Maminka.czPéče o dítě a jeho výchova

Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!

Simona Procházková 6.  11.  2019
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Není na to ještě moc malé? Zná číslo na hasiče? A co když se něco stane? Pokud máte doma devítiletého nebo desetiletého potomka, určitě přemýšlíte nad tím, kdy už to bude „bezpečné“. Na čem všem záleží? A je vůbec možné jednoznačně určit vhodný věk?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Rozhodování o tak zásadní věci není vůbec snadné a pro mnoho rodičů je tato otázka hodně zapeklitým problémem. Podle čeho poznáte, že už je dítě dostatečně zralé a natolik zodpovědné, aby mohlo zůstat nějakou dobu v bytě nebo domě samotné? Jak to udělat, abyste zbytečně úzkostlivě nebránili přirozenému procesu osamostatňování a na druhou stranu vás netrápily výčitky a netrnuli jste strachem, zda to ratolest „ve zdraví“ zvládne? Zákony sice žádnou konkrétní věkovou hranici, odkdy můžete dítě nechat o samotě, neurčují, nicméně vy za něj nesete plnou zodpovědnost (tedy i za vše, co se případně přihodí v době vaší nepřítomnosti).

Nechali byste sedmileté dítě samotné doma? Tahle matka to dělá!  

Pár hodin žádný problém?

Jak tedy poznat, že nastává ten pravý moment? Nejnovější americká studie, kterou zrealizoval kolektiv psychologů a sociálních pracovníků, ve svých závěrech naznačuje, že za relativně bezproblémový a bezpečný věk se v tomto ohledu považuje 12 let. Žáka šesté třídy základní školy tedy podle nich můžete již nechat nějakou dobu (pár hodin) doma o samotě. Vždy ale záleží i na dalších okolnostech, jako jsou povaha, založení a také míra zodpovědnosti dítěte. Je to vždy velmi individuální.

„Každé dítě je samozřejmě jiné, a konkrétní situace se tak může v jednotlivých rodinách hodně lišit. Obecně je ale možné říci, že od dosažení 12 let věku může zůstat dítě samotné,“ uvádí prof. Dr. Charles Jennissen, pediatr a lékař urgentní medicíny na University of Iowa Carver College of Medicine. A dodává: „Myslím, že začít o tom uvažovat je reálné někdy mezi desátým a dvanáctým rokem, ovšem v závislosti na osobnosti dítěte a úrovni jeho vývoje. Některé ještě nemusí být duševně zralé a připravené nebo trpět nejrůznějšími zdravotními problémy. Univerzální doporučení neexistuje.“

Chcete zvýšit sebevědomí dítěte? Nešetřete komplimenty ani kritikou!

Zákony neexistují! Měly by?

Co říkají výsledky studie (probíhala v roce 2015), které se zúčastnilo 485 členů Národní asociace sociálních pracovníků (při Americké pediatrické akademii)? Vědci si položili několik zásadních otázek, týkajících se toho, v jakých případech a situacích je zanechání dítěte o samotě doma na dobu čtyř hodin považováno za zanedbání povinné péče. Odborníci brali v potaz, že ve většině států nejsou dané zákony, které by nařizovaly, do jakého věku je takové chování trestné.

Nicméně 83 % zúčastněných je přesvědčeno, že za zanedbání péče lze považovat opuštění šestiletého dítěte, v případě osmiletého se pak ve stejném duchu vyjádřilo 51 % (a to i za předpokladu, že se nic nepřihodí, nedojde k úrazu ani zranění a vše proběhne v pořádku). Naproti tomu, jen 11 % dotázaných uvedlo, že nezodpovědné je nechávat doma o samotě dvanáctiletého potomka. Jen jedno procento psychologů a sociálních pracovníků se domnívá, že za zanedbání rodičovské péče je možné považovat i případ, kdy doma necháte o samotě na pár hodin čtrnáctiletého školáka.

Iniciátoři studie i respondenti, kteří se na její realizaci podíleli, se shodují, že je třeba podpořit vznik a zavedení národních směrnic nebo přímo zákonů, které by byly určitým „vodítkem“ pro rodiče a zabývaly se pravidly bezpečnosti a ochrany dětí v tomto směru. Mezi samotnými rodiči totiž panují hodně protichůdné názory na téma, kdy je v pořádku nechávat své ratolesti bez dozoru.

Kdy pustit školáka poprvé samotného do školy? Ve druhé třídě už to zvládne
Témata: Rodiče, Děti, Školák, Péče o dítě a jeho výchova, letec, Ratolest, Samota, Věk, Studie, Potomek, Psycholog, Asociace, Zanedbání, Zdravotní problémy
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Syna porodila, když jí bylo 57. Mít dítě v pozdějším věku je jednodušší, nemáte taková očekávání, říká Barbara
Formánková Simona
Příběhy
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Adoptovala tři děti, aby si splnila sen o velké rodině. Co o nich potom zjistila, je k neuvěření!
Formánková Simona
Příběhy
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma