Torze varlat patří k poměrně závažným stavům, které obvykle musí vyřešit chirurg. Bohužel se tento nepříjemný stav nevyhýbá ani docela maličkým dětem, ba právě naopak, u dětí a dospívajících je dokonce častější než u dospělých pacientů.
Torze varlete či varlat není sice tak častá, jako rýma nebo kašel, ale na rozdíl od nich je mnohem nebezpečnější, a po pravdě i nesrovnatelně bolestivější. Postihnout může jak docela maličké miminko, tak batole, předškoláka nebo klidně i „puboše“. Proč je torze tak nebezpečná, jak vypadá a jak probíhá?
NENECHTE SI UJÍT: Opar u novorozence: Pro vás malý puchýřek, pro miminko velké nebezpečí
Neposedné varle
Jak už sám název napovídá, nepříjemný stav vyvolává pohyb – přesněji řečeno kroutivý pohyb. Neposedné varle se pootočí či klidně až několikrát otočí kolem tzv. cévní stopky, což logicky vede k jejímu zaškrcení a zastavení, nebo v lepším případě pouze k omezení, průtoku krve do postiženého orgánu. A není-li orgán zásobený krví – živinami, kyslíkem atd., dochází poměrně rychle k jeho nevratnému poškození a odumření. Torze varlat se vyskytuje v několika variantách; k některým dochází jen v kojeneckém věku, k jiným i později. Všechny typy jsou ale zdraví ohrožující a vyžadují rychlý lékařský zásah.
Příznaky, které varují i laika
- Postiženého náhle zachvátí velmi prudké bolesti varlete nebo podbřišku, malé děti si mohou stěžovat na bolest bříška kolikovitého charakteru.
- Malý pacient nemůže kvůli bolesti spát, v některých případech se ani pohybovat (chodit) a mnohdy je obtížné i stát.
- Varle bývá jakoby přitažené směrem k břichu (lékaři tomu říkají „vysoké varle“).
- Nápadným symptomem, obvykle se vyskytující v pokročilejší fázi, je zduření a výrazné zarudnutí postiženého místa.
- K bolestem se přidávají vysoké teploty.
- Bolest může vyvolat až nevolnost a zvracení.
- Některé děti častěji močí, nebo se pomočí, i když už to v jejich případě není obvyklé.
Včasnost zásahu rozhoduje!
Máte-li podezření na tento akutní stav, je naprosto nutné spěchat na dětskou chirurgickou ambulanci, pokud se stav nevyřeší do 4 – 6 hodin, dochází k nevratnému poškození varlete. Malého nešťastníka v takovém případě rozhodně neuklidňujte jídlem (ostatně jako při všech akutních příhodách břišních) ani pitím. Pokud se diagnóza potvrdí, bude nutný chirurgický zákrok. Lékař varle přetočí zpět a přišije k vnitřní stěně šourku, aby se stav nemohl opakovat. V horším případě, bude nucen již nekrotické varle odstranit.
Nebude-li to malému nepříjemné, můžete postižené místo cestou k lékaři chladit.
Proč k torzi vlastně dochází?
Někdy je torze varlete vrozená, a pak je nutné chlapečka záhy po narození operovat, jindy je důsledkem zánětu či úrazu, mnohdy se však na příčinu nepřijde. Ať tak, či onak, vždy je ale nutné lékařské ošetření.