Maminka.czBack to school

Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!

Radka Walerová 4.  9.  2020
Kdy nechat svoje děti chodit do školy a na kroužky samotné? Nebojte se toho!
Chodí váš potomek do školy sám, vodíte ho do ní, nebo dokonce vozíte? Zatímco rodiče dnešních dětí často museli ze školy po svých a sami, mnozí z jejich synů a dcer to přinejmenším na prvním stupni vůbec neznají. Rodiče pro ně jezdí autem nebo je alespoň při cestách MHD doprovázejí až ke školním vratům. Nepřeháníme to trochu? Čtěte, jaké jsou zkušenosti našich čtenářek.

Když jsem před lety zůstala sama s dvěma dětmi, které zrovna nastupovaly do první a třetí třídy, musela jsem celkem brzy přistoupit na to, že se alespoň občas budou přepravovat po Praze beze mě.

Lepidlo, které dětem ukáže, že ho použily správně. V čem je ten trik?

Neměla jsem na výběr – musela jsem chodit do práce a studentku na hlídání jsem si mohla dovolit pouze na ty nejhorší přesuny dětí. V té době jsem narazila na dvě úplně odlišné reakce: Část žen mě naprosto chápala, dělaly to podobně, zatímco další se tvářily vyděšeně a bylo jasné, že by své potomky autem nejraději dovezly i k maturitní zkoušce. Na podobně odlišné názorové postoje se dá narazit i dneska.

Spíše než na věku dítěte záleží na složitosti cesty

Zajímalo mě proto, jak se na rodičovský přístup k vodění nebo vožení dětí do školy nebo na kroužky dívají psychologové. Psycholog Václav Mertin z Karlovy univerzity by klidně pustil do školy samotného už prvňáka. Samozřejmě za určitých podmínek.

"Pokud cesta není logisticky náročná, tak bych s prvňákem šel dvakrát, třikrát, možná týden a pak už ne. Zejména tehdy, když třeba stejným směrem chodí víc dětí, když škola není daleko. Se staršími dětmi bych do školy nechodil," uvedl na dotaz, zda to podle něj rodiče dnešních dětí s doprovázením potomků do školy nepřehánějí a dokdy je tam mají vodit nebo vozit.

Ona si na mě zasedla, mami! Co s tím, když dítě tvrdí, že ho učitelka nesnáší?

Celkově však podle jeho slov rodiče ustrašení nejsou. "Ve velkých městech je spousta věcí mnohem komplikovanějších než dřív, dynamičtějších, řada věcí se mění ze dne na den," má pochopení po ty, kdo v takovém místě vozí nebo vodí do školy nebo kroužků i starší děti.

Když se něco semele, dítěti nemusí nikdo pomoci

Psycholog Mertin upozornil ještě na další riziko, které samostatně cestujícím dětem hrozí. "Dnešní veřejnost se neplete do cizích věcí, takže kdyby se něco stalo, hrozí nebezpečí, že v tom dítě zůstane samo," upozorňuje psycholog. Může jít třeba o banalitu: Tramvaj kvůli nějaké nehodě pojede jinudy, dítě může zazmatkovat a zabloudit.

Jak přestat zbytečně plýtvat časem? Zkuste těchto 9 strategií!

Podobně poměrně kladně hodnotí i to, když rodiče pro děti chodí na kroužky – podle něj to může svědčit o tom, že se zajímají o to, co děti dělají ve volném čase. Navíc během cesty mohou ledacos probrat.

"Ale nemám na mysli kroužky, které jsou ve škole nebo do pěti, deseti minut chůze," podotýká nicméně psycholog. Na takové děti mohou bez potíží dojít samy.

Řiďte se podle toho, jak vyspělý je váš potomek

Při rodičovském zvažování by každopádně mělo největší roli hrát vyhodnocení toho, jak je dítě samostatné a jak si například umí poradit v méně standardních situacích.

Výsledkem může být třeba rozhodnutí, že sedmiletá holčička už cestu zvládne, zatímco devítiletý chlapeček typu mimoň ještě ani omylem.

Jak pomoci dítěti s ADHD, aby bylo úspěšné ve škole? Takhle!

"U nás je to o to jednodušší, že dětem stačí dojít pár set metrů na zastávku, odkud všechny sváží do školy autobus. Jiný tu v té době nejede, takže se nemohou splést," říká Blanka, matka dvou žáků prvního stupně ze středních Čech.

Jenže stejně jsou tam mezi dětmi velké rozdíly – část rodičů totiž přesto vozí děti až ke škole autem a po vyučování je zase odváží. Nemají tak šanci, že by třeba zažili něco spolu se svými vrstevníky na společné cestě ze školy – některé z nich totiž někdy na odpolední autobus nečekají a po dohodě s rodiči chodí domů pěšky.

Když jsme byli malí, byly ulice bezpečnější, tvrdí rodiče

A jak se rodiče dívají na to, že by jejich děti chodily samy ze školy nebo na kroužky přímo ve velkém městě? "Nedovedu si to představit, ačkoli my se sestrou jsme to už na prvním stupni dělaly běžně, pravděpodobně jsme samy chodily z družiny už v první třídě," říká Brňanka Kamila. Podle ní je však například doprava mnohem rušnější a rychlejší, což považuje za nebezpečné.

Přiznává i obavu z toho, že by její dvě dcery mohl cestou někdo obtěžovat. Toho se nebojí Karolína z Kolína, ale alespoň ráno děti do školy vozí. "Ze školy chodí moje děti samy, obě jsou na prvním stupni. Ale do školy je kvůli času vozíme, bylo by mi jich líto, kdyby se musely více než půl hodiny handrkovat z našeho satelitu až do školy v centru města autobusem. Stejně do Kolína často jezdím na pracovní schůzky," říká tato finanční poradkyně.

K častějšímu vození dětí do školy nepochybně přispívá i fakt, že mnohé děti chodí do jiné školy než do té nejbližší v místě bydliště, například kvůli jazykové specializaci dané školy.

Období rýmy, kašle a viróz je tady. Víte, jak zlepšit imunitu u dětí?
Je to alergie, nebo jenom rýma? Takhle to poznáte!
Témata: Rodiče, Školák, Školství, Puberta, Školy, Střední škola, Psychika, Teenager, Preteen, Back to school, Stupeň, Univerzita Karlova, Dnešní dítě, Psycholog, Děti, Praha, Čechy, Kolín, Škola, Vrata, Václav Mertin, Kroužky, Potomek
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Kojit a přebalovat? Ne, běžet olympijské finále. Co na výkon Kristiiny Mäki říká fyzioterapeutka? A kdy začít cvičit po porodu?
Víchová Tereza
LOH21
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
To je ale bříško! Podívejte se na těhotenství s trojčaty týden po týdnu!
Kolinová Gabriela
Těhotenství
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko