Maminka.czNovorozenec

Kdy je pravý čas začít spořit dětem?

, Časopis Maminka
29. 6. 2009
Kdy je pravý čas začít spořit dětem?
Na zajištění svých potomků byste měli myslet už od jejich prvních krůčků. Je důležité udělat si nejprve přehled o tom, jaké finanční produkty dnešní trh nabízí a rozhodnutí už je na vás.

Každý z nás rodičů chce pro své děti to nejlepší – podporovat ho v jeho koníčcích, zajistit mu kvalitní vzdělání a finančně mu pomoci na startu „dospělosti“. Současně chceme, aby naše děti byly finančně zajištěny, kdyby se nám náhodou něco přihodilo. Vše je finančně nákladné a je dobré myslet na to co nejdříve a zvolit si patřičný finanční produkt. Jaký si vybrat, když chceme spořit našim dětem s jistotou? Akcie jsou totiž jen pro silné povahy...

Začněte co nejdříve

Situace dnešních třicátníků není jednoduchá. Většina z nás splácí drahou hypotéku. Jeden z partnerů je na mateřské dovolené. Všude navíc slyšíme, že na naše penze už nebude, ať si tedy sami spoříme. Školné a kroužky pro naše děti jsou dražší a dražší... Najít v rozpočtu rezervu a pravidelně každý měsíc našim dětem spořit není snadné. Čím dřív však začneme, tím lépe. Nejlepší je začít hned od narození. Vzhledem k úrokům u finančních produktů má 500 Kč dnes úplně jinou hodnotu než 500 Kč za 3 roky (při 4 % úroku je hodnota 500 Kč dnes 562 Kč za 3 roky!). Je tedy dobré začít i s menší částkou, která se během let zúročí.

Které spoření je bezrizikové?

Ceny akcií šly díky finanční krizi rapidně dolů. Mnozí občané začínají preferovat nižší výnos, ale jistotu. Kde o své peníze nepřijdete? V Česku jsou pojištěny vklady v bankách na 100 % do výše 50 tisíc eur.

V případě krachu banky obdržíme vše, pokud náš vklad nepřesáhne 50 tisíc eur. Bezriziková jsou i stavební spoření, životní pojištění a penzijní připojištění. Jedná se o konzervativní produkty. Penzijní fondy nemohou ze zákona svým klientům předepsat ztrátu, stavební spoření je pojištěno v plné výši.

Stavební spoření je jistota

Každému našemu dítěti bychom měli uzavřít stavební spoření (smlouvu uzavírá rodič). Proč?

  • státní podpora ve výši 15 % z ročně uspořené částky (max. 3000 Kč ročně)
  • roční úrok (asi 2 %), připsané úroky navíc nejsou zdaněny
  • po šesti letech lze využít naspořené finance jakýmkoli způsobem Největší výhodou je ovšem získání výhodného úvěru na řešení bytové otázky našeho dítěte v budoucnosti. Již při uzavírání smlouvy víte, jakou úrokovou sazbu budete mít v případě čerpání úvěru. Stavební spoření má jistý a garantovaný výnos, který vám akcie nemohou zaručit. Nemusíte ani spořit měsíčně, peníze lze vkládat jednou ročně nebo si dokonce státní podporu „předplatit“. Čistý úrokový výnos u stavebního spoření je dokonce 7 % ročně. Při pravidelné měsíční úložce 1700 Kč maximalizujete všechny výhody stavebního spoření a po šesti letech můžete smlouvu zrušit a peníze použít jakýmkoli způsobem nebo čerpat výhodný úvěr (300 tisíc Kč). Když budete potřebovat vyšší částku, můžete čerpat překlenovací úvěr. Na smlouvu o stavebním spoření můžeme dokonce spořit třeba 18 let a následně čerpat úvěr za předem daných podmínek a našemu potomkovi tímto velmi výhodným úvěrem pomoci řešit jeho bytovou situaci. Investování do bydlení je spolu se vzděláním nejlepší investicí!

Dětské pojištění nemá chybět v žádné domácnosti

Dětské pojištění není primárně spořicí produkt, chrání však celou naši rodinu – nás rodiče i dítě. Dítě i rodiče jsou zajištěni pro případ úrazu i tragické události.

Sjednáním tohoto pojištění našemu dítěti i spoříme. Náš potomek dostane (většinou v 18 letech) naspořenou částku zhodnocenou o úroky a podíly na výnosech pojišťovacího ústavu. Při pravidelné měsíční úložce 500 Kč měsíčně, dostane naše dítě v 18 letech přibližně 130 tisíc Kč (liší se podle typu a pojišťovny – závisí na výši úroků a připsaných podílech na výnosech). Za tuto částku si sice naše dítě za 18 let toho příliš nekoupí, po celou dobu jsme však všichni v rodině zajištěni pro případ úrazu či tragické události a o naše peníze jsme nepřišli (vložíme tam 108 tisíc)!

Spořicí účty jsou opět v módě

Úrokové sazby v posledních měsících u spořicích účtů v Česku stouply (až 3,5 %). Spořící účet je tak dobrou volbou, jak našim dětem spořit na operativní výdaje spojené s kroužky. S penězi na spořicím účtu můžeme volně manipulovat a máme je kdykoli k dispozici – u většiny bank jsou zřízeny k běžnému účtu a u některých bank není žádná výpovědní doba. U těchto účtů nejsou žádné poplatky a ovládají se přes internetové bankovnictví. V mnoha bankách lze přímo zřídit účet pro děti.

Podílové fondy

Spoření formou investování do podílových listů nabízí vyšší zúročení než spořicí účty. Doba trvání fondu bývá většinou v rozpětí 3 až 6 let. Své finanční prostředky vkládáte s ostatními investory do zvoleného podílového fondu. Volíte si především stupeň rizika. Můžete investovat do peněžních fondů, zajištěných fondů, ale i do smíšených fondů. Nejvyšší zhodnocení je u smíšených fondů, které ale investují i do akciové složky (od 40 % až po 70 %).

Vámi vložené peníze jsou zhodnocována profesionálním správcem, každý fond má předem stanovené pravidla investování. Minimální investice bývá od 5 000 Kč (opakovaná od 500 Kč měsíčně). Když investujete do podílových listů déle než 6 měsíců, jsou vaše příjmy osvobozeny od daně z příjmu.

Sourozenecké předplatné - únor 2020
Témata: Děti, Časopis Maminka, Novorozenec, Peníze a kariéra, Finanční produkt, Spořicí účet, Spor, Výpovědní doba, Kvalitní vzdělání, Pravý čas, Čas

Mohlo by vás zajímat
Kojila na špinavé podlaze vlaku. Nikdo z cestujících ji nepustil sednout
Barunka málem přišla o prst! Její máma varuje před nebezpečnou hračkou
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často
Nechali se vyfotit s mrtvým miminkem. Potřebovali jsme se rozloučit, říkají
Narodí se holka, nebo kluk? Kdy se pozná pohlaví dítěte?

Horoskopy

Beran Při nedávné hádce s nadřízeným jste přišli o veškeré iluze. Dokonce vám pohrozil i vyhazovem, což vám…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Liliana, Lilian, Lily

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné