[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Pamatuji si, jak mi před sedmi lety doporučovala naše pediatrička výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce s tím, že dále mám pokračovat v kojení a začít s příkrmy.
Před třemi lety mi ta stejná paní doktorka řekla, že se nově doporučuje začít s příkrmy už od ukončeného 4. měsíce. A před rokem a půl, když se mi narodil třetí syn, mluvila opět o ukončeném 6. měsíci.
Jak to tedy je? Já jsem vždy dala na svůj pocit a plně kojila do sedmého měsíce a pak začala pomalu s prvními příkrmy. Kojení i tak ale zůstávalo nedílnou součástí jídelníčku mých dětí. S nadsázkou mohu říct, že kdyby bylo na mých synech, kojili by se ještě teď, když už chodí do školy a do školky.
Podle Mudr. Anny Mydlilové se stále doporučuje výlučné kojení do ukončeného 6. měsíce a následné kojení s příkrmy až do dvou let dítěte a déle.
„Příkrmy by se měly zavádět až od ukončeného 6. měsíce. Znovu to potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO) a stejné doporučení vydalo i Ministerstvo zdravotnictví,“ říká lékařka a dodává, že podle WHO 2011 a doporučení MZ ČR 2013 se příkrmy zavádějí stejně u kojených jako u nekojených dětí. Pro Českou republiku jako pro člena OSN platí doporučení WHO, které je stejné i pro rozvinuté země.
„Dosažením věku šesti měsíců začne u kojence stoupat potřeba vyššího příjmu energie a živin, a tím převyšovat možnosti mateřského mléka. Proto je nutné zahájit zavádění doplňkové stravy, která je nezbytná pro splnění vyšších nároků. Kojenec je v tomto věku vývojově již připraven pro další potraviny. Pokud nejsou příkrmy dítěti nabídnuty v období okolo dosažení šesti měsíců nebo pokud jsou podávány nevhodné příkrmy, růst dítěte může kolísat, ale i poklesnout,“ vysvětluje Mudr. Anna Mydlilová.