Maminka.czŠkolák

Kdy pustit školáka poprvé samotného do školy? Ve druhé třídě už to zvládne

Zatímco generace dnešních rodičů „lítala“ samostatně venku často již v předškolním věku a řada z nás chodila sama do školy s klíčem na krku už od první třídy, dnes – zejména ve velkých městech – vídáme opačný extrém, kdy doprovázíme na každém kroku i děti, kterým už dávno bylo -náct.

Přesně si pamatuji, jak jsem se v první třídě sama vypravila do školy, a protože jsem nechtěla chodit do družiny, tak jsem po obědě přišla sama domů, kde jsem čekala do tří hodin, než se vrátí rodiče z práce.

Dnes jako matka druháka si vůbec nedokážu představit, že bych syna poslala samotného do školy už v první třídě.  A stejně to mají všechny mé kamarádky v okolí. Určitě je to dáno tím, že bydlíme v Praze a syn to má do školy půlhodiny včetně cesty tramvají. Možná, že kdyby vyrůstal v malém městě jako v dětsví já, tak by to bylo jiné. A nebo taky ne.

Doba je stejná, je jen více aut

Odborníci se však shodují, že to není proto, že by byla doba nějak zásadně víc nebezpečná. Ano, přibylo možná aut, ale to je tak všechno. Jinak jsou rizika a nástrahy stejné jako dříve, jen se o nich kvůli bulvarizaci televizního zpravodajství a především kvůli internetu mnohem víc mluví.

Rodiče pak mají pocit, že dětem tam venku hrozí příliš nebezpečí na to, aby mu mohly čelit samy.

Lze si však všimnout i dalšího zajímavého jevu – napodobování okolí. Mnoho rodičů by svým dětem dalo volnost mnohem dříve, ale neudělají to, pokud by byli jediní.

Když vidí, že všechny spolužáky rodiče do školy vodí či vozí, podlehnou a dělají to stejně. Snad ze strachu, aby je ostatní nepovažovali za špatné, nezodpovědné a nezajímající se rodiče.

Video: Jak připravit děti na nástup do školy

Kdy je ten správný čas?

Kdy je ten správný čas se skutečně odhodlat a dítě pustit třeba právě do školy samotné, je velmi individuální stejně jako osobnost každého dítěte. Základní podmínkou je, že se na to dítě samo cítí. Nutit jej proti jeho vůli je nesmysl. Dále jej pak musíme naučit, jak se venku bezpečně pohybovat, především s ohledem na silniční provoz.

Jsou děti, které velmi rychle pochopí, jak se rozhlížet na přechodu, kdy vstoupit do silnice, a jsou schopné toto dodržovat i bez rodičů. A pak jsou jiné, které nemají k autům vůbec žádný respekt, a proto ani k pravidlům, která je chrání. Především toto by měl rodič zvážit, než potomka pustí do ulic.

Do školky ve dvou letech, plavání na základce. Jaké další novinky čekají děti od září?

Jak dítě na cestu do školy připravit

Nejvhodnější dobou na nácvik cesty do školy jsou prázdniny. Máme čas, nemusíme ráno spěchat, provoz na silnicích je klidnější. Ovšem nejdřív zkuste vzít dítě třeba s tříkolkou či kolem na dětské dopravní hřiště, sami můžete představovat auto a ukázat modelové situace, co všechno se na silnici odehrává.

Pak začněte trénovat přímo v terénu. Pro začátek stačí krátká nenáročná trasa, kde hrozí minimum nástrah. Hlavní je, aby se dítě naučilo správně rozhlížet přes ulici (a opravdu se dívat, ne jen zahýbat hlavou ze strany na stranu a pak zbrkle běžet), porozumět signálům na semaforu, naučilo se navázat oční kontakt s řidiči automobilu u přechodu.

Když tohle zvládá, začněte trénovat cesty, které bude nejčastěji používat. Třeba do školy, za rodiči do práce, na nákup či odpolední kroužek. Nemůžete samozřejmě zažít všechno, co se může přihodit, ale čím více si dítě cestu vyzkouší, tím lépe. Nechte ho při tom zcela samostatně rozhodovat a vůbec do ničeho nezasahujte. Tak mu nejlépe dodáte sebedůvěru i potřebnou praxi.

Přechodným obdobím pak je, když dítě pustíte na cestu samotné a pak ho tajně stopujete. Důležité je, aby si dítě opravdu myslelo, že jde samo, a nespoléhalo se na vás. Pokud vše proběhlo, jak mělo, vůbec mu neříkejte, že jste šli za ním. Zmiňte se o tom v případě, že udělalo nějaké zásadní chyby, které by se příště nemusely vyplatit.

Melancholik, nebo flegmatik? Různí školáci vyžadují různý přístup

Kdy poprvé do školy?

Velmi obecně se dá říci, že na samostatnou cestu do školy jsou připraveny děti od druhé třídy, pokud jde o jednoduchou pěší trasu. Musí-li dojíždět, případně dokonce přestupovat, je vhodnější počkat ještě rok, dva. Ideální je, když může více dětí chodit do školy společně.

Základem je, aby u sebe dítě mělo hodinky a rozumělo času, případně mobil (pokud jej již vlastní, rozhodně neplatí, že sedmileté děti musí mít mobilní telefon) a umělo komunikovat s dospělými. Tedy nebálo se zeptat na cestu nebo požádat o pomoc, když mu například ujede spoj.

Co by mělo dítě znát

Zároveň bychom ale měli dítě slovy přiměřenými jeho věku připravit na negativní jevy, které ho mohou potkat. Než jej poprvé vypustíte, musí mít pevně zafixované aspoň tyto tři poznatky:

  • S cizími lidmi se nemluví (když dítě sami osloví), nikdy se od nich nic nebere a nikam se s nimi nesmí jít.
  • Dítě by mělo znát svou adresu i název školy.
  • Školák by si měl pamatovat také telefonní čísla na policii, hasiče a záchrannou službu.

Článek vznikl ve spolupráci s blogem Proděti.cz, kde si můžete přečíst další užitečné informace.

 

Škola začíná. Na co se připravit? Neustálé zapomínání i množství úkolů...
Učitelé je nemají v lásce, školáci je milují aneb co je dobré vědět o gumovacích perech
Princ George šel poprvé do školy jen s tátou Williamem. Kate trápí ranní nevolnosti

 

 

 

 

Témata: Školák, Základní škola, Půst, Volnost, Oční kontakt, Extrém, Přechodné období, Napodobování, Silniční provoz, Základní podmínka, Škola, Telefonní číslo, Děti, Modelová situace, Zpravodaj, Dano, Opačný extrém, Velké město, Druhý třída, Praha, Tramvaj, Cizí člověk, Malé město, První třída, Mobilní telefon

Mohlo by vás zajímat
Nikol Štíbrová to schytala od matek! Vyčetly jí, že syn patlá po výloze
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Tak dlouho jsem omlouvala manželovy nevěry, až jsem se zhroutila
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Mateřská dovolená 2019 – vše, co potřebujete vědět
Otce svého dítěte neprozradím, říká Míša Maurerová
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho
Zpověď nešťastného manžela: Žena se mnou po narození dětí nechce spát

Horoskopy

Beran Nebudete bohužel ještě pár dnů tak docela ve své kůži. Zklamání vám připraví buď protějšek, nebo…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Danuta, Liana, Ljuba

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu