Maminka.czTěhotenství

Když nestačíte doběhnout

, Časopis Maminka
10. 4. 2010
Když nestačíte doběhnout
Pro někoho znamená inkontinence téměř neznámý pojem spojovaný se stářím. Pro jiné nepříjemnou zkušenost, kterou zažívá velká část čerstvých maminek. Patříte mezi ně?

Samovolný únik moči je obvykle považován za problém starších lidí. Není ale ničím výjimečným ani v mladším věku. Žen do 34 let se týká asi ve 30 %, přičemž nejčastěji se tento problém objevuje po porodu. Jedná se samozřejmě o hrubé odhady, protože podle odborníků je počet žen s těmito problémy mnohem vyšší. Málokterá je však ochotná se k nim přihlásit. Důvod?

Ostych i obavy, které však podle psychologů pramení většinou jen z nedostatečné informovanosti.Problém inkontinence v době těhotenství a po porodu je totiž pořád tak trochu tabu. Zmínky o jeho existenci jsou jen sporadické, nepíše se o něm, nemluví.

Hodně maminek si proto myslí, že „tento problém“ není zcela normální a týká se pouze jich samotných. Z docela běžné zdravotní potíže se tak zcela zbytečně stává problém sociální. Jediným řešením ovšem je přestat se stydět, o inkontinenci mluvit a hlavně ji včas řešit.

Co se děje?

Inkontinence v době těhotenství není nic vážného. Nejde ani tak o problém zdravotní jako čistě „mechanický“.

Způsobuje ho hlavička miminka, které se na konci těhotenství začíná nasouvat do pánve, a tím tlačí na močový měchýř. Zvýšený vnitrobřišní tlak tak může v případě oslabených břišních svalů a pánevního dna znamenat jak častější potřebu jít na toaletu, tak nepříjemný únik moči i za zcela běžných okolností, jako je namáhavější pohyb, zakašlání, kýchnutí, zvedání dítěte, či pouhý smích. „Potíže se objevují zejména při opakovaných přirozených porodech, které představují pro svaly dna pánevního značnou zátěž.

Svou roli hraje také velký příbytek na váze v těhotenství nebo porod ve vyšším věku. V takovém případě je vhodné začít včas s prevencí a inkontinenci řešit hned v počátku, jinak může přetrvávat nepříjemně dlouho,“ varuje gynekoložka Zdena Němečková. Co v případě potíží dělat? Existuje řada možností, jak si od tohoto symptomu pomoci. Nejhorší je ale podle odbornice schovávat hlavu do písku.

„Při správné léčbě a cvičení se ve většině případů tyto problémy dají odstranit, důležité však je návštěvu odborníka zbytečně neodkládat,“ dodává. Váš gynekolog nejlépe zhodnotí danou situaci a navrhne optimální řešení nebo vám přímo poradí specializované pracoviště urogynekologické ambulance.

Více se dočtete v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Zdraví, Časopis Maminka, Samovolný únik, NEST

Mohlo by vás zajímat
To je ale bříško! Takhle vypadá těhotenství s trojčaty týden po týdnu
Rodičovské vychytávky. Co dospělí nevymyslí, aby měli klid od dětí?
Předčasný porod: Nikdo na světe ho neumí zastavit, říká porodník
Neděste se! Takhle vypadá mateřství ve skutečnosti. Mámy vědí své...
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Růstový spurt: období nenasytného kojence vás potká několikrát
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Bez andělů nejsou Vánoce. Vyrobte si je ze šišek, špuntů nebo kolíčků

Horoskopy

Beran Dostanete se do spárů podvodných obchodů, tak mějte oči otevřené. Nepodléhejte panice a pěkně s…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Sarah, Doubravka, Marius

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu