Maminka.czVýchova

Kdy předat dětem kompetence? Stačí jim věřit! Líní rodiče mají vyhráno

Tereza Víchová 14.  4.  2020
Předávat dětem kompetence. Věřit jim, že tohle nebo ono už zvládnou. To je velký problém nás, dnešních rodičů. Přiděláváme si spoustu práce a dětem bráníme v samostatnosti. Přitom stačí být „líní“.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mají ochranné helmičky, kdyby spadly ze schodů, netekoucí lahvičky, aby se nepolily, tiché odsávačky na vysavač, aby se nenamáhaly smrkáním. Skládací golfky, vozíky ke kolům a auta, aby nemusely udělat krok. Telefony nebo dokonce kamery v domě, aby tu nebyly chvíli bez dozoru. A dovážkové služby, aby neudělaly pár kroků k večerce pro rohlíky. A pak nadáváme, jak jsou ty dnešní děti „nepoužitelné“ oproti dřívějším generacím. 
A co takhle předat jim včas kompetence? 

Líný rodič – jasná výhra 

Mám kamarádku, od které jsem se nevědomky učila. „Na záchodě se rozhlédni, Radim už tam chodí sám,“ volala na mě, když jsme přijeli na návštěvu. Radimovi byly dva roky. Ty byly v té době i mému synovi. „Čurat!“ znamenalo jít s ním do oné místnosti, svléknout, posadit, počkat, obléknout, spláchnout, otřít drobnou nehodu. A ono „jít sám“ u kamarádky sice obnášelo párkrát vytřít, ale za pár týdnů byla bez práce. Prostě líný rodič nechá dítě, aby se osamostatnilo. Já svlékala a oblékala do školního věku.

Světově uznávaný psycholog Zdeněk Matějček nabádá ve své knize Prvních šest let ve vývoji a výchově dítěte (vyd. Grada, 2009): Dbejte na to, aby se dítě vše od začátku učilo správně. „Něco odnaučovat nebo přecvičovat dá potom nepoměrně víc práce, než kolik bychom jí na začátku investovali do správného postupu. Platí to o všech dovednostech, které vyžadují nějaký zácvik,“ radí psycholog.

Do domácích prací zapojte i syny, rozhodně ne jen dcery. Souhlasíte?

Vrhněte se do toho 

Předpokládejte tedy, že je vaše dítě kompetentní. A od doby, kdy se postaví na své nohy, se vrhněte do nácviku všech hygienických i komunikačních dovedností. „Jestliže si dítě v předškolním věku zvykne čistit si zuby správně, je velká naděje, že už tento zvyk neztratí. Mýt si ruce před jídlem, koupat se před spaním, opláchnout ovoce – to vše bude dělat i nadále jako samozřejmost, bez nucení a pobízení,“ uvádí ve své knize pár příkladů Zdeněk Matějček. A až zvládne tyto dovednosti, začnete i s jejich pomocí v domácnosti. Každý zvládnutý úkol je velká motivace! 

Kluci nejsou rozmazlení. Jsem celkem přísná máma, říká Lucie Vondráčková

Nešetřete pochvalou 

Ano, vypravit se včas do školky bez toho, že byste pomohla s oblékáním či balením batůžku, je obvykle téměř nemožné. Využijte ale všechen čas, kdy máte čas. Podle psychologa je nejdůležitější nespěchat, nebýt nervózní, nedělat zmatek. Zachovat určitý postup s železnou pravidelností. „Zásadní je nešetřit pochvalou, oceněním a povzbuzením, kdykoli se dítěti něco dobře povede. Nechtít toho od dítěte moc, ale mít pochopení pro jeho ještě nevelkou schopnost soustředění, malou výdrž a vůbec ještě nezralou osobnost,“ uzavírá uznávaný psycholog Zdeněk Matějček. 

Zapojte děti! Domácí povinnosti pomáhají budovat zdravé sebevědomí

 

KDY SE MOHU SPOLEHNOUT, ŽE...

…SE DÍTĚ SAMO NAJÍ A NAPIJE Z HRNEČKU? S výukou začněte v batolecím věku. Hrneček dítě nějakou dobu ještě příliš naklání, takže se často pobryndá, ale začátek je tu a dále se bude tato dovednost už jen zlepšovat. Učte ho hned i jíst samotné. Lžičkou sice budete nejprve dokrmovat, ale čím dál více si bude pomáhat samo. Vše zvládnete do 2 let věku. 

…SE NAUČÍ SMRKAT? Správný čas na výuku boje proti plnému nosu je ve věku kolem 15 měsíců. Nepromeškejte ho, jinak se může stát, že budete dítěti utírat nos ještě v 6 letech. Navíc s nástupem do školky (obvykle ve 3 letech) se už bez kapesníku neobejde a smrkáním předejdete mnoha nemocem. 

…BEZ PROBLÉMŮ POUŽIJE ZÁCHOD A UMYJE SI PAK RUCE? Obvykle mezi 3.–4. rokem. Zajistěte mu ale podmínky – aby na záchod vylezlo či dosáhlo, aby u umyvadla mělo stupínek. I dvouleté dítě umí samo bez nehody vylít obsah nočníku do záchodu. 

…SI UKLIDÍ HRAČKY? Smysl téhle činnosti dítě dlouho nepochopí. Je to práce navíc, která ke hře vůbec nepatří a hru jenom přerušuje nebo kazí. Zdeněk Matějček ale radí pracovat na všem od batolecího věku, je to vynikající vklad do budoucna. Nenechávejte v tom ale dítě samotné, nabídněte pomoc a uklízejte s ním. 

Proč by měly děti pomáhat s domácími pracemi? 

Témata: Děti, Péče o dítě a jeho výchova, Předškolák, Rodiče, Výchova, Batole, Rodina a vy, Stupínek, Věk, Ocenění, Líný rodič, Radim, Kompetence, Dnešní rodič, Zdeněk Matějček, Rod, Pár kroků, Psycholog, Záchod, Dovednost, Výhra, Vozík, Grada, Batolecí věk