Maminka.czzvyky

Svatojánská noc: Proč je kouzelná a jaké pověry a tradice se s ní pojí? Natrhejte si svatojánské bylinky, jsou léčivé

simPavlína Zítková 21.  6.  2023
Svatojánská noc je noc plná magie, kouzel, síly. Mnoho tradic se přitom dochovalo do dnešní zrychlené doby. Zpomalte proto s námi a připravte se na tento krásný svátek. Jaké se s ním pojí pověry a pověsti? A proč je vhodné v tuto dobu trhat bylinky a květy?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Přicházející letní slunovrat hlásí, že slunce je v plné síle a nic nebrání tomu, abychom skočili do léta – období plného tepla, úrody a síly. A právě svatojánská noc nám do léta otevírá dveře naplno. Je to velký evropský lidový svátek, který je nejen oslavou letního období, ale také narození Jana Křtitele.

Svatojánská noc proto připadá na 24. června a letos ji budeme slavit z pátku 23. na sobotu 24. června. Jan Křtitel byl prorokem a kazatelem, který připravoval lid na příchod Vykupitele. Křtil mnoho lidí v posvátné řece Jordán, včetně Ježíše Krista.

VIDEO: Letní slunovrat/Noc Kupala s Helen Stanku

Svatojánské ohně a kouzla magické noci

Se svatojánskou nocí jsou pevně spjaté ohně, které se v dávných časech nejčastěji zapalovaly na kopcích. Přes ně se skákalo, aby si lidé zajistili pevné zdraví a mladé zasnoubené dvojice oheň přeskakovaly, aby měly šťastné manželství.

Zapálené ohně sloužily také k zapalování košťat, která se pak vyhazovala do vzduchu, nebo se s nimi kroužilo, aby držela čarodějnice v bezpečné vzdálenosti. Není divu, protože právě o svatojánské noci se po lesích proháněly divoženky, čarodějnice a lesní ženy. Věřilo se, že se dívají do oken a lidské děti vyměňují za svoje. Také lákaly muže do tance, pokud některý svolil, špatně to s ním dopadlo, rozsápaly ho.

Vedle divoženek a čarodějnic ještě ožívaly bludičky, tedy duše zemřelých nepokřtěných dětí, tzv. nekřtěňátek. Ty lákaly poutníky do bažin, a bylo je možné zahnat jen nadávkami a kletbami. Dobrý člověk se jich ale bát nemusel.

Dědictví našich babiček: nezapomeňte na svatojánské bylinky

Ke svatojánské noci také neodmyslitelně patří „svatojánské kvítí“, které má opodstatnění i ve fyziologii rostlin.

“Když se rozhlédneme kolem sebe, je červen měsícem květů. Rostliny od jara dostatečně narostly, nasbíraly síly a jsou v plném rozkvětu. Svatojánská noc navazuje na slavnosti letního slunovratu. Slunce dosahuje svého vrcholu a dny jsou nejdelší v celém roce. Oproti letním parným měsícům je v přírodě ještě dostatek vláhy a zároveň nehrozí dlouhé deště, které dle pranostik přicházejí pravidelně na sklonku června,” vysvětluje Ing. Kateřina Jindrová, projektantka zahrad pro děti.

Máte tedy ideální podmínky pro sběr bylin „na květ“ i bez síly dorůstajícího měsíce nebo souvislosti s pohanskou magií. “V tuto chvíli je ideální čas na sběr bylin, které po odkvětu začnou tvořit plody a nedají nám šanci další sklizně: třezalka, mateřídouška, heřmánek, černobýl řebříček, dobromysl, chrpa, sléz… Nemusíme se omezit ale pouze na květy. Doba je ideální i pro sběr natí, které musíme sklidit ještě před květem – typicky meduňka, bazalka, brutnák, kontryhel nebo máta,” dodává Kateřina Jindrová.

Čarovná moc svatojánských bylin. Třezalka pomáhá při popáleninách i opruzeninách

Čáry se svatojánským kvítím

Vůně léta a bylinek prostupovala snad všemi svatojánskými tradicemi. Když si nezadaná dívka dala pod polštář svatojánské kvítí, trhané za přísných pravidel v podvečer sv. Jana (devět přesně určených bylin), tak se jí měl ve snu zjevit její nastávající.

Nevěsty pak zašívaly čarovné byliny, nejlépe kapradí, do límečku ženichovy košile a těšily se na šťastné manželství. A komu se nevydařilo manželství, mohl alespoň potěšit srdce i žaludek úžasnou svatojánskou ořechovkou (nevhodné pro děti), která má nejen úžasnou chuť, ale i léčebnou sílu! Přečtěte si celý recept na svatojánskou ořechovku.

Témata: Tradice, svátek, léto, magie, zvyky, Bylinky pro ženy, čarodějnice, No Nam, Jan Křtitel, Jana, Jindrová, Byliny, Pověra, Svatojánská noc, Meduňka, Ježíš Kristus, Kateřina Jindrová, Květ, Kouzlo, Bylinky