Maminka.czPředškolák

Kdy je ten pravý čas dát dítě do školky?

27. 9. 2010
Kdy je ten pravý čas dát dítě do školky?
Dnes mají maminky možnost se rozhodnout, zda zůstanou s dítětem dva, tři nebo čtyři roky. Mnohé z nich se musí zařídit dle situace v zaměstnání. Tento článek je však určen pro ty maminky, které mají možnost si vybrat, jak dlouho doma s dítětem zůstanou.

Co školka dítěti přinese?

Školka je pro dítě místem, kde se setkává s vrstevníky. S těmi si může pohrát a osvojit si mnoho dalších důležitých sociálních dovedností. Pozor však na to, že děti si většinou až do tří let s vrstevníky hrát neumí a preferují individuální hru, popřípadě hru s rodičem.

Pro dítě je také mnohdy přínosem, když se poprvé setká s mimorodičovskou autoritou, zde tedy paní učitelkou. Ta může být pro dítě dalším vhodným vzorem. V neposlední řadě se dítě naučí spoustu zajímavých a nových her, říkanek a písniček. Školka často pomůže i dětem s logopedickými problémy, což oceníte zejména před nástupem do školy.

Jaká jsou úskalí předškolní docházky?

Jak již bylo zmíněno, většina dvouletých dítek hru s kamarády neocení. Mnohdy jsou pro ně spíše při hře přítěží nežli obohacením. Velkým strašákem maminek je také zvýšená nemocnost u dětí po nástupu do školky. Maminky, které nemají hlídání, často dávají do školky i nemocné děti, od kterých se ostatní velmi rychle nakazí. Některým dětem se ve školce nelíbí a Vy jste každé ráno svědkem srdcervoucího pláče. Ten může být způsoben povahou dítěte, těsností vztahu k Vám, nevyhovující školkou nebo také nízkým věkem dítěte.

Kdy je tedy ten správný věk?

Pokud nejste tlačena zaměstnáním či financemi a délka rodičovské dovolená závisí jen na Vašem rozhodnutí, pak bych doporučila nedávat dítě do školky dřív než ve třech letech. Když pomineme výše zmíněné riziko časté nemocnosti a neschopnosti hry s vrstevníky, je potřeba vzít v úvahu i rané citové pouto mezi matkou a dítětem. To se začíná utvářet od narození a jeho dotváření probíhá až do tří let. Dřívější odloučení od matky může znamenat pro dítě značnou zátěž, nemusí to však být pravidlem.

Je potřeba také přemýšlet nad tím, že ne ve všech školkách Vám dvouleté dítě vezmou. Mnohé z nich nejsou ani na tak malé děti připraveny. Je potřeba aby strava, zařízení i vzdělání učitelek bylo přizpůsobeno i potřebám batolátek. V tomto případě je možná dobré uvažovat nad soukromou školkou, kde je méně dětí na jednu učitelku.

Pro předškolní dítě je již školka poměrně nezbytností. Dítě bude tak lépe připraveno do školy, jsou zvyklé na kolektiv i na autorit učitele. V případě možnosti výběru bych tedy doporučila nedávat dítě do školky dříve než ve dvou letech, ale naopak nejpozději v pěti.

Pokud musíte nastoupit do zaměstnání a jste tak nucena dát dítě do školky či jeslí už ve dvou letech, nezoufejte. V některých zemích západní Evropy končí rodičovská dovolená již v půl roce a děti jsou běžně vychovávány v jeslích už od několika měsíců.

Vánoční předplatné Maminka
Témata: Děti, Předškolák, Mateřská škola, Velký strašák, Srdcervoucí pláč, Pravý čas, Správný věk, Čas

Mohlo by vás zajímat
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
Dvojčata s křehkými kostmi. Narodila se se zlomeninami, ublíží jim i mazlení
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk

Horoskopy

Štír Od nového pracovního týdne si hodně slibujete a chcete navázat na předchozí úspěchy a skvěle rozjeté…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vratislav, Vratislava, Dalila

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné