Maminka.czPraktické rady

Kdy a jak začít s dětmi mluvit o sexu?

6. 5. 2011
Kdy a jak začít s dětmi mluvit o sexu?
Dítě roste jak z vody. Čas od novorozence k „puberťákovi“ uplynul strašně rychle. A právě teď je na čase přejít k řešení intimních otázek vašeho potomka. Ačkoli se možná dítko samo ptát nebude, rodiče by toto téma rozhodně otevřít měli. Jak a kdy je ale nejvhodnější začít tématiku sexuální výchovy doma probírat? Poradíme Vám!

S výchovou dětí potká každého rodiče i několik povinností, do nichž se vám zrovna chtít nebude. Jedním z těch méně oblíbených témat může být i sexuální výchova. Ačkoli se sexuální výchova vyučuje také na základních školách, zpravidla od sedmé třídy v rámci předmětu rodinná výchova, neměli byste vzdělávání v této oblasti ponechat pouze na instituci školy.

Kdy začít mluvit o sexu?

S prvními rozhovory o sexuální tématice ale rozhodně nečekejte na dobu, až se to začne probírat ve škole. Zde není rozhodně na co čekat. Zvláště pak, pokud máte v rodině více dětí a nejmladší z nich už jisté informace od starších sourozenců vyzvěděl anebo zkrátka vypozoroval. V tomto ohledu mají mladší sourozenci obrovskou výhodu, neboť vše, co se po stránce sexuální výchovy a vašich rad čeká, již jednou nenápadně zaslechly. A to tehdy, kdy jste vy nebo učitelé ve škole dané téma probírali se starším sourozencem. A pochopitelně si mladší dítko také všimne toho, jak se věci mají ve skutečnosti.

Jestliže máte doma třeba desetiletou holčičku a její osmnáctiletá sestra si čas od času přivede domů přítele anebo se o něm zmiňuje, věřte, že desetiletá dívenka ví mnohem více, než se obecně říká na hodinách sexuální výchovy. Obecně tedy nelze nijak načasovat, kdy s dětmi na dané téma začít mluvit. Každý totiž dospívá jinak rychle.

Dívky do pubertálního věku přichází kolem jedenáctého roku, chlapci se zhruba dvouletým zpožděním. Proto se doporučuje začít na toto téma hovořit po desátých narozeninách dívky a po dvanáctých narozeninách chlapce. „Je ovšem možné, že toto téma přitáhne pozornost vašeho dítka i mnohem dříve. Pokud například zjistíte, že se vás devítiletý syn snaží najít na internetu porno anebo že si osmiletá dcera čte odborné knížky o porodu, nebraňte jim v tom. Rozhodně ale situaci nezlehčujte, nesmějte se jim a neberte danou věc ani na lehkou váhu. V tento moment byste se měli stát spíše kamarády než rodiče. A s dětmi si na dané téma nezávazně povídat,“ vysvětluje psycholog Vojtěch Benda.

Jak na dívky?

Získat si důvěru dětí v období dopívání, kdy se jejich těle navíc bouří hormony, nemusí být zrovna snadné. V tomto směru lze ovšem mnohem lépe hovořit s dcerami než se syny. Máte-li dospívající holčičku, měla by diskuze na téma rodinná výchova vést jednoznačně maminka.

Je úplně jedno, jestli maminka působí v rodině jako generál a dcera se více kamarádí s tatínkem anebo s ním jezdí pravidelně třeba na výlety na kolech, vykládá mu o svých zájmech a podobně. Téma první menstruace, první pusy a dotazy na téma, jak probíhá porod, si dcera vždy tisíckrát raději poslechne od matky, a to i v případě, že jejich vztah nemusí být nejrůžovější.

„Zde platí jednoduché pravidlo; s dívkami hovoří maminky, s chlapci tatínkové. Samozřejmě, že něco málo vždy přidá i druhé pohlaví, ale to základní by mělo platit takto,“ míní Benda. Získat si důvěru a otevřenost dívek je poměrně snadné. Postačí si povídat na úrovni kamarádka. Vezměte dceru na nákupy, zeptejte se jí, jestli holky už nenosí ve škole podprsenku a zda by také nechtěla. Případně rozviňte téma, jaké oblečení vypadá sexy, jaké je už příliš odvážné. Následně snadno přejde na to, co ve škole kluci a zda dceru nějaký chlapec zajímá. „Důležité je nenaléhat a nepoučovat. Zkrátka jenom poslouchejte a občas přidejte vlastní hodnocení situace.

Když vám dcera řekne, že se jí líbí největší zlobidlo ze školy kluk, který krade svačiny a za školou kouří, řekněte dceři pouze svůj názor, ale nic ji přísně nezakazujte, Pokud okamžitě zatrhnete dívčí myšlenku slovy „s tím ti zakazuji se bavit“, věřte, že tím škodíte nejen dceři, ale i sobě, Nebude mezi vámi tolik potřebná důvěra a vaše další dobře míněné rady už nebude chtít slyšet. Raději řekněte, jaké výhrady k chlapci máte, ale nezakazujte ho. Ono ostatně platí, že málokterá dětská láska vydrží na celý život. Takže byste se rozčilovala zbytečně,“ vysvětluje dětská psycholožka Gabriela Suchánková.

Jak na chlapce?

S chlapci by měl na podobné téma mluvit pochopitelně otec. Zde si získá důvěru podobně jako maminka, a sice při oblíbené činnosti. Nebude to tedy nejspíše během nakupování spodního prádla, ale třeba při sledování fotbalu nebo při společném sportování. Dobrým místem k prvnímu podobnému rozhovoru je i společná dovolená nebo třeba víkend na chatě.

Vždy je dobré, pokud v blízkosti není žádná žena, ani maminka. Rozhovor přitom můžete začít zcela jednoduše, vzpomeňte třeba na to, co jste dělal vy, jakožto otec, ve věku vašeho syna. A rozpovídejte se o tom. Pak už je jen nasnadě otázka typu „a co ty a holky?“. Buď se chlapec rozpovídá sám hned, nebo později. Je možné, že se o tom nebude chtít bavit. Nenuťte ho a nenaléhejte. Vykládat můžete přece i o sobě a o jiných chlapcích a mužích, o jejich příhodách. Váš syn není hloupý a to důležité si sám pro sebe vezme i tehdy, když mu budete vyprávět třeba o tom, jakou hloupost udělal třeba váš kamarád z dětství, když v osmnácti vyplodil dítě nejhloupější patnáctileté slečně v ulici. „I vyprávění o chybách druhých, může být velmi účinnou vzdělávací metodou,“ míní Suchánková.

Co hlavně sdělit?

Nejdůležitější témata, která by měla sexuální výchova zahrnovat, jsou v mnoha bodech stejná pro chlapce i pro dívky. Především jde o prevenci přenosu pohlavních nemocí a možnosti antikoncepce.

Pochopitelně, že dívce byste měla sdělit více podrobností o možnostech hormonální antikoncepce, o počítání plodných a neplodných dnů, o tom, jak zjistit, zda je či není těhotná, na co si dát pozor. A pro chlapce je naopak zase důležitá práce s kondomem, o níž by se měl tatínek určitě zmínit. Anebo se postarat o to, aby syn nenápadně získal možnost shlédnout nějaký z mnoha filmů, kde se takováto věc vysvětluje, například známý český film Nuda v Brně. Ta je podobná situace velmi názorně předvedena. A film přitom nepůsobí rozhodně jako žádná sexuální příručka.

Vedle hlavních témat jako je zdraví a bezpečný sex je dobré zmiňovat i věci sbližování a takříkajíc balení. Naučte své potomky, jak se slušně chovat ke druhému pohlaví, jak s ním hovořit.

Ivanna Benešová

Témata: Láska a vztahy, Praktické rady, Sex, Druhý muž, První rozhovor, Pohlavní nemoc, Důležitá práce, Jednoduché pravidlo, Dětská láska, Devítiletý syn, Pubertální věk, Společná dovolená

Mohlo by vás zajímat
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Mateřská dovolená 2018 – vše, co potřebujete vědět
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Přiznání: S miminkem se nudím. Co s tím? Vyzkoušejte naše rady
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová

Horoskopy

Beran Také v úterý jste nepřístupní a nervózní. Nemáte pevnou půdu pod nohama a od čeho se potom odrazit.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu