[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Léto, prázdniny i dovolené bývají nejpopulárnější dobou pro „odplenkování“. Je však i přes příznivé podmínky vhodné zbavovat plenek každé dítko, které se sotva naučilo chodit? Od kolika let je vlastně ideální začínat s nácvikem chození na nočník či toaletu?
Psycholožka a autorka několika zajímavých knih o rodičovství, Anne Bacus, tvrdí o období, kdy by mělo batole odložit pleny následující: „Správná chvíle nastává tehdy, když dítě dosáhne určité neurosvalové, intelektové a citové zralosti.“ Jenže jak takový moment poznat, jak jej identifikovat a podle čeho přesně? Kupodivu to není zas vůbec složité…
Pokud se nácvik nedaří a vše trvá několik týdnů, navíc jej provází odpor a nespolupráce, je dle psychologů na místě přestat „tlačit na pilu“. Psycholožka Anne Bacus tvrdí: „Správná chvíle také přichází tehdy, když se dítě novou věc naučí v co nejkratším čase.“
Toto tvrzení podporují i zkušenosti řady rodičů. Například Klára, maminka tříletého Lukáška vzpomíná: „Když byl malému rok, dostal od mé maminky hrací nočník a já jej na něj začala plná elánu a odhodlání posazovat. Občas se dokonce zadařilo! Ale většinou si malý jen chvíli poseděl a rychle utíkal dál za zábavou. Nočník ho zajímal jen jako nová hračka, jenže po čase ho evidentně začal zdržovat od věcí, které ho aktuálně bavily. Po týdnech trénování, fint, fíglů a přemlouvání jsem na nočníkové seance rezignovala a nakoupila další balíky plen…
Přehouplo se tři čtvrtě roku a Luky se s asistencí všímavé babičky na nočník posadil znovu a k údivu nás všech vzal nočník ze dne na den na milost. Vše šlo doslova ráz na ráz! Během týdne byl malý bez plen, a to i na noc. Prostě fyzicky i psychicky dozrál a vše mu, jak se říká, docvaklo.“
Podobně jako Klára se řada maminek shodne na tom, že když u druhého či třetího potomka přestaly tlačit na pilu a dítko pouze sledovaly, upozorňovaly a nočník nenuceně čas od času nabídly, přišlo vše naprosto přirozeně ráz na ráz, což jim ušetřilo mnoho energie i konfliktních situací.