Maminka.czMateřství

Na těchto osm věcí vás před porodem nikdo nepřipraví. Zažila jste je taky?

Lenka Brožová 17.  12.  2021
Říkali, že to může být náročné, že se moc nevyspím a že existuje něco jako prdíky. Jenže když jste těhotná, představujete si samu sebe asi jako sošku panenky Marie s Ježíškem v náručí. Tak něžná, vyrovnaná a ten její zasněný výraz...hm, asi se taky moc nevyspala.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ti, co nás dopředu varují, spoustu věcí nezmíní. Možná nechtějí strašit, možná jejich rané zkušenosti překryly další mateřské trampoty. A když na něco mezi řečí futuristicky upozorní, nepřikládáme tomu postěžování váhu. Protože kam jde pozornost, tam jde energie, a my na svém růžovém obláčku mateřství zarputile trváme. 

Třeba je to někdy i dobře, že nám dopředu nedochází, co všechno, tedy nejen to pozitivní, s sebou status čerstvé matky nese. Protože kdybychom se řídily rozumem, a ne pocity a pudy, kdoví, zda bychom do mateřství šly. 

VIDEO: Podívejte se, jak v sobě probudit po mateřství ženství

Geny nevyčůráš

Když jste těhotná, je porod jakási meta. Jenže porodem to nekončí, naopak to všechno teprve začíná. Přiznávám, že v tomhle náročném období jsem několikrát zapochybovala, zda jsem vůbec měla být matkou. Nekamenujte mě za rouhání, já sama se za ty myšlenky nenáviděla. Můj sobecký gen ale naprosto jistě ví, že jsem matkou být měla. 

A geny nevyčuráš, tak jim neodporuju. Tehdy jsem ale s údivem zakoušela sílu mateřské viny, když moje představy proměněné poporodní realitou dostávaly na frak. 
Možná jsou vaše pochyby a zkušenosti podobné jako ty moje na dalších stránkách. Nebo třeba máte svoje unikátní. Budeme v redakci rádi, když nám o nich napíšete na e-mail: maminka@cncenter.cz 

Témata: Porod, Časopis Maminka, Mateřství, Po porodu, Novorozenec, Miminko, Zrcátko, Rodičovství, Kojenec, Dítě je na světě, Šestinedělí, Matka, Ježíšek, zločin, Docent, Nik, Soška, Trampoty, Guantánamo, Lidice, Milk, Marie, Ron, TAK, Iluze