Maminka.czČasopis Moje zdraví

Když nadváha znemožňuje mateřství

Přestože by se mohlo zdát, že příroda štědře dopřeje potomky zejména ženám, jež jsou obklopeny dostatkem potravy a mají zajištěn její stálý přísun, není tomu tak. Jednou z nejčastějších příčin neplodnosti je i nadváha a obezita.
, Časopis Moje zdraví
9. 2. 2012
Když nadváha znemožňuje mateřství

Když se mluví o neplodnosti v důsledku špatné výživy, většina z nás si vybaví podvyživené, někdy až na kost vyhublé dívky, u kterých je na první pohled jasné, že pokud by přivedly na svět dítě, byl by to nejspíš zázrak nebo vrchol lékařského umění. Pravda je ale taková, že problémy s početím nemají pouze ženy a dívky extrémně štíhlé až vychrtlé či u kterých je diagnostikovaná některá z poruch příjmu potravy (např. mentální anorexie), ale že obdobné potíže mají stále častěji i ženy trpící nadváhou a obezitou.

Hodně tuku znamená více hormonů

Aby bylo možné vysvětlit, proč je nadváha a obezita příčinou neplodnosti, je třeba pochopit, jak funguje produkce ženského pohlavního hormonu estrogenu. Estrogen je hormon, jehož „výroba“ je v organismu zajištěna třemi zdroji. Nejvýznamnějším zdrojem jsou vaječníky. Tedy párová pohlavní žláza, která je uložena po stranách malé pánve. Kromě toho jsou estrogeny produkovány i nadledvinami a tukovou tkání.

„Součástí dospívání dívek je vytváření druhotných pohlavních znaků. Mezi ty patří i typicky ženské formování postavy. Jinými slovy se dá říci, že organismus dívky začne ukládat tuk do partií prsou, stehen a zadečku. A právě toto ukládání tuku souvisí s následnou produkcí estrogenu, který zajistí nástup hormonálních změn v organismu a dívka začne menstruovat. Se začátkem menstruace dívka vstoupí do svého reprodukčního období, během nějž v organismu bude v pravidelných měsíčních cyklech docházet k ovulaci - tedy k vyplavení zralého vajíčka schopného oplození,“ vysvětluje doc. MUDr. Pavel Calda, CSc., z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN.

„Pokud je žena obézní a její váhu z více než třetiny tvoří tuková tkáň, která se podílí na produkci estrogenu, může dojít k tomu, že organismus má najednou tohoto hormonu mnoho. Vysoká hladina estrogenu může způsobit hormonální nerovnováhu, v důsledku které může dojít k narušení menstruačního cyklu. Žena tak začne menstruovat nepravidelně nebo přestane menstruovat úplně, tím pádem u ní nedochází k ovulaci a ztrácí schopnost otěhotnět,“ říká gynekolog.

Problém zvaný PCOS

Další komplikací, jejímž společným znakem je neplodnost a obezita, je i syndrom polycystických ovarií (PCOS). Tento syndrom patří k vůbec nejčastějším příčinám ženské neplodnosti u nás. „Syndrom polycystických ovarií je poměrně složité onemocnění sdružující více příznaků.

Vzniká v důsledku dysbalance ženských a mužských hormonů v těle ženy, kdy ženský organismus produkuje více mužského hormonu testosteronu, než je běžné. Vlivem této nerovnováhy dochází k tomu, že vaječníky jsou hormonálně stimulovány k dozrávání folikulů, ze kterých by správně měla být vyplavena vajíčka. To se však neděje a nedozrálé folikuly se hromadí ve formě drobných cystiček v kůře vaječníků. Takto postižené vaječníky mají porcelánově bílou barvu, kterou způsobuje prosvítání cyst, vaječník se zvětšuje a jeho povrch se stává velmi pevným. Jelikož ve vaječnících nedochází k dozrání vajíček, žena neovuluje a není tak možné, aby otěhotněla,“ upřesňuje lékař.

Se syndromem polycystických ovarií se však pojí ještě další komplikace, a to obezita vzniklá z rezistence (odolnosti) tkání těla vůči hormonu inzulinu. „Přestože organismus ženy produkuje normální množství inzulinu, buňky organismu na inzulin nereagují. Slinivka břišní, která inzulin tvoří, se snaží organismu pomoci a vyplavuje do krve stále větší množství inzulinu. Tím dochází k poruše zpracování cukrů a vzniká nadváha a obezita, jež problém s početím ještě násobí,“ vysvětluje docent Calda.

Syndrom PCOS se může projevovat v několika stupních závažnosti. U mírných forem žena nemusí trpět nadváhou, je schopna po určité době i spontánně otěhotnět a v podstatě o svém problému ani příliš neví. U nejvyšších stupňů závažnosti může nemoc znamenat neplodnost.

Co ještě PCOS způsobuje

  • Nadměrné ochlupení mužského typu - tedy výrazné ochlupení nad horním rtem, kolem prsních bradavek, na zádech apod.
  • Ukládání tuku v oblasti břicha tak, jak je tomu u mužů.
  • Nadměrné maštění vlasů.
  • Sklon k tvorbě akné.

Jak se syndrom pozná:

  • Laboratorní rozbor krve ukáže vysoké hodnoty mužského hormonu.
  • Ultrazvukem lékař zjistí zvětšené vaječníky.
  • U ženy nedochází k ovulaci.

Jak z toho ven

Pokud je příčinou neplodnosti pouze obezita, je řešení jediné - žena by měla zhubnout. A to z více důvodů.
Kromě toho, že velké množství tuku produkuje více estrogenu způsobujícího ztrátu ovulace, tuk komplikuje i samotnou hormonální léčbu neplodnosti. U žen s nadváhou a obezitou je i z tohoto důvodu vyšší procento neúspěšné léčby neplodnosti.
U žen toužících po potomkovi a trpících PCOS je léčba komplikovanější. Jedním z kroků je snížení váhy pomocí dietních opatření. Vedle toho je ženě nasazena hormonální léčba, jejímž cílem je podpora dozrávání folikulů a navrácení ovulace.„Ve světě bylo provedeno několik studií na téma obezita a neplodnost. Například americká studie zaměřená na výzkum příčin neplodnosti provedená v roce 2004 ukázala, že na území Spojených států trpí neplodností téměř 10 procent párů, zároveň s tím poukázala i na to, že 33 procent amerických žen má lékařsky diagnostikovanou obezitu. Autoři ve své studii v závěru mimo jiné uvádějí i to, že tato dvě čísla spolu úzce souvisejí,“ popisuje docent Pavel Calda.


Obezita není jen problém žen, které plánují těhotenství, ale je příčinou potíží i u již těhotných maminek. Přebytek estrogenů může v extrémním případě způsobit potrat nebo porození mrtvého dítěte. Ženy s nadváhou a obezitou také mívají vyšší porodní a poporodní komplikace. „Obézní žena častěji špatně spolupracuje při porodu, není schopná správně zapojit břišní lis a porod se tím protahuje a komplikuje. Těhotné ženy také častěji rodí císařským řezem, což je dáno více okolnostmi. Mnohdy je důvodem k tomuto řešení některá z chorob, které se s obezitou pojí, například vysoký krevní tlak, diabetes či příliš velký plod. S tím dochází ke vzniku dalšího rizika v podobě komplikací hojení vzniklé jizvy,“ vypočítává docent Calda. Kromě toho je v pozdějším věku u obézních žen o něco vyšší riziko vzniku rakoviny děložní sliznice a prsu než u žen s normální váhou. Toto riziko opět souvisí s vysokým množstvím estrogenu v těle.

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Udělejte si fantastické fotky! Vezměte křídy, děti a popusťte uzdu fantazii
Musí porod bolet? Přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody epidurálu
Pojďte ven s Maminkou. Sejdeme se v neděli po obědě v parku na Pankráci
Generace Y: Dnešní puberťáci se chtějí hlavně bavit, ale rozumíte jim?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu