Maminka.czŠkolák

Kdy to s manželstvím začíná jít z kopce

Jedním z indikátorů toho, že se vaše manželství začíná otřásat v základech, Jsou stále častěJší situace, kdy se přistihnete, že svému protěJšku závidíte, tvrdí psycholožka marta Boučková.
, Časopis Moje psychologie
21. 5. 2012
Kdy to s manželstvím začíná jít z kopce

Britský filozof a nositel Nobelovy ceny Bertrand Russell považoval závist za jednu z nejsilnějších příčin nešťastnosti člověka. Považoval ji za univerzální a nejnepříjemnější aspekt lidské povahy, protože činí závistivce nejen nešťastným samou podstatou závisti, ale i nepřejícím. V konečném důsledku může zá- vistivec druhým přát i něco zlého či jim způsobovat neštěstí.

Závist je emoce. Jde o citový zážitek nesoucí v sobě bolest nebo zklamání vyvolané druhou osobou, která má něco, co dotyčný sám nemá. Byli u mne ve středu navečer a hledali příčinu svých téměř každodenních „žabomyších bojů a komunikačních šumů“. Děti mají dvě, ona je na mateřské už čtvrtým rokem a on před půlrokem změnil zaměstnání a domů dochází z práce po šesté večer. Přes týden se vidí jen večer a o víkendech to málokdy neskončí hádkou. Proto mě ani nepřekvapilo zjištění, že občasné chvíle pohody zažívají každý zvlášť. Ona je nejspokojenější, když se může plně věnovat hře s dětmi, a on, když najde malou chvilku pro sebe u počítače, u televize nebo při vaření. Oba neopomněli zdůraznit, že je jim nejlépe tehdy, když ten druhý není v dohledu.

To na šestileté manželství není rozhodně nejlepší skóre. V průběhu debaty vyplynula na povrch další skutečnost. Ve chvíli, kdy se jeden zdál spokojen a v pohodě, okamžitě vzbudil v druhém podezření, že není dostatečně zaměstnán. Jakmile jeden z manželů zaznamenal pohodové signály u svého protějšku, okamžitě ho úkoloval nebo si stěžoval na únavu. V takové situaci jedinou obranou je svou pohodu a spokojenost utajit a rozhodně se o ni nedělit. Bohužel s tím, kdo je jeho srdci (nebo až donedávna rozhodně byl) nejmilejší a nejbližší. Posun v náhledu na problém nastal ve chvíli, kdy se v rozhovoru objevilo slovo závist. Na přímou otázku, zda jeden závidí druhému to, že si dokáže přes den udělat chvíli pohody, odpověděli oba zpočátku pokrčením ramen a po chvíli jsem uslyšela: „No, jo – asi fakt jo.“

Najednou se zdálo, že se celý jejich společný rodinný život scvrknul na spoustu nezajímavých, nudných a nepopulárních činností – „musů a mělobysů“ – a tomu odpovídající náladu. A protože těchto aktivit bylo více než dost a nikdy nebyly hotové, nezbýval ani čas na pohodu. Pár se tedy čím dál tím více odsuzoval ke každodennímu prožívání nepohody, otrávenosti a únavy. Zmizel prostor, ve kterém by se dokázali potkat a pro- žít pohodovou chvilku. Oba se cítili v pasti. V pasti rodinného života, který si sice takhle nepředstavova- li, ale nějakým nedopatřením si ho takhle zařídili. Čím nespokojeněji se každý z nich cítil, tím větší byla i jeho závist vůči tomu druhému.

Dokud si budou oba manželé závidět chvíle pohody a budou je před sebou mistrně ukrývat, pak se ze začarovaného kruhu každodenního komandování nevymotají. A pokud platí, že opakem závisti je umění přijímat radost druhých, pak ve chvíli, kdy svou závist zkrotí, mají šanci nechat se nakazit i pohodou druhého. V duchu slov „Tvé potěšení i mým potěšením, bratře“.

Témata: Děti, Těhotenství, Kojenec, Porod, Novorozenec, Batole, Předškolák, Školák, Chování a vztahy, Časopis Moje psychologie, Čtvrtý rok, Nepopulární činnost, Manželství, Manžel
Mohlo by vás zajímat
Tyto zdravé vánoční recepty si děti zamilují. Vyzkoušejte perníčky nebo kokosové kuličky
Porod syna byl můj nejsilnější zážitek v životě, říká zpěvák Jan Smigmator
Proč nemůžeme rodit doma? A co vlastně chtějí domorodičky?
Jak naučit dítě správně a bezpečně bruslit. S výukou začněte po čtvrtém roce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu