[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Oba typy testů, z krve i z moči, testují hladinu hormonu s poněkud krkolomným názvem „humánní choriový gonadotropin“ (hCG) v organismu. Tento hormon produkuje vznikající placenta a jeho přítomnost v krvi je považována za jistou známku těhotenství. A nejen to! Hladina hCG umí naznačit, jak dané těhotenství probíhá. Hodnota nižší, než je běžná hranice v dané fázi těhotenství, může být signálem mimoděložního těhotenství či hrozícího potratu.
Vyšší hodnoty hCG, než jsou obvyklé v daném stadiu gravidity, naopak naznačují, že může jít o vícečetné těhotenství.
HCG lze v krvi zaznamenat přibližně od 7. do 11. dne po oplodnění, jeho hladina v krvi poté skokově narůstá každým dnem, a to do 10. až 12. týdne, kdy dosáhne svého vrcholu a již dále neroste. Hormon z organismu mizí do 7 dní po porodu. A jak je to s testy na jeho přítomnost, respektive s těhotenskými testy?
Testy z moči lze již řadu let zakoupit v lékárnách, liší se nejen provedením (tyčinky, pásky, kapátka s miskou, digitální testy apod.), ale především citlivostí. V současnosti jsou na trhu extra citlivé testy s citlivostí 10 mIU/ml.
Nicméně zejména při velmi časném testování citlivými testy je dobré brát na zřetel, že hodnoty hCG v moči bývají o něco nižší než v krvi. Proto je testování z moči alespoň v nejranějších fázích těhotenství o chloupek méně spolehlivé a velmi citlivý test provedený brzo po oplodnění může být falešně negativní. Zejména u nedočkavých dam je tedy nutné test vždy zopakovat a nespoléhat se na jeden test provedený pár dní po nechráněném styku.
„Test z moči je spolehlivý po 2 týdnech od styku, z krve o cca 2 až 3 dny dříve,“ uvádí kupříkladu gynekolog Jan Šulc v jedné z internetových poraden. Dále pak dodává: „Při správném užití je spolehlivost u většiny z nich někde kolem 99 %.“
Test těhotenství z krve provádí gynekolog, pokud však do ordinace přijdete již s několika pozitivními výsledky z domácího testování moči, je možné, že vás gynekolog při první prohlídce na krev neodešle, ale zato vás vyšetří ultrazvukem. Krevní testování se sice považuje za průkaznější než testy z moči, nicméně ultrazvuk je v potvrzení těhotenství zásadní.
Možná v těchto souvislostech netušíte o tom, že i krevní test lze již dva roky koupit také v lékárnách. Toto testování však pochopitelně není pro „slečinky“, nesmíte se bát píchnout se do prstu malou lancetou a vytlačit několik kapek krve. Je tedy jen na vás, zda vám postačí zmíněných 99 %, nebo chcete ještě o kousek (přesněji o říznutí) víc.
Pokud jsou testy z krve či moči tak průkazné, k čemu ještě ultrazvuk? Je to jednoduché – ultrazvuk těhotenství nejen potvrdí, ale hlavně ukáže, zda se oplodněné vajíčko uhnízdilo na tom správném místě a těhotenství probíhá fyziologicky. (Známky gravidity jsou na ultrazvuku patrné přibližně okolo 6. týdne těhotenství.)
Odborníci tvrdí, že falešně negativní výsledek může zapříčinit příliš zředěná moč či krev; je tedy vhodnější provést test ráno. Klamná negativita je dle lékařů častější. Viníky mohou být některá onemocnění, hormonální poruchy a určité typy léků (diuretika, antihistaminika apod.). Falešná pozitivita je vzácnější, jejím viníkem bývají některá vzácná onemocnění, někdy též cysty na vaječnících a v neposlední řadě také léky obsahují hCG (např. Ovitrelle, Pregnyl).