Maminka.czMaminka v porodnici

Kdy vyrazit do porodnice? A co doporučuje maminkám, které mají z porodu strach? Vyzpovídali jsme porodní asistentku

Vanda Stöckbauerová 12.  4.  2022
Kdy vyrazit do porodnice? A co doporučuje maminkám, které mají z porodu strach? Vyzpovídali jsme porodní asistentku
Pro každou nastávající maminku je důležité, kde přivede své dítě na svět. Proto chceme zjistit, jak se rodí v českých porodnicích. Každý měsíc vás seznámíme s prostředím a odborníky z jedné vybrané nemocnice. Přečtěte si rozhovor s porodní asistentkou Květoslavou Novákovou ze středočeských Neratovic.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Co byste doporučila maminkám, které mají strach z porodu? 

Žena je od přírody stavěna na to, aby porodila. Snažíme se, aby byl porod u nás co nejschůdnější. Maminkám se věnujeme a jdeme do toho bez tišicích prostředků. Když to ale nejde a žena něco potřebuje, tak jí to samozřejmě umožníme. Snažíme se o co nejpřirozenější porody, kdy se bolest tiší pomocí relaxačních metod – vana, aromaterapie, masáž. Ale eventuálně máme léky, které můžeme poskytnout, a máme tady i anesteziologický tým, který udělá epidurál, pokud ho žena žádá. Máme i rajský plyn, i když ten maminky moc často nevyužívají. 

Co se děje, pokud je maminka covid pozitivní? 

Test na covid děláme všem matkám při příjmu do porodnice. Pokud je pozitivní, přistupujeme k nim s ochrannými pomůckami, izolujeme je na nadstandardu nebo na jiném pokoji. Samozřejmě máme přísná hygienická pravidla a k pozitivním ženám přistupujeme tak, aby se nikdo nenakazil. U porodu musí mít roušku a otec u porodu být nemůže. Po porodu má žena miminko u sebe na pokoji a lékař dítě víc kontroluje. 

Většina maminek od nás odchází a plně kojí, říká laktační poradkyně z porodnice v Neratovicích. A co když se kojení nedaří?


Kdy se rodí nejvíc? 

Máme vypozorováno, že to ovlivňuje příroda – 48 hodin před úplňkem a po úplňku se rodí víc než obvykle. Nebo když se chystá bouřka, jde tlak dolů a ženám častěji odtéká plodová voda. 

Kdy jet k porodu? 

Je to velice individuální. Prvorodičkám doporučujeme, aby jely do porodnice, když budou mít kontrakce po 5 minutách trvající asi hodinu. Vždy se ptám, jestli je miminko v pořádku, jestli žena vnímá pohyby. Ideální je, když maminka přijede, pokud se jí něco nezdá, a vyšetříme ji. Když praskne voda a nejsou kontrakce, tak doporučujeme, že může být asi ještě dvě hodiny doma.

Pokud je však GBS pozitivní, to znamená, že je přítomný streptokok skupiny B v pochvě, tak by měla přijet hned, protože to už musíme hlídat. A samozřejmě se ptáme i na kvalitu plodové vody. Když je čirá, je to v pořádku, při zakalené by měla přijet okamžitě. Snažíme se tu o přirozené porody, kdy se bolest tiší pomocí různých relaxačních metod. 

Lze v Neratovicích rodit spontánně i koncem pánevním? Umožňují zde bonding také po císařském řezu? A co doporučuje tamní laktační poradkyně v případě, že kojení bolí nebo nejde? Tento článek si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Maminka. Časopis je k dostání ve všech trafikách a na ikiosek.czrohlik.cz a kosik.cz.

VIDEO: Jak vypadalo cover focení dubnového čísla s Romanem Vojtkem?

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Časopis Maminka, Porod, Maminka v porodnici, Porodnice, Tipy a rady porod, Rozhovor, projekt, Porodní asistentka, Strach, Maminka, Neratovice, Roman Vojtek, Nemocnice, Dostání
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Jak se rodí v Česku? Více ambulantních i vyvolávaných porodů, různé polohy u tlačení a méně přípravy
Víchová Tereza
Průvodce porodnicemi
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky