Maminka.czPlacenta

Kdy jíst a kdy určitě nejíst placentu? Ptáme se odborníků

len 12.  6.  2023
Není to zas tak dlouho, kdy se řada z nás křenila odporem jakože: „Fuj, ona chce vážně pojídat svou placentu?!“ Dnes už reakce zdaleka tak jednoznačná není. K popularitě takzvané placentofágie určitě přispívá i fakt, že se k ní spousta slavných maminek otevřeně hlásí. Má to ovšem i své zádrhele.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nejprve si pojďme říct, že placentálové, tedy živorodí savci, vesměs své placenty konzumují. Dokonce i býložravci. Zajímavé je, že i nejbližší příbuzní člověka – šimpanzi. Dříve se mělo za to, že zvířata tak činí, aby po sobě zametla stopy. Protože nález čerstvé placenty pro predátora značil, že se poblíž nachází sotva narozené mládě, tedy snadná kořist. Až později se zjistilo, že zvířata tak instinktivně jednají i z dalších důvodů, jako jsou doplnění kalorií, ztráty železa po porodu, snížení bolesti, urychlení hojivých procesů a tak dále. A jestli placentu pojídali přímo naši prapředci? To se jistě neví…

VIDEO: Bonus z porodnice Krnov: Soukromá porodní asistentka

Co konzumace placenty slibuje?

Mezi přínosy konzumace placenty se většinou udávají potlačení bolesti, doplnění živin, podpora laktace, snížení rizika poporodní deprese… Prostě záležitosti související s porodem nebo obdobím bezprostředně po něm. Předsedkyně Nezávislé asociace zpracování a enkapsulace placenty (NAZEP) Šárka Valešková upozorňuje, že použití výrobků z placenty má mnohem širší záběr: „Například tinkturu nebo esenci může žena užívat i mnoho let po porodu na různé potíže ať už fyzického či psychického rázu. Stejně tak homeopatika, která pomáhají s mnoha zdravotními či psychickými problémy. Užívat je mohou i děti, a to od miminka až do dospělosti.“ Mezi zmiňované potíže patří například poruchy spánku, záněty, problémy s hormonální regulací a další.

Pro spoustu žen je ale představa pojídat svou placentu prostě divná. A to i z toho důvodu, že se dočítají o jejím vaření, dušení a podobně. Ano, i to může být způsob, ale existují i řekněme elegantnější řešení. Většinou se pracuje s placentou sušenou, případně se z ní vyrábějí pečující kosmetické produkty nebo i homeopatika. Pokud vás toto téma láká, určitě vyhledejte profesionální pomoc od odborníků, kteří se zpracováním placenty zabývají.

Nejčastější způsoby zpracování a konzumace placenty

Sušená: Placenta se suší, mele na prášek a vkládá do kapslí, které jsou praktické na užívání. Do kapslí lze dávat také napařenou placentu podle metod tradiční čínské medicíny. 

Zasyrova: Podává se v podobě kousků, smoothie nebo se přidává do pokrmů. Je důležité si ale uvědomit, že konzumace syrové placenty může nést riziko bakteriální kontaminace, a proto jsou nutná opatření pro správnou přípravu a hygienu.

Tepelně upravená: Zpracování varem nebo v páře (často s bylinkami a kořením) snižuje riziko bakteriální kontaminace a tkáň je snadněji stravitelná. Na druhou stranu prý ztrácí některé zdravotní benefity. Vařená nebo pařená placenta se přidává do jídel, jako jsou polévky, omáčky nebo pokrmy se zeleninou. Napařenou placentu lze i vkládat do kapslí – metoda tradiční čínské medicíny. 

Čím pojídání placenty nahradit?

Nutno ovšem dodat, že konzumace i zpracování placenty jsou docela kontroverzní témata. Spousta lékařů považuje udávané výhody placentofágie přinejmenším za nepodložené a upozorňují maminky, že podobné zotavovací účinky, jaké se uvádějí u konzumace placenty, přece přinášejí i jiné osvědčené a bezpečnější strategie. Například:

  • Zaměřte se na správnou poporodní výživu a jezte potraviny, které zlepšují náladu a dodávají energii.
  • Pusťte se do vhodného poporodního cvičení.
  • Dopřejte si co nejvíc spánku a odpočinku.
  • Užívejte vitaminy a doplňky stravy podle doporučení lékaře.
  • Absolvujte screening poporodní deprese a vyhledejte pomoc, pokud ji potřebujete.
  • Požádejte o pomoc a podporu přátele, rodinu a partnera.
  • Promluvte si s lékařem či porodní asistentkou o jakýchkoli znepokojujících příznacích nebo obavách.
Koktejl z placenty? Nejlepší smoothie mého života, říká herečka Hilary Duff. A není jediná!

Existují situace, kdy není vhodné, aby se placenta zpracovala a aby ji ženy užívaly

Klepněte pro větší obrázek
Magdaléna Ezrová, prezidentka UNIPA, www.unipa.cz

Opravdu konzumace placenty pomáhá? Kdy je to bezpečné? V jakých případech od tohoto úmyslu upustit? Ptáme se prezidentky Unie porodních asistentek (UNIPA) Magdalény Ezrové.

Jak je to s výdejem placenty v českých porodnicích? Jsou této praxi nakloněny?

V současnosti je v drtivé většině porodnic vydávání placenty zcela běžné. Každá porodnice může mít ale stanoveny svoje specifické podmínky například na to, jak rychle musí placenta opustit budovu nemocnice nebo za jakých podmínek a do jakých nádob je vydávána. Doporučuji se proto o postupu dané porodnice informovat dopředu, ať to neřešíte na sále.

Když se v minulých letech mluvilo o přínosech konzumace placenty, jedním dechem se dodávalo, že nejsou vědecky prokázány. Odehrál se v tomto nějaký posun?

Ano, byly provedeny výzkumy, které potvrzují zlepšení poporodní regenerace žen. Ženy popisovaly, že se cítily mnohem lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce, měly více energie. Dále z výzkumů vyplynulo, že tyto ženy mají menší riziko poporodní deprese. Ale to nejsou poznatky jen z posledních let! Jeden z prvních výzkumů proběhl už v padesátých letech minulého století v Praze a prokázal u žen, které užívaly kapsle s placentou, významné navýšení tvorby mateřského mléka. Což potvrdily následně i další studie. Některé z dřívějších i nejnovějších výzkumů najdete na webové stránce www.zpracovaniplacenty.

Některé instituce ale před placentofágií varují, protože placenta může být infikována bakteriemi, toxiny, těžkými kovy.

Samozřejmě existují situace, kdy není vhodné, aby byla placenta zpracována a ženy ji užívaly. Jedná se především o infekční stavy, jako jsou například infekce placenty a zánět plodových obalů, kdy placenta opravdu může obsahovat toxiny. Placenta nefunguje jako filtr, jak se občas někde tvrdí, tedy nezachytává toxické látky. Ale zachytává těžké kovy, tedy jedna z kontraindikací zpracování placenty je, když žena kouří. Při kouření se v placentě těžké kovy opravdu vyskytují. Také by se neměla zpracovávat placenta, která je dlouho či špatně uchovávána.

A které formy zpracování byste označila jako bezpečné?

Pokud je žena po fyzické stránce zdravá a dodržuje běžné zásady zdravého životního stylu, který se doporučuje těhotným, nemá využití placenty či užívání tablet prakticky žádná negativa. A bezpečné je pak jakékoliv zpracování, které si žena přeje.

Některé formy ale asi budou řekněme praktičtější?

Ano, z tohoto důvodu je dnes asi nejvíce využívaná takzvaná enkapsulace: placenta se usuší a následně rozemele na prášek, který se vloží do kapslí. Přitom může být placenta zpracována například i podle zásad tradiční čínské medicíny. Užívání kapslí je pak velmi pohodlné. Hojně se ale vyrábějí i tinktury, esence, krémy a masti, homeopatika a podobně.

Když si do takového zpracování netroufám jít sama, jak bych měla vybrat toho správného odborníka?

Doporučila bych vám webové stránky Nezávislé asociace pro zpracování a enkapsulaci placenty. Tato profesionální organizace pořádá pravidelná školení, která se skládají z teoretické a praktické části. Absolvent získá certifikát a členstvím v NAZEP se zavazuje k dodržování stanovených standardů pro zpracování placenty. Na jejich webu můžete vyhledat specialistky pro zpracování placenty z České a Slovenské republiky a z  Rakouska.

Je něco, s čím by se neměly výrobky z placenty kombinovat?

Vzhledem k vysokému obsahu železa by se neměla placenta užívat spolu s doplňky železa.

Viděla jsem i zvláštní výrobky na památku…

Ano, dají se ale dělat „upomínkové předměty“, jako je kousek usušeného pupečníku například ve tvaru srdce a podobně. Zajímavé je využití placentových obalů na výrobu náplastí, které se používají pro hojení chronických nehojících se ran.

Témata: Porod, Po porodu, Porodnice, Poporodní deprese, Porodní asistentka, Krnov, Placenta, koktejl, UNIPA, Konzumace, Magdaléna Ezrová, Český, Zpracování, Praha, Výzkum, Rakousko, Homeopatikum, Kapsle, Šárka Valešková, Úmysl, Slovensko