Maminka.czNovorozenec

Kdy skončí čas šestinedělí?

Pro vás i vaše miminko bude důležitým mezníkem tzv. šestinedělní prohlídka, která z něj udělá rázem kojence. Co od ní čekat a jak se předem připravit na tento okamžik?
, Časopis Maminka
5. 3. 2010
Kdy skončí čas šestinedělí?

Než se po porodu vypravíte s miminkem domů, lékař vás ještě oba pořádně prohlédne. Mezi třetím a desátým dnem života by pak měl prohlédnout vaše novorozeně dětský lékař, kterého jste si už určitě vybrala předem – a to od hlavy až k patě. Do zdravotního a očkovacího průkazku, který dostanete, napíše všechny důležité informace – zaznamená hmotnost, obvod hlavičky, délku, případnou medikaci, dále to, zda je miminko plně kojeno, či jsou nějaké odchylky od fyziologického stavu. V šesti týdnech vás pak čeká první z důležitých zdravotních prohlídek zaměřených na vývoj dítěte. Měla by už proběhnout u dětského lékaře (ta druhá může probíhat u vás doma) v klidném a příjemném prostředí.
První, co byste měla vědět, je to, že svého, respektive dětského lékaře se nemusíte bát. Není tady proto, aby vás kritizoval či se snažil vám vnutit svůj názor. Vy oba byste měli mít společný cíl – spokojené a zdravé miminko.

Dítě v šesti týdnech

Z vašeho miminka se stává človíček, který reaguje na spoustu věcí jinak než pár dnů po narození. Lépe ovládá ručičky i nožičky, snaží se uchopit některé předměty a otáčí hlavičku za vaším hlasem. Stejně jako vás čeká šestinedělní prohlídka u gynekologa, vaše miminko zase čeká prohlídka u pediatra. Nebojte se jí, dětská poradna je tu pro děti – a pokud jste si vybrala dětského lékaře správně, pak není skutečně čeho se obávat. V prvním roce navštívíte poradnu několikrát, a to nejen proto, aby vaše miminko lékař prohlédl a zkontroloval jeho psychomotorický vývoj, ale také aby mu píchl nějakou tu včeličku. Berte proto dětskou poradnu jako přítelkyni, které se můžete se vším svěřit a kde byste měla najít vždy pochopení a také radu, když ji budete potřebovat.

„Systematická prohlídka v šesti týdnech věku je v pořadí třetí prohlídkou miminka. Do jednoho roku jich je devět. Každá z nich má svá specifika. K základnímu vyšetření v šesti týdnech patří kontrola váhy (kontrola váhového přírůstku), kontrola míry se z důvodu nevyvinutých kyčlí nedoporučuje (museli bychom natáhnout miminku nožičky) – ta se pak provádí v roce a při dalších systematických prohlídkách,“ vysvětluje průběh šestinedělní prohlídky MUDr. Alexandra Vidnerová. „Dále se změří obvod hlavičky, zkontroluje se velikost velké fontanely. Provádí se také klasické fyzikální vyšetření – vyšetří se hrdlo, dýchací cesty, zjišťují se srdeční akce a ozvy, prohmatá se břicho, končetiny, genitálie, zkontroluje se kůže.

Na co se ptát?

  • Vidí a slyší správně tak, jak má?
  • Jak bude probíhat očkování? Obdržím od lékaře pozvánku, nebo si mám raději termíny sama hlídat?
  • Musím nechat svoje dítě očkovat v daných termínech? Nemohu se domluvit jinak? Nechci očkování vynechat zcela, ale třeba jen posunout do staršího věku dítěte. Je toto vůbec možné?
  • Musím si všechny termíny dalších prohlídek pamatovat?
  • Je normální, že moje dítě nepřibývá na váze rovnoměrně?
  • Můžu přijít a nechat svoje miminko převážit a zkontrolovat, když se mi zdá, že špatně pije a málo přibývá? Nebo si mám raději sama domů pořídit váhu a kontrolovat ho denně?
  • Je normální, když má moje dítě zkroucené nožičky?
  • Jak mám pečovat o fontanelu? A kdy se zpevní tak, aby nepulzovala? Na co si mám dát pozor, abych miminku neublížila?
  • Je běžné, že se pokožka miminka loupe? Čím nejlépe mazat a jak poznám, že se nejedná například o ekzém?
  • Jak miminko správně krmit, stačí mu pouze mateřské mléko nebo mu mám dávat navíc i dětský čaj?

Otázek na vašeho dětského lékaře můžete mít mnohem víc, záleží na tom, co vás napadne a co vás trápí. Pokud nejste se svým pediatrem spokojená, potom jej máte plné právo vyměnit.

Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Maminka.


Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Šestinedělí, Společný cíl, Čas

Mohlo by vás zajímat
Odklady prvňáčků: Jsou opravdu vždy nutné?
Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý
Lída Němečková: Po porodu mám dole dvacet kilo, ale dalších dvacet stále nahoře
Kristýna Leichtová je těhotná. Podívejte se, jak jí to sluší s bříškem

Video

Testovali jsme hračky. Které u našich dětí bodují?

Horoskopy

Vodnář Buďte za všech okolností opatrní, protože jste nyní v ohrožení. Pozor si dejte při jízdě autem. I když…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vlastimil, VlastimilaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu