Maminka.czBatole

Když bolí ouško...

, Časopis Maminka
10. 1. 2015
Když bolí ouško...
Prudká bolest v uchu, neklid a zvýšená teplota. Tak se obvykle projevuje infekce středouší, která je jednou z nejčastějších u dětí do pěti let. Jak si s nemocí poradit? Jsou nutná antibiotika, nebo se dá infekce zvládnout i bez nich?

Bolavé ouško dokáže pořádně potrápit. Není divu, provází je totiž výrazný neklid, svědění, časté buzení a obvykle i teplota. Ušní infekty patří k nejběžnějším dětským nemocem, ve třech letech má 4 z 5 dětí alespoň jednou ušní zánět. Nejčastěji však ušní infekce „postihne“ děti mezi druhým a šestým rokem. Pak problémy naštěstí pomalu ustupují.

„Naše Adélka mívala odmalička časté záněty středního ucha, pokaždé vždy po rýmě, protože se neuměla pořádně vysmrkat. Odsávali jsme sice poctivě, ale prostě k tomu měla sklony. Dostávala antibio-tické kapky, propíchli jí dokonce bubínek, aby se jí ulevilo. Takhle to trvalo asi do jejích pěti let, od té doby máme celkem klid,“ vypravuje pětatřicetiletá Dáša z jižních Čech. 

Jaké infekce jsou nejčastější? 

Zánět středního ucha: Téměř vždy souvisí s rýmou, ale ne vždy každé dítě, které „rýmuje“, zánět dostane. Jde o onemocnění, při kterém se začne ve středním uchu vytvářet tekutina, která pak tlačí na bubínek, vyklenuje ho a to působí dítěti velkou bolest.

Střední ucho je část ucha, která je ohraničená oproti zevnímu zvukovodu bubínkem a z druhé strany naléhá na střední ucho. Ve středním uchu jsou umístěny sluchové kůstky – kladívko, kovadlina a třmínek, které přenášejí zvukovou vlnu na tekutinu vnitřního ucha. Do oblasti středního ucha ústí Eustachova trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem.

„A to je právě ta cesta, kudy se do středouší dostává obávaná infekce z nosu,“ vysvětluje lékařka Jitka Vydrová. Zánět zvukovodu: I tenhle zánět je pro dítě nepříjemný, protože se vyznačuje velkou bolestivostí. „Vyskytuje se ale hlavně v letních měsících v souvislosti s koupáním v různých bazénech či tocích, které jsou infi kované bakteriemi. Infekce je v tomto případě omezená na kůži zvukovodu a do středouší se obvykle nedostane,“ uvádí Jitka Vydrová. A tahle infekce se netýká jen dětí, velmi často postihuje i rodiče. 

Příznaky onemocnění a léčba 

Určitě je dobře, když dokážete rozpoznat příznaky ušní infekce co nejdříve. „Že se něco děje s ušima, jsem věděla okamžitě. Syn se neustále tahal za ouško, kňoural, byl rozmrzelý a nechtěl jíst. Bohužel to vždycky přišlo večer, takže jsme nikdy dlouho nečekali a rovnou vyrazili na pohotovost, kde mu téměř pokaždé diagnostikovali zánět středního ucha a ouško mu hned propíchli,“ vzpomíná třicetiletá Simona z Liberce.

Nejčastějším projevem infekce je únava, zvýšená teplota až horečka a následná prudká bolest v oblasti ucha, kterou žádná maminka nepřehlédne. „Tomu často předchází protahovaná rýma, ať už tekutá, nebo hlenovitá,“ vysvětluje Vydrová. Léčba se přizpůsobuje závažnosti stavu. „Pokud je zánět na začátku, postačí léky symptomatické, tedy takové, které léčí jednotlivé příznaky. Jsou to léky proti teplotě a ušní kapky proti bolesti.

Když je infekce závažnější, je třeba uvolnit sekret ze středouší propíchnutím bubínku,“ dodává odbornice. Bohužel, právě tento zákrok je velmi bolestivý, ačkoli ve finále dojde k obrovské úlevě. Aby dítě zákrok zvládlo lépe, je potřeba bubínek umrtvit lokálním anestetikem, čímž dojde ke zmírnění bolesti. „Když je infekce bakteriálního původu, což se pozná podle hlenovitého či hlenovohnisavého charakteru, léčí se zánět zároveň antibiotiky,“ upozorňuje lékařka. 

Dbejte na prevenci a učte děti smrkat 

Je vůbec možné zánětům předejít? Velmi obtížně. Hlavní je především prevence rýmy jako takové, takže je namístě učit dítě smrkat co nejdříve, klidně už mezi osmým a desátým měsícem věku, kdy se dítě velmi rádo opičí po dospělých.

Jakmile totiž propásnete správný čas, bude to pak mnohem těžší, s batolaty to bude přímo boj. Smrkat učte dítě vždy v době, kdy má opravdu rýmu. A jak postupovat? Opakovaně předvádějte dítěti, jak se fouká nosem (nesmí se foukat pusou!). Jakmile se naučí foukat, přiložte kapesník k nosu a při fouknutí ucpěte jednu nosní dírku. Pozor, hlasité troubení není správné. Vyvolává totiž špatný tlak ve středouší a může vyvolat komplikace. 

Víte, že...

...bakterie Streptococcus pneumoniae (pneumokok) se přenáší kapénkovou infekcí při mluvení, kašlání nebo kýchání? Pneumokoková onemocnění se dělí do dvou skupin: invazivnější, která vyvolávají například zánět mozkových blan či otravu krve, a neinvazivní, jež způsobují mimo jiné záněty středního ucha či vedlejších nosních dutin. Proti pneumokokovým infekcím se dá očkovat a podle doktorky Vydrové se po zavedení očkování výskyt středoušních zánětů snížil. 

Kolektiv je rájem infekce

Proč jsou k ušním infekcím náchylné především malé děti?

Hlavně je to proto, že právě ony se pohybují v kolektivech, kde bývají časté infekce horních i dolních cest dýchacích. A infekce bakterií Streptococcus pneumoniae přímo predisponuje malé děti ke středoušním zánětům. Některé děti pak mívají zánět častěji z důvodů anatomických. Tyto děti mají Eustachovu trubici kratší a užší a zánět se tak snadněji dostane z nosu do ucha. Mezi rizikové faktory, které zvyšují četnost středoušního zánětu, patří i zvětšená adenoidní tkáň (nosní mandle) v nosohltanu dítěte. Pokud je nosohltan „ucpán“ nosní mandlí, Eustachova trubice nevyrovnává tlak ve středouší a je pouze cestou, kudy se do uší dostane infekce. 

MUDr. Jitka Vydrová 
primářka Hlasového a sluchového centra Praha

den deti
Témata: Zdraví, Děti, Časopis Maminka, Kojenec, Batole, Předškolák, Nosní mandle, Eustachova trubice, Eustach, Zmírnění bolesti, Desátý měsíc, Buzení, Šestý rok, Bolavé ouško, Zvukovod, Časté buzení, Ouško, Propíchnutí, Střední ucho, Adélka, Středoušního zánět, Dáša, Nejčastější projev, Bakteriální původ, Ušní infekce

Mohlo by vás zajímat
Alena Šeredová porodila holčičku. Jak něžně ji oslovuje?
Monika Bagárová porodila. Holčička má netradiční jméno po babičce
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Zveřejňuje fotky dcery na sítích, ale neukáže ji! Jak to dělá?
Porod jste nikdy neviděli tak zblízka! Šokuje vás brácha v porodním bazénku?
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter

Horoskopy

Beran Víkend začnete pohodovou náladou a dobrými nápady pro strávení sobotního dne. V popředí se drží výlety…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ferdinand, Lolita, Ferdinánd

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné