Maminka.czVýchova

Kdy předat dětem kompetence? Stačí jim věřit! Líní rodiče mají vyhráno

2. 5. 2019
Kdy předat dětem kompetence? Stačí jim věřit! Líní rodiče mají vyhráno
Předávat dětem kompetence. Věřit jim, že tohle nebo ono už zvládnou. To je velký problém nás, dnešních rodičů. Přiděláváme si spoustu práce a dětem bráníme v samostatnosti. Přitom stačí být „líní“.

Mají ochranné helmičky, kdyby spadly ze schodů, netekoucí lahvičky, aby se nepolily, tiché odsávačky na vysavač, aby se nenamáhaly smrkáním. Skládací golfky, vozíky ke kolům a auta, aby nemusely udělat krok. Telefony nebo dokonce kamery v domě, aby tu nebyly chvíli bez dozoru. A dovážkové služby, aby neudělaly pár kroků k večerce pro rohlíky. A pak nadáváme, jak jsou ty dnešní děti „nepoužitelné“ oproti dřívějším generacím. 
A co takhle předat jim včas kompetence? 

Malá Charlotte slaví 4. narozeniny! Jakou bude mít školní uniformu?

Líný rodič – jasná výhra 

Mám kamarádku, od které jsem se nevědomky učila. „Na záchodě se rozhlédni, Radim už tam chodí sám,“ volala na mě, když jsme přijeli na návštěvu. Radimovi byly dva roky. Ty byly v té době i mému synovi. „Čurat!“ znamenalo jít s ním do oné místnosti, svléknout, posadit, počkat, obléknout, spláchnout, otřít drobnou nehodu. A ono „jít sám“ u kamarádky sice obnášelo párkrát vytřít, ale za pár týdnů byla bez práce. Prostě líný rodič nechá dítě, aby se osamostatnilo. Já svlékala a oblékala do školního věku.

Světově uznávaný psycholog Zdeněk Matějček nabádá ve své knize Prvních šest let ve vývoji a výchově dítěte (vyd. Grada, 2009): Dbejte na to, aby se dítě vše od začátku učilo správně. „Něco odnaučovat nebo přecvičovat dá potom nepoměrně víc práce, než kolik bychom jí na začátku investovali do správného postupu. Platí to o všech dovednostech, které vyžadují nějaký zácvik,“ radí psycholog.

Do domácích prací zapojte i syny. Budou připraveni na reálný život

Vrhněte se do toho 

Předpokládejte tedy, že je vaše dítě kompetentní. A od doby, kdy se postaví na své nohy, se vrhněte do nácviku všech hygienických i komunikačních dovedností. „Jestliže si dítě v předškolním věku zvykne čistit si zuby správně, je velká naděje, že už tento zvyk neztratí. Mýt si ruce před jídlem, koupat se před spaním, opláchnout ovoce – to vše bude dělat i nadále jako samozřejmost, bez nucení a pobízení,“ uvádí ve své knize pár příkladů Zdeněk Matějček. A až zvládne tyto dovednosti, začnete i s jejich pomocí v domácnosti. Každý zvládnutý úkol je velká motivace! 

Kluci nejsou rozmazlení. Jsem celkem přísná máma, říká Lucie Vondráčková

Nešetřete pochvalou 

Ano, vypravit se včas do školky bez toho, že byste pomohla s oblékáním či balením batůžku, je obvykle téměř nemožné. Využijte ale všechen čas, kdy máte čas. Podle psychologa je nejdůležitější nespěchat, nebýt nervózní, nedělat zmatek. Zachovat určitý postup s železnou pravidelností. „Zásadní je nešetřit pochvalou, oceněním a povzbuzením, kdykoli se dítěti něco dobře povede. Nechtít toho od dítěte moc, ale mít pochopení pro jeho ještě nevelkou schopnost soustředění, malou výdrž a vůbec ještě nezralou osobnost,“ uzavírá uznávaný psycholog Zdeněk Matějček. 

Zapojte děti! Domácí povinnosti pomáhají budovat zdravé sebevědomí

 

KDY SE MOHU SPOLEHNOUT, ŽE...

…SE DÍTĚ SAMO NAJÍ A NAPIJE Z HRNEČKU? S výukou začněte v batolecím věku. Hrneček dítě nějakou dobu ještě příliš naklání, takže se často pobryndá, ale začátek je tu a dále se bude tato dovednost už jen zlepšovat. Učte ho hned i jíst samotné. Lžičkou sice budete nejprve dokrmovat, ale čím dál více si bude pomáhat samo. Vše zvládnete do 2 let věku. 

…SE NAUČÍ SMRKAT? Správný čas na výuku boje proti plnému nosu je ve věku kolem 15 měsíců. Nepromeškejte ho, jinak se může stát, že budete dítěti utírat nos ještě v 6 letech. Navíc s nástupem do školky (obvykle ve 3 letech) se už bez kapesníku neobejde a smrkáním předejdete mnoha nemocem. 

…BEZ PROBLÉMŮ POUŽIJE ZÁCHOD A UMYJE SI PAK RUCE? Obvykle mezi 3.–4. rokem. Zajistěte mu ale podmínky – aby na záchod vylezlo či dosáhlo, aby u umyvadla mělo stupínek. I dvouleté dítě umí samo bez nehody vylít obsah nočníku do záchodu. 

…SI UKLIDÍ HRAČKY? Smysl téhle činnosti dítě dlouho nepochopí. Je to práce navíc, která ke hře vůbec nepatří a hru jenom přerušuje nebo kazí. Zdeněk Matějček ale radí pracovat na všem od batolecího věku, je to vynikající vklad do budoucna. Nenechávejte v tom ale dítě samotné, nabídněte pomoc a uklízejte s ním. 

Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi? 

Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Předškolák, Péče o dítě a jeho výchova, Rodina a vy, Rodiče, Výchova, Vozík, Batolecí věk, Radim, Dnešní rodič, Grada, Zdeněk Matějček, Ocenění, Kompetence, Psycholog, Věk, Záchod, Dovednost

Mohlo by vás zajímat
Herečky, které otěhotněly během natáčení! Podařilo se to zamaskovat?
Růstový spurt: Období nenasytného kojence vás potká několikrát
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Po narození syna se můj obdiv k Táně prohloubil, říká Vojtěch Dyk
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
Porodní pozice: Nikdo vám nemůže zakázat rodit vstoje nebo v dřepu
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte

Horoskopy

Střelec Nepřipouštíte si svou oslabenost a děláte špatná rozhodnutí. Bohužel neposloucháte ani rady ostatních…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Simona, Simeona

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné