Maminka.czŠkolák

Když nejí máma, nejí ani dítě

, Časopis Dieta
21. 4. 2011
Když nejí máma, nejí ani dítě
Rodiče jsou pro děti vzorem v mnoha oblastech lidského života a s jídlem a váhou to není jinak. Jen my rodiče jsme proto zodpovědní za to, jak správně nebo špatně se bude náš potomek stravovat a jak bude vnímat své vlastní tělo.

Dcera, která svou maminku nikdy neviděla jíst „normální“ jídlo, slyší jen její nářky a stěžování si na tlustá stehna (břicho, zadek apod.), si jen těžko vybuduje pozitivní vztah k jídlu a svému tělu především.

„Je pravda, že rodiče ovlivňují své děti z hlediska vztahu k jídlu, pohybu a sebelásky zcela zásadně. Zmíněné tři oblasti jsou důležité v jejich psychickém a emočním vývoji, a pokud se přístup z jakéhokoli důvodu porušuje, má to na dítě neblahý vliv,“ vysvětluje kouč Lenka Černá. Vezměte si například věty, které často dětem vtloukáme do hlavy.

Mezi ty nejčastější patří:

  • Jídlo se musí dojídat.
  • Kdo to sní první, je král.
  • Když budeš hodně jíst, budeš tlustá.
  • Nejez, nebo budeš tlustá po mamince.
  • V naší rodině jsme měli vždycky velký zadek/břicho/stehna.
  • Podívej se na sebe, jak vypadáš.
  • Směješ se jako kůň.
  • Takovou tě žádný kluk nebude chtít.
  • Zase jsi to zkazila.

Nejen rodiče však ovlivňují dítě ve vnímání sebe sama. Podstatné a nebezpečné jsou i zdánlivě nevinné poznámky spolužáků, kteří komentují velká prsa, lenost, popř. jakoukoli odlišnost od ostatních. Bezvýznamné nejsou ani některé „hlášky“ učitelek, které mají někdy tendenci děti ztrapňovat.

Čtěte také: Když dítě nejí

Negativní vzpomínky z inkubátoru

Člověk vztah mezi jídlem, tělem a sám sebou vnímá prakticky od narození.
„Měla jsem klientky, které měly první negativní vzpomínky v tomto směru ihned po porodu, kdy byly v inkubátoru a jejich mozek si jednoduše zapsal, že musí jíst, aby žily. Také jsem měla klientky, které jejich matka nemohla najednou kojit a ty zase měly v podvědomí:,Jídlo může dojít! Pozor.‘ Takové klientky si většinou dělaly obrovské zásoby jídla doma i později v dospělosti. Obecně lze říci, že nejvíce nám emoční zápisy vznikají od 2 do 12 let,“ říká Lenka Černá.

Dítě vnímá i beze slov

Riziko, že matka (nebo otec či kdokoli, s kým se dítě často stýká) permanentně držící diety a hladovky negativně ovlivní tímto směrem i vnímání dítěte, je prakticky stoprocentní. A to i v momentě, kdy nebude přímo mluvit. Dětský mozek je schopen vnímat tyto pocity a postoje nevědomě, tedy bez potřeby mluvení. „Proto je dobré, když máme kladný vztah sami k sobě - už jen tím dáváme dítěti dobré do života,“ doporučuje Lenka Černá. „Osobně si myslím, že stačí, když k hubnutí a změně životního stylu přistoupím já sama pozitivně, a pak není třeba dítěti cokoli vysvětlovat. A nedělat z hubnutí vědu. Budu zkrátka zdravě jíst, hýbat se (což je pro dítě perfektní společná aktivita) a budu se s dítětem radovat z toho, že na sobě pracuji.“

Ukažte dítěti pozitivní přístup

Ženy-maminky, které z různých důvodů dodržují velmi striktní diety, popř. se vyhýbají určitým typům potravin, mají jen velmi malou šanci, že alespoň své dítě povedou ke zdravému a vyváženému jídelníčku.

„Jak mohou dítěti chutnat potraviny, ke kterým má jeho maminka odpor, nebo jak má dítě pravidelně jíst, když maminka sama hladoví? Rodiče přece musí být pro dítě přirozenou autoritou a ukazovat mu, o čem život je,“ vysvětluje Lenka Černá.

„Jedinou šancí tedy je, abych se já sama opravila a ukázala dítěti pozitivní přístup. Dítě automaticky přejímá naše návyky, a pokud chceme jeho návyky měnit, jde to jen pozitivní cestou, cestou příkladu. Jestliže dítěti budeme zakazovat sladké, o to větší chuť na něj bude mít. Pokud budeme dítě nutit do pohybu, o to více jej bude nenávidět. Snažte se tedy dítě pozitivně motivovat a chytře vést přes pozitivní emoce, pak to jde všechno lépe,“ dodává na závěr.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Dieta.

Speciální číslo pro táty a mámy
Témata: Děti, Předškolák, Školák, Výživa a stravování, Časopis Dieta, Máma, Normální jídlo, Lenka Černá, Emoční vývoj, Pozitivní emoce, Společná aktivita

Mohlo by vás zajímat
Jakub dceru rozmazluje, tak jsem to zakázala, říká Agáta Prachařová
11 signálů, které vám i bez testu prozradí, že jste těhotná
Nestudoval jsem dvacet let medicínu, abych si k vám klekal! Šup na kozu
Rodiče sportovci, synové buchtíci: Vyrovnat se s jinakostí dětí bylo těžké
Jsem v tom? Jak poznáte, že jste těhotná, i bez testu
V porodnicích se bohužel stále tlačí na povel, říká porodní asistentka
Mateřská je někdy vojna. A Mates není žádná uťáplina, říká Nikol Štíbrová
Lilia Khousnoutdinová: Synovu placentu jsem pohřbila pod ořech, na dceřině roste lípa
Už pěkně kope! Fanoušci zachytili pohyby miminka Meghan a Harryho

Horoskopy

Panna Šéfovy nálady jsou stále nepříjemnější, ale snažíte se na ně nereagovat. Průpravu máte ze vztahu,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Adriana, Adrián, Adriena

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu