Maminka.czKojenec

Kdy začít s výchovou dítěte?

29. 8. 2014
Kdy začít s výchovou dítěte?
Mít vychované dítě je snem všech rodičů. Ale i s výchovou se musí začít v pravý čas. Kdy?

Připadá vám ta otázka legrační? Jak vychovávat dítě - to je přece jasné. Pak pravděpodobně ještě nejste rodiči nebo máte doma malý uzlíček štěstí, který kromě nakrmení a přebalení nic víc nepotřebuje. Zdánlivě.

Pamatuju se na jeden vtip na toto téma, který mi bůh ví proč zůstal vrytý v paměti: Maminka přijde k dětskému psychologovi a ptá se ho, kdy by měla začít vychovávat svého syna, kdy je pro to nejlepší věk. Lékař chvíli přemýšlí a pak se jí zeptá, kolik je jejímu synovi let. Šest let, opáčí žena. Milá paní, otočte se a utíkejte domů za synem. Promarnila jste už šest let! Odvětína to doktor.

Výchova začíná brzo

Většina psychologů a psychoterapeutů se shoduje na tom, že „výchova“ dítěte začíná již prvním přiložením k prsu, prvním pochováním po porodu. „Dítě, o které je v raném období jeho života dobře a láskyplně pečováno, se vlastně stává závislým na hormonu lásky oxytocinu a bude i v budoucnosti vyhledávat lásku, aby si mohlo příjemné pocity s ní spojené opakovat,“ uvádí například ve své knize psycholog Seth Pollack. 

Cíl je jasný. Cesta již méně

Miminkům tedy dávat lásku, na tom nic zas tak objevného není, ale co až povyrostou? Ohýbat proutek dokud je mladý, nebo přijmout liberální způsob výchovy a podřídit vše nárokům dítěte? Každý chceme mít po svém boku milého, slušného, hezky se chovajícího potomka, ale jakou cestou se k tomuto cíli dopracovat, to je ta otázka!

Víc hlav, víc ví

Na toto téma byly napsány desítky a možná i stovky knih od erudovaných psychologů i „obyčejných“ rodičů snažící se sebrat, shrnout a předat dál své poznatky. Ať už jste přesvědčeni o správnosti té své cesty, nebo zcela tápete, (nebo se podobně jako já před lety stavíte k podobné literatuře velmi skepticky „Co mi bude kdo radit, jak vychovávat moje dítě“) věřte, že vám neuškodí v pár z nich zalistovat. Neříkáme, že existuje autor, který vám dá úplný a perfektní návod na to, jak a kdy začít s výchovou vašeho drobečka, ale pár jich vám může pomoct vytvořit si na to vlastní názor podložený něčím jiným než jen vírou ve vlastní úsudek.

Ohýbání proutku…

Být přísný (ale spravedlivý), nenechat si dítě přerůst přes hlavu,… To jsou samozřejmě zásady, proti kterým se nedá nic namítnout. Ovšem přílišné uplatňování rodičovské autority může mít neblahý vliv na psychiku dítěte a vést k ustavičným nedorozuměním a bojům mezi vámi dvěma, které u dítěte pomalu ale jistě povedou k oslabení víry v sebe sama, ke snižování sebevědomí, ve snahu prosadit svoji vůli i proti vůli rodičů a to všemi možnými prostředky – agresí, vztekáním se, v lepším případě pláčem.

…vs. liberální (ne)výchova

Naproti tomu zcela opačný názor, že dítěti by se mělo všechno povolit, nikdy by nemělo dostat na zadek, vše by mělo být podřízeno jeho vůli a jeho rozhodnutí. Ani tohle, sami asi cítíte, není správné. Sice touto výchovou asi docílíte sebevědomého a nebojácného jedince, ovšem zase s ním nebude k vydržení a první setkání s autoritou, ať už ve školce či ve škole, a pěkně narazí.   


Cesta vede někudy středem, ale každý si tu svojí zlatou střední cestu musí najít sám. S ohledem k osobnosti svého dítěte, ale taky ke svým schopnostem. Každému občas ujedou nervy, každý občas řekne nebo udělá něco, co by nechtěl. Nikdo není ideální a ani vy v roli rodiče po sobě nemůže chtít nemožné. Důležité ale je umět se nad tím posléze zamyslet a snažit se jít dítěti co nejlepším příkladem.

Předplatné časopisu Maminka
Témata: Děti, Batole, Kojenec, Chování a vztahy, Neblahý vliv, Rané období, Proutek, První přiložení, Vychovávat dítě, Opačný názor, Nejlepší věk, Nejlepší příklad, Malý uzlíček

Mohlo by vás zajímat
S dětmi jsem dospěl. Kvůli nim jsem přestal pít alkohol, říká Tomáš Třeštík
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Řeč těla při spánku: Na zádech spí králové, schoulení jsou mamánci
Matky jsou jak elitní vojáci ve výcviku, píše Marie Doležalová
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Marika Šoposká: Těhotenství bez komplikací není samozřejmost, už to vím!
Přiznání: Nenávidím mateřství. Dceru miluji, ale být matkou mě štve!
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Nejčastější mateřské hříchy: Tímhle brzdíte vývoj dítěte a možná to nevíte

Horoskopy

Blíženci Poslední pracovní den se ponese v duchu příjemných zpráv, které oceníte nejen vy samotní, ale také…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Otmar, Otomar, Daisy

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu