Maminka.czKojenec

Kdy začít s výchovou dítěte?

Michaela Karavarakis 29.  8.  2014
Kdy začít s výchovou dítěte?
Mít vychované dítě je snem všech rodičů. Ale i s výchovou se musí začít v pravý čas. Kdy?

Připadá vám ta otázka legrační? Jak vychovávat dítě - to je přece jasné. Pak pravděpodobně ještě nejste rodiči nebo máte doma malý uzlíček štěstí, který kromě nakrmení a přebalení nic víc nepotřebuje. Zdánlivě.

Pamatuju se na jeden vtip na toto téma, který mi bůh ví proč zůstal vrytý v paměti: Maminka přijde k dětskému psychologovi a ptá se ho, kdy by měla začít vychovávat svého syna, kdy je pro to nejlepší věk. Lékař chvíli přemýšlí a pak se jí zeptá, kolik je jejímu synovi let. Šest let, opáčí žena. Milá paní, otočte se a utíkejte domů za synem. Promarnila jste už šest let! Odvětína to doktor.

Výchova začíná brzo

Většina psychologů a psychoterapeutů se shoduje na tom, že „výchova“ dítěte začíná již prvním přiložením k prsu, prvním pochováním po porodu. „Dítě, o které je v raném období jeho života dobře a láskyplně pečováno, se vlastně stává závislým na hormonu lásky oxytocinu a bude i v budoucnosti vyhledávat lásku, aby si mohlo příjemné pocity s ní spojené opakovat,“ uvádí například ve své knize psycholog Seth Pollack. 

Cíl je jasný. Cesta již méně

Miminkům tedy dávat lásku, na tom nic zas tak objevného není, ale co až povyrostou? Ohýbat proutek dokud je mladý, nebo přijmout liberální způsob výchovy a podřídit vše nárokům dítěte? Každý chceme mít po svém boku milého, slušného, hezky se chovajícího potomka, ale jakou cestou se k tomuto cíli dopracovat, to je ta otázka!

Víc hlav, víc ví

Na toto téma byly napsány desítky a možná i stovky knih od erudovaných psychologů i „obyčejných“ rodičů snažící se sebrat, shrnout a předat dál své poznatky. Ať už jste přesvědčeni o správnosti té své cesty, nebo zcela tápete, (nebo se podobně jako já před lety stavíte k podobné literatuře velmi skepticky „Co mi bude kdo radit, jak vychovávat moje dítě“) věřte, že vám neuškodí v pár z nich zalistovat. Neříkáme, že existuje autor, který vám dá úplný a perfektní návod na to, jak a kdy začít s výchovou vašeho drobečka, ale pár jich vám může pomoct vytvořit si na to vlastní názor podložený něčím jiným než jen vírou ve vlastní úsudek.

Ohýbání proutku…

Být přísný (ale spravedlivý), nenechat si dítě přerůst přes hlavu,… To jsou samozřejmě zásady, proti kterým se nedá nic namítnout. Ovšem přílišné uplatňování rodičovské autority může mít neblahý vliv na psychiku dítěte a vést k ustavičným nedorozuměním a bojům mezi vámi dvěma, které u dítěte pomalu ale jistě povedou k oslabení víry v sebe sama, ke snižování sebevědomí, ve snahu prosadit svoji vůli i proti vůli rodičů a to všemi možnými prostředky – agresí, vztekáním se, v lepším případě pláčem.

…vs. liberální (ne)výchova

Naproti tomu zcela opačný názor, že dítěti by se mělo všechno povolit, nikdy by nemělo dostat na zadek, vše by mělo být podřízeno jeho vůli a jeho rozhodnutí. Ani tohle, sami asi cítíte, není správné. Sice touto výchovou asi docílíte sebevědomého a nebojácného jedince, ovšem zase s ním nebude k vydržení a první setkání s autoritou, ať už ve školce či ve škole, a pěkně narazí.   


Cesta vede někudy středem, ale každý si tu svojí zlatou střední cestu musí najít sám. S ohledem k osobnosti svého dítěte, ale taky ke svým schopnostem. Každému občas ujedou nervy, každý občas řekne nebo udělá něco, co by nechtěl. Nikdo není ideální a ani vy v roli rodiče po sobě nemůže chtít nemožné. Důležité ale je umět se nad tím posléze zamyslet a snažit se jít dítěti co nejlepším příkladem.

Témata: Kojenec, Děti, Batole, Chování a vztahy, První přiložení, Malý uzlíček, Nejlepší věk, Nejlepší příklad, Rané období, Proutek, Vychovávat dítě, Seth, Zac, Neblahý vliv, Opačný názor
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
7 věcí, které s dětmi musíte zažít o adventu
Víchová Tereza
Advent
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Nechce se vám v noci vstávat k miminku? Nechte se inspirovat trikem téhle maminky!
Novák Matějková Markéta
Miminko
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Patricie Pagáčová se dočkala miminka. A má krásné jméno!
Víchová Tereza
Slavné maminky