[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Každý z nás rodičů chce pro své děti to nejlepší – podporovat ho v jeho koníčcích, zajistit mu kvalitní vzdělání a finančně mu pomoci na startu „dospělosti“. Současně chceme, aby naše děti byly finančně zajištěny, kdyby se nám náhodou něco přihodilo. Vše je finančně nákladné a je dobré myslet na to co nejdříve a zvolit si patřičný finanční produkt. Jaký si vybrat, když chceme spořit našim dětem s jistotou? Akcie jsou totiž jen pro silné povahy...
Situace dnešních třicátníků není jednoduchá. Většina z nás splácí drahou hypotéku. Jeden z partnerů je na mateřské dovolené. Všude navíc slyšíme, že na naše penze už nebude, ať si tedy sami spoříme. Školné a kroužky pro naše děti jsou dražší a dražší... Najít v rozpočtu rezervu a pravidelně každý měsíc našim dětem spořit není snadné. Čím dřív však začneme, tím lépe. Nejlepší je začít hned od narození. Vzhledem k úrokům u finančních produktů má 500 Kč dnes úplně jinou hodnotu než 500 Kč za 3 roky (při 4 % úroku je hodnota 500 Kč dnes 562 Kč za 3 roky!). Je tedy dobré začít i s menší částkou, která se během let zúročí.
Ceny akcií šly díky finanční krizi rapidně dolů. Mnozí občané začínají preferovat nižší výnos, ale jistotu. Kde o své peníze nepřijdete? V Česku jsou pojištěny vklady v bankách na 100 % do výše 50 tisíc eur.
V případě krachu banky obdržíme vše, pokud náš vklad nepřesáhne 50 tisíc eur. Bezriziková jsou i stavební spoření, životní pojištění a penzijní připojištění. Jedná se o konzervativní produkty. Penzijní fondy nemohou ze zákona svým klientům předepsat ztrátu, stavební spoření je pojištěno v plné výši.
Každému našemu dítěti bychom měli uzavřít stavební spoření (smlouvu uzavírá rodič). Proč?
Dětské pojištění není primárně spořicí produkt, chrání však celou naši rodinu – nás rodiče i dítě. Dítě i rodiče jsou zajištěni pro případ úrazu i tragické události.
Sjednáním tohoto pojištění našemu dítěti i spoříme. Náš potomek dostane (většinou v 18 letech) naspořenou částku zhodnocenou o úroky a podíly na výnosech pojišťovacího ústavu. Při pravidelné měsíční úložce 500 Kč měsíčně, dostane naše dítě v 18 letech přibližně 130 tisíc Kč (liší se podle typu a pojišťovny – závisí na výši úroků a připsaných podílech na výnosech). Za tuto částku si sice naše dítě za 18 let toho příliš nekoupí, po celou dobu jsme však všichni v rodině zajištěni pro případ úrazu či tragické události a o naše peníze jsme nepřišli (vložíme tam 108 tisíc)!
Úrokové sazby v posledních měsících u spořicích účtů v Česku stouply (až 3,5 %). Spořící účet je tak dobrou volbou, jak našim dětem spořit na operativní výdaje spojené s kroužky. S penězi na spořicím účtu můžeme volně manipulovat a máme je kdykoli k dispozici – u většiny bank jsou zřízeny k běžnému účtu a u některých bank není žádná výpovědní doba. U těchto účtů nejsou žádné poplatky a ovládají se přes internetové bankovnictví. V mnoha bankách lze přímo zřídit účet pro děti.
Spoření formou investování do podílových listů nabízí vyšší zúročení než spořicí účty. Doba trvání fondu bývá většinou v rozpětí 3 až 6 let. Své finanční prostředky vkládáte s ostatními investory do zvoleného podílového fondu. Volíte si především stupeň rizika. Můžete investovat do peněžních fondů, zajištěných fondů, ale i do smíšených fondů. Nejvyšší zhodnocení je u smíšených fondů, které ale investují i do akciové složky (od 40 % až po 70 %).
Vámi vložené peníze jsou zhodnocována profesionálním správcem, každý fond má předem stanovené pravidla investování. Minimální investice bývá od 5 000 Kč (opakovaná od 500 Kč měsíčně). Když investujete do podílových listů déle než 6 měsíců, jsou vaše příjmy osvobozeny od daně z příjmu.