Maminka.czPředškolák

Když batole kouše: Aneb máme doma „piraňu

13. 4. 2016
Když batole kouše: Aneb máme doma „piraňu
Proč mnohá batolata a starší kojenci reagují na některé situace kousnutím? Nejčastěji do maminky, sourozence či malého kamaráda. Jsou tyto děti zlé, nevychované či rozmazlené?

Když dvouletý Kryštof přichází do herny dětského centra, maminky obvykle podezřele ztichnou, začnou být ostražité a některé si dokonce volají svá batolata k sobě. Kryštof je už několik týdnů postrachem herny, kde rodiče a děti relaxují po lekci cvičení nebo plavání.

Kryštof není zlý, obvykle si s dětmi hraje docela pěkně. Dokonce miluje miminka, především svojí čtyřměsíční sestřičku. Jenže občas, když se dostane do úzkých – chce cosi půjčit či vlézt někam, kde je plno – zareaguje „zkratem“ a kousne. Což dostává jeho maminku a pochopitelně i Kryštofa do mnoha nepříjemných situací.

„Jsem nešťastná, cítím, jak na mě většina matek kouká skrz prsty. Já ale Kryštofa nerozmazluji, jsem důsledná a vyzkoušela jsem několik metod, jak ho kousání odnaučit! Nakonec jsem vše konzultovala i dětským psychologem! Ten mi řekl, že Kryštofovi mám vždy dát najevo důrazné NE, kvůli ostatním dětem ho více hlídat, ale také chválit za hezké chování a najít si na něj dost času. A hlavně – prý musím vydržet, syn z kousání vyroste. Rozhodně se mám ale snažit minimalizovat negativní dopady na okolí. Snažím se, ale není to lehké, to mi věřte!“ svěřila se nám maminka dvouletého Kryštofa a čtyřměsíčního Prokopa, paní Soňa.

7 nejčastějších důvodů, proč malé děti koušou

  • Mnohé děti tak vyjadřují svůj strach, a to i takové děti, do kterých byste to neřekli. Většina dětí projeví svůj strach slzami, ale jsou i tací, kteří jej přemění v určitou formu agrese.
  • Některé děti tak dávají najevo svou frustraci z určité věci či situace. Jednoduše neví, co mají dělat a jak se zachovat. Situaci neumí vyřešit jinak.
  • Malá batolata a kojenci někdy koušou, když mají hlad.
  • Kojenci mohou kousat, když jim rostou zuby. Tehdy je totiž svědí či bolí dásně.
  • Některé malé děti si tak hrají. Ony kousnou, vy zaječíte – jste pro ně úžasnou pištící hračkou!
  • Snaží se získat pozornost – a to jakoukoliv. Třeba tehdy, když se jim narodil sourozenec, nebo jsou v jesličkách a stýská se jim.
  • Děti také mohou kousat, protože se jim tato taktika v určité situaci jednoduše vyplatila. „ Já kousl a bráška pustil hračku, kterou jsem chtěl apod.“

Stačí najít příčinu

„Některá batolata kousnou a pak už to nikdy neudělají. U některých se to však stane zlozvykem.“ potvrzuje například uznávaný pediatr a odborník na vývoj dětí Harvey Karp. Co s tím?

Z uvedených důvodů je bohužel patrné, že trvalé řešení dětského kousání nemá universální řešení. Velmi totiž záleží na tom, jaká je jeho skutečná příčina. Pakliže se nám ji podaří nalézt, můžeme mít brzy vyhráno – odstraníme-li příčinu, odstraníme i důsledek! Odstraníme-li pouze důsledek, dítě bude vše kompenzovat jiným negativním způsobem.

Karp naštěstí mnohé zoufalé rodiče uklidňuje: „Děti z tohoto chování během batolecího období vyrostou, protože se naučí přijatelnější způsoby, jak se vyjádřit.“ Nicméně na rodičích je, aby se snažili svou malou piraňku nejen naučit, že kousat do druhých se nemá (a mimochodem s filosofováním daleko nedojdete, vaše doporučení musí být srozumitelná, rázná a pevná), ale musíte před svým „aligátorem“ ochránit i druhé! Karp proto dále radí:

„Jestliže vaše dítě kouslo jiné, obraťte svou pozornost k němu a svého dítěte si jednu nebo dvě minuty nevšímejte. Nechcete přeci podpořit zlý skutek svého batolete tím, že mu po útoku věnujete příliš mnoho pozornosti.“.

Od věci kupodivu též nebývá, nechávat nezbedné batole řádně vydovádět na čerstvém vzduchu a nevystavovat ho opakovaně pokušení, které skýtá malý kolektiv a uzavřený prostor plný lákavých a neokoukaných hraček.

Témata: Děti, Batole, Kojenec, Předškolák, Chování a vztahy, Bráška, Negativní dopad, Uvedený důvod, Harvey Karp, Skutek, Malý kolektiv, Uznávaný pediatr, Pokušení, Skutečná příčina, Batolecí období, Nejčastější důvod

Mohlo by vás zajímat
Povzdech znechucené matky: Jak utéct před rodičovskou soutěživostí?
Devět největších chyb, které dělají rodiče v prvním roce života dítěte
Manžel začal hodně pít. Vadí mi, že to odnášejí děti. Co mám dělat?
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Porod je hustej, svěřila se Aneta Krejčíková. Proč si do porodnice vzala rtěnku?
Zázračná dýně: Vyžene roupy i tasemnice, léčí záněty močových cest!
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník

Horoskopy

Panna Se sobotním programem jste spokojeni. Po dopoledním úklidu vyrážíte s dětmi na bazén, kde je necháte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu