Maminka.czDěti a mateřství

Kdy je pro dítě nejlepší začít s cizím jazykem?

29. 4. 2014
Kdy je pro dítě nejlepší začít s cizím jazykem?
Záleží vám na tom, aby vaše dítě mělo lepší startovací pozici při studiu cizího jazyka? Aby mu to nedělalo takovou práci, jako třeba vám, a bylo schopné dosáhnout mnohem lepších výsledků? Experti radí: seznamte své dítě s cizím jazykem co nejdřív, ovšem samozřejmě s přihlédnutím k jeho individuálním schopnostem a za dodržení určitých pravidel.

Možná se ptáte, jestli opravdu tolik záleží na raném věku. Máte obavu, aby z toho dítě nemělo v hlavě jedině maglajs. Pak věřte, že vědci, lékaři i psychologové z Čech i zahraničí se shodují na tom, že čím dříve dítěti představíte cizí jazyk, tím lépe.

Nejpříhodnější druhý až čtvrtý rok

Lidský mozek nejvíce roste zhruba do šesti let věku. Rozhodující moment pro učení cizích jazyků nastává podle vědců mezi druhým a čtvrtým rokem, kdy je mozek nejlépe schopen přijmout a zpracovat nová slova. Podle jedné studie, lidé, kteří se jazyk naučili až po desátém roce věku, nemluví zdaleka tak plynně, jako lidé, kteří si ho osvojili dříve v životě. Proč je tomu tak?

Nárůst šedé kůry mozkové

Britští lékaři to ve vědeckém časopise Nature to vysvětlují takto: „Podle neuroložky Andrey Mechellin se dětem, jež v raném dětství přicházejí pravidelně do styku s cizím jazykem, mění stavba a struktura mozku. Tyto děti mají ve srovnání se svými stejně starými vrstevníky vystavenými pouze jednomu jazyku znatelně více šedé kůry mozkové. Znamená to, že tato mozková kůra roste v závislosti na objemu získaných dovedností a vědění nejvíce právě v tomto období raného dětství.“

Šedá kůra nese v naše mozku zodpovědnost za inteligenci a paměť a dá se říct, že čím více jí máme, tím jsme chytřejší a nadanější. Ze studie britských lékařů rovněž vyplývá, že čím později se studiu cizího jazyka začne člověk věnovat, tím menších změn v anatomii mozku může dosáhnout. Jinak řečeno nárůst šedé kůry mozkové je v pozdějším věku bohužel už jen velmi minimální.

Záleží na pravidelnosti i na formě

Cizí jazyk by se tedy měl dětem představovat již od útlého dětství, ovšem za určitých podmínek. Jednou z nich je určitě pravidelnost. Děti z bilingvních rodin mají v tomto směru nespornou výhodu, protože cizí jazyk slyší s perfektním přízvukem od jednoho z rodičů každodenně. Ale i vy, pokud nejste například anglický rodilý mluvčí, můžete na své dítě občas mluvit anglicky, když chcete.

Důležité je, abyste si přesně vymezili čas a dítěti ujasnili, při jakých aktivitách se cizímu jazyku budete věnovat. Anglickým učitelům v mateřských školkách se k tomuto účelu nejvíc osvědčují různé písničky, říkanky či hry.

Brzo, ale ne moc

I přes nepopiratelnou výhodu, které představení cizího jazyku dítěti v útlém věku má, by se i k tomuto mělo přistupovat s citem a rozumem. Například pokud víte, že vaše Anička ještě ani ve třech letech moc nemluví a cizí lidé její komolené řeči pořádně nerozumí, bude pravděpodobně lepší odložit její zápis do anglického kroužku ve školce o rok. Nakonec určitě vy sami správně vycítíte, kdy je vaše dítě na druhý jazyk ready.

Témata: Děti, Druhý jazyk, Mozková kůra, Čtvrtý rok, Lidský mozek, Cizí jazyk, Rodilý mluvčí, Útlé dětství, Jazyk

Mohlo by vás zajímat
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Mateřská? Navenek se flinkáme, ale potají měníme svět, píše Marie Doležalová
Introvert bere sílu v samotě. Jak poznáte, že jednoho máte doma?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Chci, aby dcera žila pravdivě a měla ráda lidi, říká senátor Marek Hilšer
Mámy, bojujte za své malé tužby, vzkazuje Marie Doležalová ve fejetonu
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát

Horoskopy

Štír Milí Štíři, můžete se těšit na super pondělí a celý týden. Žádná překážka vás nepřekvapí a nebudete se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Monika, Konstantin, Eleni

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu