčičku. Oznámili to hodně originálně!
Markéta Konvičková má holčičku: Má svoji hlavu, už chtěla být s námi
Kristýna Leichtová rodila doma! Mezi herečkami nebyla první
Víte, kolik má vypít kojenec, batole a školák? Pozor na minerálky a džusy
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?

Horoskopy

Ryby Své naivitě a moc bujné fantazii se musíte smát. Naštěstí už vás to přešlo a všemu se věnujete na…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Zlata, Zlatuše, Aurelie

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné