Maminka.czChování a vztahy

Když máte pocit, že dítě už je to jediné, co vás s partnerem spojuje

23. 6. 2013
Když máte pocit, že dítě už je to jediné, co vás s partnerem spojuje
"Pepíček dneska kakal? A kolikrát? A polívku jedl? I s tou mrkví? O víkendu musíme někam sjet koupit mu boty. Jak to 'zase'? Ty poslední už jsou mu malý..." Vede se ve stejném duchu drtivá většina vašich partnerských dialogů? Potom pozor, může jít o varovný signál, že váš vztah je na pokraji krize.

Odsud podsud

Samozřejmě, role rodičů s sebou takové a podobné hovory přináší. Proč taky ne? Přijímání odpovědnosti za vašeho potomka a sdílení rodičovských povinností posiluje vaši soudržnost a dělá z vás tým. Jenže odsud podsud. Pokud již s partnerem nenacházíte žádné jiné téma, je to známka toho, že všechno možná není úplně v pořádku.

Rodiče, ale i partneři

Po narození prvního dítěte zachvátí většinu normálních rodičů naprostá euforie a potřeba sdělovat si s partnerem dojmy týkající se miminka přebije všechna jiná témata. To je samozřejmě naprosto přirozené a správné. Jenže s tím, jak se postupně zaběhnete jako rodiče a osvojíte si svůj nový "lifestyle", s tím by mělo dojít i k návratu normálního partnerského fungování včetně obnovení společných zájmů.

Dítě, dítě, dítě

Bohužel občas se stane, že místo toho jsou rodiče postaveni před netušenou realitu. Najednou jakoby si neměli říct. Všechny hovory se točí kolem dítěte/dětí a když se všechno probere, najednou není o čem mluvit. Počáteční nadšení a upřímný zájem se plíživě změní v monotónně se opakovací rutinu, která ve finále oba příšerně nudí a ve které se v nenávratnu ztratí jakákoli zamilovanost a vzájemná přitažlivost. A pokud se prvotní symptomy neléčí okamžitě, vede to nezřídka k úplnému rozpadu vztahu a rozvodu či rozchodu - tedy naprostému rodičovskému selhání.

Co s tím?

Pokud jste byli s partnerem nerozlučná dvojka před dítětem/dětmi, neměl by být problém všechno zase poladit. Někdy si stačí uvědomit, že k pohodě doma nepřispěje ani tak fakt, jestli se Pepíček vykakal dvakrát nebo třikrát, jestli snědl nebo nesnědl mrkvičku či jestli se mu koupí botičky tento či příští týden, ale hlavně spokojení rodiče. A že myslet taky na sebe a na své zájmy není svatokrádež a nerovná se automaticky kašlání na dítě. Spokojení rodiče rovnají se totiž víc než co jiného spokojené děti. Souhlasíte?

Témata: Chování a vztahy, Pocit, Rodičovské selhání, Nerozlučná dvojka, Máť, Děti, Partner, Par, Pepíček, Pár

Mohlo by vás zajímat
Kdy nechat děti doma samotné? Nejdřív ve 12 letech, tvrdí odborníci!
Nikol Štíbrová přiznala: Tohle je deset strašlivých lží, které říkám synovi
Čtyřčata jsem kojila. Divím se, že jsem to dala, úplně mě vysála, říká Helena
Tohle napsal muž o břichu své ženy! Na internetu z toho byl poprask!
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Děti musí zažít i nepohodlí. Nevozte je jen autem a nedělejte vše za ně!
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Otázky kolem přebalování: Jak často měnit plenku? Utírat, nebo umývat?
Mateřská dovolená 2020: Vše, co potřebujete vědět

Horoskopy

Rak Hurá! Už je tady poslední den v práci! Sice šlo všechno docela dobře, ale na druhou stranu jste rádi,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné