Maminka.czPředškolák

Kdy a jak zahodit dudlík?

Kateřina Černá 29.  10.  2010
Kdy a jak zahodit dudlík?
Spousta maminek řeší problém, jak odnaučit dítě dudlíku. Existuje nějaká zaručená rada? Shodují se odborníci na nějakém zdravém a fungujícím postupu? Pravděpodobně Vás zklamu, ale odpověď na obě otázky je záporná. Přesto může být užitečné podívat se na to, co se jiným maminkám osvědčilo a dozvědět se i pár základních pravidel.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Proč děti dudlají?

Miminka mají sací reflex, díky němuž jsou schopny sání z prsu nebo z lahve. Cítí však potřebu uplatňovat tento reflex častěji, než krmení samotné. I když postupem času sací reflex odeznívá, dudlání dítěti přináší libé pocity a vyhledává ho v pro něj náročných nebo emočně vypjatých situacích. Dudlání je pro většinu dětí nástrojem na zklidnění.

Kdy začít s odnaučováním?

Jestliže plánujete odnaučení dudlíku, je třeba zvolit správné načasování, jinak budou Vaše snahy marné a pro dítko traumatizující. V prvé řadě je třeba se vyvarovat stresujícím obdobím, jakým může být například stěhování nebo narození mladšího sourozence.

Dítě by se mělo odnaučit dudlání přes den do jednoho roku a přes noc do dvou. Pokud to však nepůjde a probrečí Vám bez dudlíku celou noc, nelamte to přes koleno. Lepší je pár měsíců počkat, až dítě zvládne tuto situaci lépe, než zbytečně stresovat sebe i dítko.

Proč dudlík ano?

Z jakého důvodu dává většina rodičů dítěti dudlík? Jak již bylo zmíněno výše, dítěti dudlání pomáhá uklidnit se a často i usnout. Potřebu dudlání má většina dětí a dudlík je lepší variantou než cokoliv jiného. Děti bez dudlíku často cucají paleček, plyšáka, roh peřiny, atd.

Jistě mi dáte za pravdu, že dudlík je nejen nejhygieničtější, ale zároveň nejsnadněji odnaučitelný. Dudlík ve správný čas vyhodíte do koše, ale s peřinou natož s palečkem to uděláte velmi těžko. Do první třídy nikdo s dudlíkem nejde, ale dítě cucající si paleček občas zahlédnete. Dudlík Vám také pomůže při omezování nočního kojení. Mnohdy děti potřebují pouze uspokojit sací reflex nebo „mít něco v puse“ a pokud nemají dudlík, dožadují se prsa.

Proč dudlík ne?

Nejčastějším argumentem je možnost deformace patra a zubů. Názory odborníků se však liší a dudlíky doporučují i mnozí pediatři. V současnosti mají maminky na výběr spoustu druhů dudlíků, které jsou šetrné k dětskému patru. Dudlání přes den může omezovat dítě v řeči. Proto se doporučuje odnaučit denní dudlání do roku, aby mluvení nic nebránilo.

Různé způsoby odnaučovaní?

Obecně je šťastnější způsob, když se dítě samo rozhodne, že se chce dudlíku zbavit, než když mu ho vyhodíte Vy. Málokteré dítko se ho však snadno vzdá. Je proto dobré snažit se dítě popostrčit různými fintami k tomu, aby se dudlíku samo zbavilo. Dobrou metodou je výměna dudlíku za něco jiného, pro dítě lákavého. Můžete k tomu využít například Mikuláše. Ten mu přinese hračku, kterou si již dlouho přeje, ale dá mu ji výměnou za dudlík. Měli byste na to dítě předem připravit, ať si to může v klidu rozmyslet. Určitě doporučuji volit spíše nějakou hračku, co mu vydrží, než třeba čokoládu. Když se pak bude dožadovat svého dudlíku, jednoduše mu onu hračku ukážete a připomenete mu tím, že jej vyměnilo.
Na některé děti platí klasické, už si velká holka/ kluk a ti nedudlají. Na podporu tohoto tvrzení lze použít příklad staršího sourozence nebo kamaráda.

Maminkami oblíbený způsob je také postupné nastřihování dudlíku tak, až dítko nazná, že je rozbitý, nedá se pořádně dudlat a samo ho vyhodí. To se však špatně praktikuje v domácnosti, kde je dudlíků několik. Někteří rodiče využívají k odnaučení dudlání situaci, kdy se narodí dítku nový sourozenec tím, že má starší dítě dát dudlík miminku, které ho teď potřebuje více. Tento způsob bych však nedoporučovala, může ještě zhoršit sourozeneckou žárlivost.

Přeji Vám úspěšný „dudlíkový boj“ a budu ráda, když se s námi podělíte o své zkušenosti.

Témata: Děti, Předškolák, Praktické rady, Batole, Velká holka, Jaký muž, Dudlík, Jak, Nejčastější argument
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici