Maminka.czBatole

5 signálů, že je zralé odložit plenky. Aby nebylo brzy nebo pozdě!

Martina Machová 12.  7.  2018
​Nenutíte ho odložit plenky předčasně nebo naopak příliš pozdě? Je k odložení plenek skutečně fyziologicky i sociálně zralé?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Léto, prázdniny i dovolené bývají nejpopulárnější dobou pro „odplenkování“. Je však i přes příznivé podmínky vhodné zbavovat plenek každé dítko, které se sotva naučilo chodit? Od kolika let je vlastně ideální začínat s nácvikem chození na nočník či toaletu

Psycholožka a autorka několika zajímavých knih o rodičovství, Anne Bacus, tvrdí o období, kdy by mělo batole odložit pleny následující: „Správná chvíle nastává tehdy, když dítě dosáhne určité neurosvalové, intelektové a citové zralosti.“ Jenže jak takový moment poznat, jak jej identifikovat a podle čeho přesně? Kupodivu to není zas vůbec složité…

Jak poznat, kdy dítě zvládne nočník? 

  • Je si naprosto zřetelně vědomé, co se v okamžiku, kdy dochází k „nehodě“, v jeho těle děje. Například kříží nožky a přešlapuje z jedné nohy na druhou nebo se drží za intimní partie – zkrátka se snaží vše zadržet.
  • Při běžné komunikaci obvykle chápe, co od něj chceme a rádo a ochotně spolupracuje. A pozor, vrcholné období vzdoru není pro nácvik hygieny příliš vhodné. Urputná rodičovská touha a chtění „něco naučit“ poskytuje během období vzdoru jen další bitevní pole pro to, aby se dítě postavilo na odpor.
  • Rozumí slovům „nočník“, „záchod“, „čurat“ apod.
Nutíte batole půjčovat hračky? Chyba! Víme, proč to nedělat
  • Mnohdy dává samo aktivně najevo, že chce chodit na nočník nebo dokonce na WC! 
  • Dítěti je okolo dvou let, chodí, běhá a umí chodit vzpřímeně po schodech.

Pokud se nácvik nedaří a vše trvá několik týdnů, navíc jej provází odpor a nespolupráce, je dle psychologů na místě přestat „tlačit na pilu“. Psycholožka Anne Bacus tvrdí: „Správná chvíle také přichází tehdy, když se dítě novou věc naučí v co nejkratším čase.“

Toto tvrzení podporují i zkušenosti řady rodičů. Například Klára, maminka tříletého Lukáška vzpomíná: „Když byl malému rok, dostal od mé maminky hrací nočník a já jej na něj začala plná elánu a odhodlání posazovat. Občas se dokonce zadařilo! Ale většinou si malý jen chvíli poseděl a rychle utíkal dál za zábavou. Nočník ho zajímal jen jako nová hračka, jenže po čase ho evidentně začal zdržovat od věcí, které ho aktuálně bavily. Po týdnech trénování, fint, fíglů a přemlouvání jsem na nočníkové seance rezignovala a nakoupila další balíky plen…

TEST: Jaký typ nočníkového dítěte máte doma?

Přehouplo se tři čtvrtě roku a Luky se s asistencí všímavé babičky na nočník posadil znovu a k údivu nás všech vzal nočník ze dne na den na milost. Vše šlo doslova ráz na ráz! Během týdne byl malý bez plen, a to i na noc. Prostě fyzicky i psychicky dozrál a vše mu, jak se říká, docvaklo.“

Podobně jako Klára se řada maminek shodne na tom, že když u druhého či třetího potomka přestaly tlačit na pilu a dítko pouze sledovaly, upozorňovaly a nočník nenuceně čas od času nabídly, přišlo vše naprosto přirozeně ráz na ráz, což jim ušetřilo mnoho energie i konfliktních situací.

Vy versus vaše matka: Jak se liší péče o dítě mezi generacemi
6+1 tipů, jak batoleti pomoci zvládat strach z cizích lidí
Volnomyšlenkářská výchova by u nás neprošla, říká herečka Markéta Plánková
Témata: Psychomotorický vývoj (poradna), Předškolák, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Pleny, Chtění, Sean, Plenka, Plen, Anne Bacus, Chození, Nejkratší čas, Nácvik, Zajímavá kniha, Maminka, Druhý potomek, Brzy, Ráz, Správná chvíle, Nová hračka, Trénování, Nočník, Konflikt, Konfliktní situace, Běžná komunikace, Pleny na Heureka.cz

Video