Maminka.czNákupní tipy

Kdy pořídit novou ledničku, pračku nebo myčku, aby se to vyplatilo?

11. 5. 2020
Kdy pořídit novou ledničku, pračku nebo myčku, aby se to vyplatilo?
Všichni víme, že moderní spotřebiče mají ve srovnání s těmi staršími mnohem lepší parametry, pokud jde třeba o spotřebu. A to je důležité nejen kvůli naší peněžence, ale i kvůli udržitelnému způsobu života. Kdy má smysl vyměnit starý přístroj za nový a na co se zaměřit při výběru?

Samozřejmě, jeden neúsporný spotřebič až na výjimky rodinný rozpočet nezruinuje. Ale co když jich takových máte doma více? To už se na rodinném hospodářství negativně odrazit může. Nehledě na to, že nové přístroje mají spoustu vychytávek, kterými vaši staří pomocníci prostě nedisponují. 

Uvažujete o obměně domácího přístrojového parku? Doporučujeme, abyste začali u ledničky  - už proto, že běží neustále a neekonomická spotřeba rozhodně něco stojí. Takže pokud máte doma model starý deset a více let, určitě se koukněte na aktuální nabídku, 

S překvapením zjistíte třeba to, že novinky na trhu spotřebují třeba jen třetinu nebo dokonce čtvrtinu energie ve srovnání se staršími modely. Vynaložené peníze se vám tak vrátí už za několik let. 

Co chtít od nové ledničky? 

Našim tipem jsou ledničky, které jsou trochu širší než ty běžné - namísto 60 centimetrů jich nabízejí rovných sedmdesát, což ve výsledku znamená o 19  procent větší objem ve srovnání se stejně vysokou šedesátkou. 

Co pořád vařit dětem? Kuře na paprice zbožňují, zkuste náš recept

A to se počítá v momentě, kdy chcete někam uložit velký rodinný nákup nebo do ledničky dát celý plech, velký pekáč nebo třeba velký meloun. Samozřejmostí b měl být systém NoFrost proti námraze, protože námraza zvyšuje spotřebu: už pětimilimetrová vrstva znamená nejméně padesát, ale spíše více elektrické energie navíc. Ptejte se také pro systému na uchovávání čerstvé zeleniny, najdete ho třeba pod označením VitaFresh. Energetickou třídu chtějte ideálně A+++

Co chtít od nové myčky?

Říkáte si, co se asi tak dá vymyslet na myčce? Možná se budete divit. I tady hraje prim nízká spotřeba - hledejte modely A+++ a A++, protože ani A+ už není tolik výhodná. Spotřeba vody se u špičkových modelů běžně pohybuje od 6,7 litru na cyklus u malých myček po 11,7 litru u velkých myček a to při perfektním výsledku mytí. 

Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý

Skvělou vychytávkou je například rychlý mycí cyklus, který vám zaruší čisté nádobí už za dvacet minut, výrobci ho označují například TurboSpeed. Firmy se zaměřily také na to, aby myčka dobře umyla a usušila také plastové nádobí, což nebývalo standardem - pátrejte třeba po funkci PerfectDry. 

Výhodou jsou také flexibilní koše, které lze nastavit podle vašich potřeb a také tichý chod přístroje, který zaručují moderní bezkartáčové motory - nejlepší modely se drží pod 40 decibely. 

Co chtít od nové pračky?

Věděli jste, že u moderních praček už nepotřebujete odměrky na prádlo, co se pořád ztrácejí, protože jsou vybaveny automatickým dávkovacím systémem - označuje se například i-DOS. Ten nastaví přesné množství pracího prostředku s přeností přesně na mililitry. Výsledek? Praní šetrné k vašemu prádlu a zároveň přátelské k životnímu prostředí i vaší peněžence.

5 věcí, na které musíte myslet při výběru povlečení do dětské postýlky

Dalí vychytávkou pro praní jsou stále sofistikovanější programy určené například pro péči o jemné a choulostivé tkaniny, kterou vyperou prádlo jemně i při nízkých teplotách a bez přidání dalších čistících prostředků. Tichý motor a nízká spotřeba? Ale jistě. A bonus? Pračky s předním plněním, do kterých se lze přidat zapomenuté prádlo i během běžícího cyklu. 

Co chtít od nové sušičky? 

Samozřejmostí už se staly sušičky s tepelným čerpadlem. Tak jako nás baví pračky na sedm až osm kilo prádla (dá se ho tam samozřejmě dát i méně), baví nás i sušičky, které si  rovněž poradí s velkými objemy. Věděli jste, že ty moderní zvládnou i devět kilo, aniž by to znamenalo horentní spotřebu energie? 

Skvělý je například systém AutoClean - sušičky s touto technologií nemají filtry ve dvířkách, ale před kondenzátorem. Během sušicího cyklu se kondenzátor i filtr několikrát automaticky propláchnou a nečistoty a vlákna z oblečení se shromažďují v nádobce ve spodní části spotřebiče. Inteligentní senzory vás upozorní, až bude třeba nádobku vyčistit. Jednou za přibližně dvacet cyklů ji jednoduše vyjmete a opláchnete.

Sušička přitom nemusí zabírat moc místa navíc. Se speciální spojovací sadou ji můžete umístit přímo na pračku, navíc tím získáte praktickou poličku na odkládání a skládání prádla.

Velkými spotřebiči, jako je lednička, myčka, pračka a sušička to nekončí. Protože za úvahu stojí i novinky mezi troubami či třeba mezi kuchyňskými roboty. A co takhle kávovar? 

Poprask na síti! Matka sdílela video, kde malý syn vaří nebo myje nádobí


Chcete vychovat šťastné děti? Berte je do přírody, nezahrnujte je dárky

Maminka Den matek
Témata: Nákupní tipy, Vychytávka, Pračka, Pór, Myčka, Lednička, Cyklus, Spotřebiče, Spotřeba, Sušička, Prádlo

Mohlo by vás zajímat
Čtvrté dítě? Princ William už další nechce, prozradila vévodkyně Kate. Proč?
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
Carpaccio z pečené řepy s granátovým jablkem a citronovým dresinkem
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
To s námi bude už napořád?! Ne, tyhle děti ze svého sourozence vážně radost nemají!
Dcera krásné moderátorky se těší na sourozence. Bude to sestřička?
Sedmé dítě jen tak do počtu? Ekonomka Markéta Šichtařová trhá rekordy!

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné